Zwierzęta

Drzwiczki dla psa – jakie są rodzaje i jak wybrać odpowiednie?

Zwierzęta

Aktualizacja:
Fot. Paula Bailey / Getty Images

Twój pies uwielbia sprawdzać, co dzieje się wokół domu i wiele razy dziennie wchodzi i wychodzi? Masz dość ciągłego otwierania i zamykania drzwi za swoim zwierzakiem? Zamontuj drzwiczki dla psa, aby mógł on wchodzić i wychodzić, kiedy tylko zechce.

Drzwiczki dla psa to dobry sposób na zapewnienie zwierzakowi niezależności – dzięki nim nie będzie musiał za każdym razem czekać, aż otworzysz mu drzwi. Jednocześnie jest to dobry sposób, żeby oszczędzić nieco ciepła, które – szczególnie zimą – szybko ucieka przy każdym otwarciu drzwi. Dowiedz się, jakie są rodzaje drzwiczek dla psów i które najlepiej sprawdzą się u ciebie.

Więcej:

Drzwiczki dla psów – dlaczego warto?

Każdy właściciel psa doskonale wie, że nieustannie otwieranie drzwi i wypuszczanie lub wpuszczanie go do domu może być męczące – szczególnie jeśli zwierzak ma dużo energii i za każdym razem, kiedy usłyszy jakieś dźwięki dobiegające z zewnątrz, chce sprawdzić, co się dzieje. W efekcie musisz nawet kilkanaście razy dziennie wypuszczać go na zewnątrz, a potem czekać, aż zechce wrócić. Dobrym rozwiązaniem są drzwi z wejściem dla psa – dzięki nim zwierzak może wchodzić i wychodzić, kiedy zechce, a z domu nie ucieka cenne ciepło. Jeśli dodatkowo masz w domu nie jednego, a kilka psów, możesz mieć wrażenie, że przez większość dnia bawisz się w odźwiernego. Drzwiczki dla psa to proste rozwiązanie tego kłopotu!

Jakie są główne zalety drzwiczek dla psów? Przede wszystkim jest to wygoda zarówno dla ciebie, jak i dla twojego zwierzaka. Ogromną korzyścią z zastosowania takiego rozwiązania jest znacząca oszczędność ciepła – dzięki niemu nie wpuszczasz do domu zimnego powietrza za każdym razem, kiedy zwierzak chce wyjść lub wejść. Poza tym jest to dobry sposób na ochronę drzwi wejściowych przed zniszczeniem, zwłaszcza jeśli twój pies lubi drapać drzwi, gdy tylko usłyszy coś niepokojącego i chce wyjść na zewnątrz. Kolejna zaleta drzwiczek dla psów to mniej stresu – nie musisz się martwić, że pies będzie chciał wrócić do domu, a ty nie usłyszysz jego drapania.

Jak wybrać drzwiczki dla psa?

Na rynku istnieje wiele typów drzwiczek dla psów. Przede wszystkim powinny one być dostosowane do rozmiaru psa, tak by mógł swobodnie wchodzić i wychodzić. Dla większych ras musisz wybrać odpowiednie drzwiczki dla dużego psa . Tradycyjne, mechaniczne drzwiczki powoli odchodzą do lamusa. Wprawdzie zwierzak może swobodnie wchodzić i wychodzić, ale przez takie drzwi do domu mogą dostać się inne psy, koty lub – co gorsza – myszy albo szczury. Aby temu zapobiec, warto wybrać bardziej nowoczesne, automatyczne drzwi dla psa . Jakie są ich rodzaje?

Zobacz także: Psy dla dzieci i całej rodziny – jaką rasę wybrać?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są drzwiczki magnetyczne. Otwierają się na specjalny magnes, który pies nosi przy obroży. Co prawda, przy zastosowaniu takich drzwiczek zwierzak musi mieć obrożę cały czas na sobie, jednak dzięki temu unikniesz wizyt nieproszonych gości. Takie drzwiczki otworzą się jedynie przed twoim psem. Na podobnej zasadzie działają magnetyczne drzwiczki dla psa z chipem , który jest montowany przy obroży. Wystarczy, że pies się zbliży, a bez trudu otworzy drzwiczki.

Bardziej nowoczesna wersja to drzwiczki na podczerwień. Takie drzwi dla psa z czujnikiem otwierają się na specjalny klucz infra-red, który również montowany jest przy obroży. Jest to rodzaj zawieszki, która pozwala na swobodne otwieranie drzwiczek.

Oprócz odpowiedniego typu drzwiczek możesz również wybrać takie, które wyposażone są w specjalną szczotkę. Dzięki temu drzwiczki nie będą hałasowały za każdym razem, kiedy pies zechce wejść lub wyjść z domu. Szczotka doskonale niweluje dźwięki, a jednocześnie sprawia, że pies nie zahacza o ostre krawędzie drzwiczek.

Bardzo ważną kwestią jest to, w jaki sposób zamykane są drzwiczki. Oczywiście w ciągu dnia mogą być otwarte – twój pies jest wtedy najbardziej aktywny. Na noc jednak należy je zamykać – można zamontować wewnętrzną zasuwę lub zamek na kluczyk, dzięki czemu w nocy lub podczas twojej nieobecności drzwiczki będą zamknięte. Sprawdzi się również mata na drzwi dla psa .

Drzwiczki dla psa – podsumowanie

Jak widać, drzwiczki dla psa to bardzo praktyczne i przydatne rozwiązanie. Ich montaż nie jest trudny, dzięki czemu wystarczy znaleźć odpowiednie drzwiczki dla psa, aby już niebawem cieszyć się komfortem. Pamiętaj, że pies musi oswoić się z nowym rozwiązaniem – być może na początku nie będzie chciał korzystać z drzwiczek. Musisz mu pokazać, że jest to całkowicie bezpieczne, a szybko się przekonasz, że pies będzie chętnie ich używał, czerpiąc radość ze swojej niezależności.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości