Ogród

Nawadnianie ogrodu - zrób to sam. O czym należy pamiętać przy projektowaniu systemu nawadniania ogrodu?

Ogród

Aktualizacja:
Kwiaty w ogrodzie i trawa

Jeśli zależy ci na oszczędności czasu i ekologicznym zużyciu wody, warto zastanowić się nad systemem nawadniania ogrodu. Podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu systemu nawadniania ogrodu oraz co umieszczamy na planie ogrodu.

Systemy nawadniania ogrodów ograniczają czas, jaki poświęcamy na podlewanie roślinności i oszczędnie zużywają wodę. Do tego roślinom dostarczane są takie ilości wody, jakich rzeczywiście wymagają.

Czym są systemy nawadniania ogrodów?

System nawadniania ogrodu różni się tym od tradycyjnego podlewania, że nie wymaga od nas dużych nakładów pracy poza zaprojektowaniem i instalacją. Oszczędza nie tylko nasz czas, ale również wodę, zapewniając przy tym optymalne nawodnienie roślinności. O właściwe nawadnianie ogrodów dbają za nas zraszacze lub linie kroplujące, którymi zarządzamy własnoręcznie lub automatycznie. Automatyczne nawadnianie ogrodu całkowicie znosi z nas obowiązek każdorazowego uruchamiania zraszaczy, co umożliwia programator nawadniania.

Systemy nawadniające mogą powstać nawet na małej działce, a że wymagają dostarczenia sporej ilości wody, nie będą w tym przypadku dużym obciążeniem finansowym, nawet jeśli wodę będziemy czerpać z wodociągu. Dobrze wiedzieć, że do nawadniania dużej działki zdecydowanie bardziej opłacalnym źródłem wody od wodociągu będzie budowa własnego ujęcia, np. studni kopanej.

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu?

Systemy nawadniające ogród wbrew pozorom nie są trudne do zaprojektowania i z powodzeniem możemy to zrobić samodzielnie. Przed wyborem rodzaju instalacji nawadniania ogrodowego warto zwrócić uwagę, jakie potrzeby naszego ogrodu ma ona spełniać i jaką roślinność nawadniamy. Duży ogród wymaga bardziej skomplikowanej i większej instalacji nawadniającej, podzielonej na kilka sekcji z kilkoma zraszaczami w każdej. Warto ją podłączyć zarówno do własnego ujęcia wody, co nie będzie generować dużych kosztów, jak i do pompy. Pompa do nawadniania ogrodu będzie gwarancją optymalnego ciśnienia i wysokiej wydajności systemu.

Z kolei wybór elementów wchodzących w skład systemu nawadniania powinien być uzależniony od typu roślinności, którą chcemy podlewać. Do nawadniania trawnika najbardziej odpowiednia jest instalacja ze zraszaczami wynurzalnymi, które, gdy nie pracują, równają się z poziomem trawnika i nie przeszkadzają w przypadku jego koszenia. Linie kroplujące lub zraszacze niewynurzalne to świetne rozwiązania dla krzewów, rabat i ogrodu warzywnego. Minilinia kroplująca sprawdzi się najlepiej do nawadniania skalniaków i roślin z pojemnika.

Projektując nawadnianie ogrodu należy również wziąć pod uwagę ciśnienie i wydajność wody. Od tych parametrów będzie zależeć liczba sekcji, rodzaj zraszaczy i konieczność zastosowania pompy, a w rezultacie to, czy system będzie pracował wydajnie i ekonomicznie.

Jak zrobić nawadnianie ogrodu - co musi się znaleźć na planie ogrodu?

Projektując system nawadniania należy pamiętać o właściwym ciśnieniu wody, co zapewni krótka trasa, jaką woda musi pokonać od źródła do wylotu. To przede wszystkim należy uwzględnić na planie ogrodu. Plan ogrodu to podstawa przy projektowaniu nawadniania - na nim podajemy wymiary ogrodu i zaznaczamy teren do nawadniania. Wybieramy miejsca, gdzie mają się znaleźć zraszacze, linie kroplujące, studzienki przyłączeniowe, ustalamy też trasę przebiegu rur. Bardzo ważne jest wyznaczenie zasięgów działania każdego elementu - zwróćmy uwagę, czy podlewane obszary delikatnie na siebie zachodzą. Instalację nawadniającą dla dużego ogrodu możemy podzielić na kilka sekcji (np. trawnik, rabaty, drzewa i krzewy), które zawierają po 3-4 zraszacze.

Przy projektowaniu nawadniania warto również podjąć decyzję dotyczącą rodzaju instalacji, gdyż automatyczny system nawadniania wymaga wyznaczenia na planie ogrodu miejsca na dodatkowe elementy sterujące i podłączenia ich do źródła prądu. Należy pamiętać, że wszystkie zraszacze należy podłączyć do elektrozaworów, a te do programatora. Programator nawadniania umieszczany na ścianie budynku pozwala na programowanie godzin pracy systemu. W odpowiednim miejscu należy umieścić również czujnik deszczu i wilgotności - najlepiej, by miały bezpośredni kontakt z deszczem. Czujniki te pozwalają na ograniczenie podlewania roślinności w momencie dużych opadów deszczu lub gdy stopień nasycenia gleby wodą jest wysoki.

Nadmiar wody w ogrodzie

Co zrobić, gdy w naszym ogrodzie jest zbyt dużo wody? Zainspiruj się programem "Nowa Maja w ogrodzie". Zobacz wideo:

HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie? Źródło: HGTV

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości