Zwierzęta

Co robią pszczoły murarki? "Są to bardzo pracowite zapylacze wiosenne"

Zwierzęta

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Robert Stockinger
Pszczoły, które nie żądlą i nie dają miodu, ale zapylają
Pszczoły, które nie żądlą i nie dają miodu, ale zapylają Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Szczawno-Zdrój zdecydowało się zakupić 400 kokonów, które już niedługo przeistoczą się w pszczoły murarki. Co robią te owady? Czy zajmują się produkcją miodu? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

Pszczoły murarki. Co robią?

- Pszczoły murarki [...] są to bardzo pracowite zapylacze wiosenne. One zapylają drzewa, krzewy owocowe w okresie największego zapotrzebowania na takie owady. Pszczoły te są bezpieczne dla ludzi. One nie gryzą, nie bronią swoich gniazd, nie żądlą, dlatego również śmiało możemy je wprowadzać do parków nie bojąc się o odwiedzających kuracjuszy - mówił Maciej Prętkowski, leśnik, inspektor ds. zieleni i ochrony środowiska.

Warto dodać, że pszczoły murarki nie produkują miodu. - One się zajmują głównie zapylaniem. W ogóle nie produkują miodu - dodał.

Pszczoły murarki - skąd wzięła się ta nazwa?

- Nazwa pochodzi od tego [...], że ich gniazda są zamurowane gliną lub piaskiem zmieszanymi ze śliną tego owada. One tak po prostu zabezpieczają gniazda przed drapieżnikami, przed niekorzystnymi warunkami środowiska - mówił Maciej Prętkowski. Z kokonów dorosłe osobniki powinny wykluć się w kwietniu. - Kiedy to dokładnie będzie, zależy to od temperatury jaka będzie panowała - dodał.

Fakt, że pszczoły murarki nie produkują miodu sprawia, że są one dużo bardziej wydajne przy zbieraniu nektaru i zapylaniu. - Są takie publikacje, które mówią, że potrafią być wydajniejsze od tej pszczoły miodnej - mówił. Jedna pszczoła - w sezonie - potrafi zapylić ok. 6 tysięcy kwiatów.

Dlaczego praca pszczół murarek jest tak ważna? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Robert Stockinger

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości