Dom

Domowa sauna – czy warto budować SPA w domu?

Dom

Aktualizacja:

Zdrowotne działanie sauny udowodniono już w starożytności, a z możliwości zażywania w niej relaksu korzysta się na całym świecie do dziś. Choć sauny spotyka się głównie w SPA, istnieje również możliwość wybudowania własnej, przydomowej łaźni. Czy warto zbudować saunę w domu? Jaką wybrać?

Pobyt w saunie wpływa pozytywnie na samopoczucie, a także na stan skóry oraz układ krążenia. Wiele osób chętnie korzysta z dobrodziejstw sauny, jednak najczęściej wiąże się to z wyprawą do ośrodka, który dysponuje taką łaźnią. Ten rozpowszechniony na całym świecie wynalazek ma różne formy, a najpopularniejsze z nich to: sauna mokra (rzymska) oraz sucha (fińska lub szwedzka). Amatorzy tego rodzaju rozrywki mogą korzystać także z sauny śnieżnej oraz tzw. ruskiej bani.

Domowa sauna fińska

Saunę fińską, suchą można zakupić w całości już za kilka tysięcy złotych. Ma ona formę osobnego niewielkiego budynku, wykonanego zazwyczaj z drewna. Wewnątrz znajduje się piec, w którym umieszcza się kamienie – rozgrzewają się i długo utrzymują ciepło. W saunie szwedzkiej nierzadko panuje temperatura sięgająca 100℃, wilgotność zaś jest bardzo mała (na poziomie 10 proc.). Z sauny trzeba korzystać w odpowiedni sposób – nie należy przekraczać zalecanego czasu przebywania w niej, co w tym konkretnym przypadku oznacza nie więcej niż 15 minut. Sauna fińska polecana jest osobom, które mają problemy z mięśniami, jeśli rozwinęły się u nich stany zapalne lub doszło do zwykłego przetrenowania. Również kłopoty ze stawami lub kręgosłupem można próbować leczyć, korzystając z sauny szwedzkiej. Aby bezpiecznie korzystać z łaźni, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który potwierdzi, czy dane schorzenie pozwala na przebywanie w saunie suchej. Krótkie pobyty zalecane są przy astmie i po przebytym zawale. Mogą to być "posiadówki" krótkie (kilkuminutowe), raz w tygodniu.

Mokra czy fińska sauna w domu? Jak je zbudować?

Sauna może być oddzielnym pomieszczeniem znajdującym się na zewnątrz lub też zostać zbudowana wewnątrz domu. Warto zaplanować jej powstanie już na etapie projektowania domu. W tym celu należy poznać warunki, jakie musi spełniać sauna szwedzka (sucha). Minimalna wysokość pomieszczenia to 2 m, a jego wewnętrzne ściany powinny być wykonane z drewna o grubości 12 mm (najczęściej jest to świerk skandynawski lub jodła kanadyjska). Dobrze, jeśli zostanie zastosowana izolacja termiczna o grubości 45–100 mm, wykonana z wełny mineralnej (nigdy nie należy stosować styropianu). Warto pamiętać, że izolacja to bardzo ważny element łaźni, ponieważ odpowiada za czas nagrzewania, a to z kolei przekłada się na koszty eksploatacji. Jeśli saunę wykonano z bali, a nie z paneli drewnianych, izolacja nie jest konieczna. Na podłodze można położyć terakotę lub wykładzinę z tworzywa sztucznego – musi być odporna na działanie wilgoci, wysokich temperatur, nie powinna też być śliska. Kolejnym ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu, jest wentylacja – powietrze musi przepływać bez problemu, w przeciwnym razie na ścianach pojawi się grzyb, a w niektórych sytuacjach może nawet dojść do pożaru.

Najbardziej znanym rodzajem jest jednak sauna mokra, rzymska, w której panuje wilgotność powietrza na poziomie 40 proc. Działanie tej odmiany sauny polega na podniesieniu wilgotności powietrza poprzez polewanie wodą nagrzanych kamieni. Temperatura w saunie mokrej powinna utrzymywać się na poziomie około 70-90℃. Zasady jej budowania są podobne jak w przypadku fińskiej. Istotny jest rodzaj wykorzystanego materiału – musi być odporny na wilgoć, nie może też zbyt szybko się nagrzewać. Drewno zastosowane jako budulec pełni również funkcję aromaterapeutyczną. Czasami wykorzystywane są płytki ceramiczne lub kamień. Wewnątrz wbudowywane są ławki – 2–3 w zależności od liczby osób, które mają w niej przebywać.

Sauna w domu – czy warto?

Prywatna sauna nie jest już luksusem i stała się bardziej dostępną inwestycją. Budując dom, najlepiej od razu uwzględnić ją w projekcie jako osobne pomieszczenie lub część łazienki. Dobrym miejscem jest również ogród, zwłaszcza jeśli w pobliżu znajduje się zbiornik wodny, w którym można się schłodzić po skorzystaniu z kąpieli w saunie. Gabaryty łaźni będą się różniły w zależności od wielkości przestrzeni, jaką dysponuje właściciel. Warunkiem budowy domowego SPA jest posiadanie przyłącza wodnego, odpływu kanalizacji i stosownego, bardzo dobrego systemu wentylacji i zasilania elektrycznego. Sauna budowana w domu powinna być wyposażona w piec elektryczny, jeśli jednak zostanie postawiona w ogrodzie, można zastosować piec opalany drewnem. Decydując się na budowę tego typu łaźni, należy zastanowić się, czy nie istnieją zdrowotne przeciwwskazania do korzystania z niej. Własna domowa sauna to doskonały sposób na relaks i spędzanie wolnego czasu.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Sauna - dla każdego?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości