Zwierzęta

Polska zaklinaczka koni. "Metoda opiera się na komunikacji"

Zwierzęta

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Sylwia Repeła
Polska zaklinaczka koni

Magdalena Stanik jest nazywana polską zaklinaczką koni. Mieszka na farmie pod Wrocławiem i pokazuje, jak ważna jest komunikacja ze zwierzętami. - Potrafią pomóc zrozumieć człowiekowi samego siebie - podkreśla.

Magdalena Stanik - polska zaklinaczka koni

Magdalena Stanik od lat pracuje z końmi. Jedno zdarzenie spowodowało, że zdecydowała się zmienić stosowane dotąd metody.

- Kiedyś chciałam pojechać na moim koniu na przejażdżkę do lasu, ale zobaczył krowę. To była walka o życie, ponieważ nigdy wcześniej nie widział krowy i nie byłam w stanie klasyczną metodą, czyli za wędzidło, za buzię przysiąść go. Podczas wsiadania, klacz stawała dęba. W momencie, kiedy ja przekładałam nogę, to fruwałyśmy w powietrzu obydwie. Właściwie ta klacz zmusiła mnie do tego, by szukać innych rozwiązań. Wszystkie propozycje klasycznej szkoły się nie sprawdzały - wspominała.

Poszukiwania doprowadziły instruktorkę do znanego na całym świecie zaklinacza koni - Monty Robertsa. Mężczyzna opracował autorską metodę treningu, którą nazwał "Join-up". Polega ona na porozumiewaniu się ze zwierzętami przy użyciu gestów i wzajemnym zaufaniu.

Certyfikowana instruktorka Monty Robertsa

Magdalena Stanik jest jedyną kobietą w Polsce, która ukończyła szkołę Robertsa. Dwa lata temu mentora gościła we własnej stajni.

- Monty Roberts bardzo skupia się na tym, by szerzyć swoją wiedzę bezstresowego, bezprzemocowego treningu koni i pracy z końmi. Metoda opiera się na komunikacji. Poznaniu języka koni i wejściu w świat koni. Staramy się zrozumieć, jak konie widzą świat, nas i co z tego wynika. Konie są zwierzętami uciekającymi. Są ofiarami. Są zjadane i mają zupełnie inne postrzeganie świata niż my - tłumaczyła. - Konie mają w sobie niesamowitą magię. Potrafią pomóc zrozumieć człowiekowi samego siebie. Pokazują nam nasze emocje. Są naszym lustrem - dodała.

Jeźdźcy są pod wrażeniem efektów pracy Magdaleny Stanik - Wszyscy mówią, że zaczarowałam tego konia i jest nagle inny. Tak naprawdę to jest wiedza i praktyka oparta na znajomości natury koni. Staje się on ufny, spokojny i bezpiecznie się czuje przy nas - wyjaśniła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Sylwia Repeła

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości