Ogród

Polski Dąb Dunin zdobył tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2022. "Zachwyca swoim widokiem"

Ogród

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Reporter:
Robert Stockinger
Źródło:
Interia/Polska Times
Dąb Dunin Europejskim Drzewem Roku 2022
Dąb Dunin Europejskim Drzewem Roku 2022Dzień Dobry TVN
wideo 2/17

Konkurs na Europejskie Drzewo roku 2022 został rozstrzygnięty. Dąb Dunin zdobył pierwsze miejsce w rywalizacji. Pokonał w finale innego faworyta ze swojego gatunku - dąb z Lasku Bankietowego w Coxo w Hiszpanii. O szczegółach opowiedział Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy w rozmowie z Robertem Stockingerem, reporterem Dzień Dobry TVN.

Europejskie Drzewo Roku 2022 - konkurs rozstrzygnięty

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 22 marca 2022 roku. Tegorocznym Europejskim Drzewem Roku został Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej na Podlasiu. Drzewo uzyskało prawie 180 tysięcy głosów internautów. Roślina liczy sobie 400 lat i jest jednym z najbardziej znanych punktów przyrodniczych w swojej okolicy.

- To jest okazałe drzewo. Bardzo piękne, malownicze. W zasadzie takie, które zachwyca swoim widokiem. Zresztą sami państwo widzicie potężne konary, olbrzymia, piękna sylwetka. To jest dąb szypułkowy. Różni się od dębu bezszypułkowego tym, że oczywiście żołędzie są osadzone na takich specjalnych łodyżkach. Trzeba też powiedzieć, że dęby bezszypułkowe w Polsce są bardziej pospolite - tłumaczył Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Jak przekazał rozmówca Roberta Stockingera, wcześniej Dąb Dunin nazywany był Strażnikiem Puszczy Białowieskiej. - Bo faktycznie jest na obrzeżach Puszczy Białowieskiej. Kilkadziesiąt kilometrów stąd zaczyna się kompleks - wyjaśnił i dodał, że drzewo będzie jeszcze rosło.

W 2021 roku Dąb Dunin zdobył tytuł polskiego drzewa roku, otrzymał wtedy 7,3 tysiąca głosów.

Dąb Dunin Europejskim Drzewem Roku 2022

Pierwsze trzy miejsca w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2022 zdobyły:

  • Dąb Dunin z Polski.
  • Dąb z Lasu Bankietowego w Conxo w Hiszpanii.
  • Wielki dąb korkowy z Portugalii.

W trakcie rywalizacji zdyskwalifikowany został dąb Turgieniewa z Rosji. Jak poinformowali organizatorzy: "jesteśmy zbulwersowani agresją Federacji Rosyjskiej, która dokonała militarnej inwazji na sąsiednią Ukrainę", argumentując swoją decyzję o usunięciu drzewa z konkursu.

Tegoroczna edycja była już dwunastą. Co roku organizowana jest przez Czeską Fundację Partnerstwo Dla Środowiska. Impreza ma na celu wskazanie drzewa o najbardziej niezwykłej historii oraz najsilniejszych związkach z lokalną społecznością.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Reporter: Robert Stockinger

Źródło: Interia/Polska Times

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości