Hodowla legwana zielonego. Jakiego terrarium potrzebuje i czym go karmić?

legwan zielony
Jak hodować legwana zielonego?
Źródło: Richard Adamo/Getty Images
Legwan zielony nie jest łatwym zwierzęciem do hodowania. Ma charakterystyczne potrzeby żywieniowe i środowiskowe, którym może nie sprostać początkujący terrarysta. Jednak jeśli decyzja o hodowli legwana zielonego została już podjęta, dowiedz się, czego gad ten wymaga, skąd pochodzi, jakiej wielkości przestrzeń mu zapewnić i czym go karmić.

Legwany zielone to piękne jaszczurki dużych rozmiarów, które kojarzą się z egzotycznymi obszarami naszego globu. Wiele osób lubi ich intrygujący wygląd i łagodne usposobienie.

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Występowanie i wygląd legwana zielonego

Legwan zielony, czyli Iguana iguana, to duża roślinożerna jaszczurka z Ameryki Południowej i Środkowej. Jej naturalnym środowiskiem są konary i drzewa deszczowych lasów tropikalnych. Prowadzi dzienny tryb życia, dnie najchętniej spędzają na wspinaczce i przeskakiwaniu z gałęzi na gałąź lub wygrzewaniu się na słońcu. Sprawnie pływa w wodzie, potrafi też nurkować, a w momencie zagrożenia woda jest jej drogą ucieczki, dlatego najczęściej trzyma się blisko zbiorników wodnych. Na ziemię schodzi rzadko, głównie w celu znalezienia pokarmu lub złożenia jaj.

Legwan zielony to duża jaszczurka, która dorasta do 150–200 cm długości. Pokaźny ogon stanowi ponad połowę jej ciała i często służy do obrony. Utracony ogon, jak u wielu innych gatunków jaszczurek – odrasta. Od masywnej głowy aż do końca ogona u legwana zielonego biegnie charakterystyczny grzebień skórny wyposażony w kolce, które służą do obrony przed drapieżnikami. Na podgardlu legwana znajduje się interesujący fałd skórny, który bierze udział w termoregulacji ciała oraz zalotach. Skóra gada może mieć różne odcienie zieleni, nieco ciemniejsze pręgi mogą występować na ogonie. Spotykane są również legwany o niebieskawym zabarwieniu, a nawet w odcieniach fioletu, różu, czerwieni czy pomarańczy.

Legwan zielony – hodowla

Legwany zielone są coraz popularniejszymi gadami hodowanymi w terrarium. Uważa się, że mają spokojne usposobienie, jednak należy pamiętać, że są to duże zwierzęta wyposażone w obronny ogon, ostre pazury i zęby, dlatego dla bezpieczeństwa właściciela, oswajanie legwana z człowiekiem jest koniecznością. Oswojona ze swoim właścicielem jaszczurka nie powinna wyrządzić mu krzywdy, może za to stać się kontaktowym i przyjaznym towarzyszem na lata – legwany mogą żyć nawet 25 lat. Ze względu na długość życia tych zwierząt, decyzję o hodowli należy dobrze przemyśleć pod kątem czasu, który można poświęcić jaszczurce. Hodowla wiąże się też z wysokimi nakładami finansowymi, nie tylko na zakup jaszczurki (cena legwana zielonego to około 300 zł), ale też na zakup terrarium, jego niezbędnego wyposażenia oraz utrzymanie.

Legwan zielony – terrarium

Hodowla legwana zielonego w domu to duże wyzwanie dla początkującego terrarysty. Często wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi – należy zakupić duże terrarium, zapewnić odpowiednie oświetlenie i codzienne pożywienie. Legwan zielony to duże zwierzę, dlatego potrzebuje terrarium o sporych rozmiarach. Dla pojedynczego dorosłego osobnika, którego długość sięga ponad 150 cm, minimalne wymiary terrarium powinny wynosić 120 × 100 × 200 cm. W przypadku pary legwanów optymalny rozmiar terrarium to 200 × 100 × 200 cm. Podłoże terrarium dla legwana zielonego należy wyłożyć włóknem kokosowym, które dobrze utrzymuje wilgotność i nie pleśnieje. Niezbędnym wyposażeniem terrarium będzie też żarówka grzewcza lub promiennik, gdyż legwany lubią wygrzewać się pod źródłem światła i ciepła.

Optymalną temperaturą dla ciepłolubnej jaszczurki jest 35℃ w dzień, a w nocy nie niżej niż 20℃, dlatego ogrzewanie terrarium jest konieczne. Do tego należy zadbać o naświetlanie świetlówką o promieniowaniu UVB, aby ciało jaszczurki mogło produkować witaminę D, która ma duży udział w metabolizmie kości. Ponadto w terrarium powinien znaleźć się duży basen – legwany chowają się w wodzie, również się do niej wypróżniają. Ważna jest także właściwa wilgotność otoczenia jaszczurki, której naturalnym środowiskiem są wilgotne lasy tropikalne. W dzień dobrze jest spryskiwać wnętrze terrarium wodą i utrzymywać wilgotność powietrza na poziomie 70-95%, z kolei nocą nawet 100%. W terrarium należy ustawić kilka gałęzi, po których legwany będą mogły się wspinać lub odpoczywać na nich. Dodatkowo nie powinno zabraknąć bujnej sztucznej roślinności, w której jaszczurka będzie mogła się skryć.

Legwan zielony – żywienie

Legwany zielone to roślinożercy, którym należy zapewnić odpowiedni pokarm – głównie liście i kwiaty, które są ich podstawowym pokarmem w naturalnych warunkach. Dieta jaszczurek może być oparta na koperku, mniszku lekarskim, koniczynie, ziołach, takich jak bazylia, melisa, mięta, krwawniku, liściach roślin strączkowych, kiełkach, cykorii, podbiale. Dodatkiem diety legwana zielonego mogą być owoce lub specjalne karmy dla legwanów zielonych, które można dostać w sklepach zoologicznych. Warto uzupełniać jadłospis o preparaty wapniowe i witaminy. Legwanom zielonym nie powinno się podawać białka zwierzęcego. Należy pamiętać o stałym dostępie do świeżej wody.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!