Obroża dla kota - jaką wybrać? Rodzaje i zastosowanie obroży funkcyjnych

Kot w obroży z dzwoneczkiem
Obroża dla kota - jaką wybrać? Rodzaje i zastosowanie obroży funkcyjnych
Źródło: Cen Phph Sukh Khun Thd / EyeEm/Getty Images
Obroża dla kota to temat dyskusyjny. Zwolennicy uważają, że kotom wychodzącym jest niezbędna, aby oznaczyć, że mają opiekuna i umieścić na niej dane kontaktowe w razie zgubienia się kota podczas samotnych wędrówek. Przeciwnicy z kolei podnoszą argument, że kot może się przez nią zawiesić na płocie czy drzewie. Jednak obecnie odchodzi się od wypuszczania kotów.

Zasadniczo obroża dla kota nie jest obowiązkowa. Warto jednak zwrócić uwagę na obroże funkcyjne – przeciwpchelne, przeciwkleszczowe i antystresowe, które spełniają ważne zadania. Niestety, nie są odpowiednie dla wszystkich mruczków.

Obroża dla kota – plusy i minusy

W przypadku psa sytuacja jest jasna – powinien mieć obrożę. U kotów nie jest to już takie oczywiste. Są oczywiście plusy, ale obroża dla kota stwarza także zagrożenia. Opiekunowie wychodzących osobników często decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ chcą w ten sposób uchronić swojego pupila przed zaginięciem.

Jeżeli już decydujemy się na wypuszczanie kota, to obroża dla kota z adresem, grawerem czy GPS rzeczywiście może pomóc w znalezieniu mruczka, który zgubił drogę do domu podczas samotnych wędrówek. Z drugiej strony stwarza niebezpieczeństwo, że kot – przeskakując przez płot czy chodząc po drzewach – zawiesi się na swojej obroży, co może skończyć się śmiercią przez uduszenie lub przerwanie kręgosłupa.

Jest też wiele kotów, które nie tolerują żadnych dodatków na swoim ciele i zrobią wszystko, żeby się ich pozbyć. W przypadku obroży może się to zakończyć zranieniem pyszczka, uszkodzeniem szczęki czy nawet uduszeniem. Mając do czynienia z takim osobnikiem, bezwzględnie należy zrezygnować z obroży. Podopieczni, którzy są w stanie zaakceptować fakt posiadania paska na szyi, mogą mieć obrożę, ale należy wybrać odpowiedni model.

Bezpieczna obroża dla kota, czyli jaka? Obróżki dla kota powinny mieć zatrzaski, które otwierają się przy mocniejszym szarpnięciu i pozwalają tym samym uwolnić się pupilowi w sytuacjach zawiśnięcia czy zakleszczenia. Innym wykorzystywanym sposobem jest gumka – taka obroża rozciąga się i kot może się z niej bezpiecznie uwolnić.

Oczywiście, systemy te nie zawsze się sprawdzają w terenie, czasami coś się zacina i nie działa. Dlatego też temat obroży dla kota wychodzącego trzeba bardzo dokładnie przemyśleć, rozważając wszystkie plusy i minusy oraz wnikliwie analizując zachowania swojego pupila.

Pomysł, który bezwzględnie trzeba odrzucić, to obroża dla kota z dzwoneczkiem. Kot lubi obserwować, ale nie lubi być obserwowany, kontrolowany i słyszany. Dlatego też dzwoneczki i innego rodzaju elementy wydające dźwięki powodują u kota stres, który znacząco obniża komfort życia i może stać się przyczyną rozwoju wielu poważnych chorób. Nie warto także stresować obrożą kota niewychodzącego. W domu taki element do niczego się nie przyda. Z kolei podczas spacerów na smyczy zdecydowanie lepiej niż obroża w przypadku kota sprawdzają się szelki.

Obroża dla kota przeciwpchelna

Obroża dla kota przeciw pchłom zapobiega pasożytom zewnętrznym, jakim są pchły, i eliminuje osobniki, które już się dostały na kocią skórę. Obroża przeciwpchelna dla kota rzadko wyposażona jest w bezpieczny zatrzask, dlatego pupil powinien ją nosić jedynie pod nadzorem swojego opiekuna.

Obroża dla kota przeciw kleszczom

Obroża dla kota przeciw kleszczom kleszcze są powodem infekcji skórnych oraz przenoszą niebezpieczne choroby. Co prawda koty są w większości na nie odporne, ale mają z kolei skłonność do reakcji alergicznych, dlatego też warto je zabezpieczać przed tymi insektami. Obroża przeciw kleszczom dla kota, podobnie jak przeciwpchelna, rzadko kiedy wyposażona jest w bezpieczny zatrzask, dlatego też należy obserwować pupila, który ma ją założoną.

Obroża dla kota z feromonami

Obroża dla kota z feromonami koty mają skłonność do reagowania stresem w nowym środowisku, mieszkaniu czy nieznanej dotąd sytuacji. Stres wpływa bardzo negatywnie na zdrowie pupila, może też być powodem problemów behawioralnych, jak znaczenie moczem czy drapanie mebli. Preparaty i akcesoria zawierające kocie feromony pomagają w adaptacji do nowej sytuacji. Obroża z feromonami dla kota może przynieść znaczące efekty, o ile sama w sobie nie jest źródłem stresu dla mruczka. W niektórych sytuacjach bezpieczniej będzie zastosować feromony w spreju lub podłączane do kontaktu.

Obroża feromonowa dla kota jest uspokajająca, zazwyczaj zawiera wyciągi z waleriany, lawendy i kocimiętki. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku niektórych kocurów, nawet wykastrowanych, waleriana może potęgować problem znaczenia terenu moczem. Silniejsze działanie bez skutków ubocznych mają feromony F3 i C.A.P.

Obroże dla kota funkcyjne są przeznaczone przede wszystkim do noszenia w domu. Ze względu na brak zabezpieczeń, powodujących otwarcie zatrzasku w przypadku mocnego szarpnięcia, dla kotów wychodzących samodzielnie stwarzają zbyt duże ryzyko zawieszenia się lub zaklinowania.

Aby kot zaakceptował swoją obrożę, należy przed założeniem dać mu ją powąchać i otrzeć się o nią pyszczkiem. Kot w ten sposób oznacza przedmioty na swoim terenie. Nie wolno zakładać jej na siłę, gdyż to skutecznie zniechęci podopiecznego i zrobi on wszystko, by pozbyć się obroży.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości