Uprawa i pielęgnacja lilii afrykańskiej

Lilia afrykańska
Thang Tat Nguyen / Getty Images
Lilia afrykańska to bardzo ciekawa roślina o wielu różnych zastosowaniach. Jest atrakcyjna nie tylko w porze kwitnienia i zapada w pamięci każdego, kto choć raz na nią spojrzy. Sprawdźmy, w jakich warunkach będzie rosła najlepiej.

Byliny kwitnące to szczególna grupa roślin. Zawsze czekamy, aż pojawią się na nich kwiaty i rośliny ukażą się nam w całej okazałości. Jak uprawiać lilię afrykańską, by nie tylko pięknie kwitła, ale także była zdrowa i silna?

Lilia afrykańska – opis rośliny

Lilia afrykańska (Agapanthus africanus) jest nazywana także agapantem lub baldasznikiem afrykańskim. To bylina kłączowa zaliczana do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Jak sama nazwa wskazuje, roślina pochodzi z Afryki, a konkretnie z zachodniej części Afryki Południowej.

Lilia afrykańska dorasta do 40–80 centymetrów wysokości. Ma długie, równowąskie odziomkowe i szablaste liście koloru ciemnozielonego. Latem, w okresie od lipca do września, na szczycie łodygi pojawiają się białe lub niebieskie, dość duże kwiaty zebrane w baldachogrona po około 20–50 sztuk. Kwiaty lilii afrykańskiej są delikatne i mają po sześć płatków zrośniętych ze sobą w dolnej części. Wewnątrz znajduje się 6 pręcików i słupek. Owocem u agapanta afrykańskiego jest torebka.

Uprawa lilii afrykańskiej

W naszym klimacie lilia afrykańska może przemarzać, zatem jest zazwyczaj hodowana w pojemnikach. Należy do 8–10 strefy mrozoodporności więc musimy liczyć się z koniecznością przenoszenia jej na czas zimy do chłodnego pomieszczenia, na przykład garażu. Optymalna temperatura do zimowania to przedział od 2 do 8 st. C.

Najlepsze miejsce dla lilii afrykańskiej to stanowisko ciepłe i słoneczne, choć poradzi sobie także w lekkim cieniu. Przechowując ją w pomieszczeniu przez okres zimy, pamiętajmy także o zapewnieniu roślinie odpowiedniej ilości światła. Agapant afrykański powinien być uprawiany w piaszczysto-gliniastym, żyznym podłożu. Ważny jest także dobry drenaż, który ułatwi odpływ nadmiaru wody.

Donica dla lilii afrykańskiej nie powinna być zbyt obszerna, ponieważ uchodzi za roślinę lubiącą przyciasne pojemniki, ale nie może też być bardzo mała. Jeśli będzie ona zbyt ciasna, a roślina będzie w podłożu zbyt długo, może nam nie zakwitnąć. Lilie afrykańskie należy stale podlewać, ponieważ lubią one wilgoć w podłożu, jednak wodne zastoiny mogą być dla nich bardzo niekorzystne. W czasie zimy ograniczamy podlewanie do minimum – podlewamy tylko tyle, by roślina nie uschła.

Lilie afrykańskie należy regularnie dzielić i przesadzać, ponieważ mają tendencję do wrastania w pojemnik. Stają się przy tym tak ciężkie, że może być trudno przenosić je z balkonu czy tarasu do pomieszczenia, w którym będą zimowały. By rozmnożyć lilię afrykańską, najlepiej przeciąć bryłę starszego egzemplarza na kilka części i przesadzić do donic. Robimy to okresie od wiosny do lata. Po przesadzeniu roślinę obficie podlewamy, a w czasie sezonu wegetacyjnego dokarmiamy przy użyciu nawozów przeznaczonych do dokarmiania roślin kwitnących. Lilię afrykańską dzielimy co około 2–3 lata. Ten zabieg pobudza także roślinę do bardziej obfitego kwitnienia. Po przekwitnieniu wycinamy łodygę kwiatową u nasady, dzięki temu nie będzie ona osłabiać cebulki. Jeśli jednak zdecydujemy się na uprawę lilii afrykańskiej z nasion, to wówczas nie przycinamy pędów kwiatowych tylko czekamy, aż zawiążą się owoce, w których znajdziemy nasiona. Do ich wysiewania przystępujemy wiosną.

Lilia afrykańska jest odporna na ataki chorób i szkodników.

Lilia afrykańska – zastosowanie

Roślina zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Najczęściej jest sadzona w pojemnikach. Z jej pomocą w interesujący sposób udekorujemy balkon czy też taras. Oprócz tego lilia afrykańska może być stosowana jako kwiat cięty do różnych, efektownych bukietów. Sprawdzi się w ogrodach urządzonych w stylu romantycznym, a także orientalnym.

Ciekawe gatunki i odmiany agapantów

Agapant dzwonkowaty "Jack’s Blue" - Agapanthus campanulatus "Jack’s Blue" – ta odmiana agapanta dorasta do około 80 – 120 cm wysokości. Pęd kwiatostanowy osiąga wysokość 70 cm i jest zakończony wielokwiatowym, lazurowo-niebieskim baldachem kwiatów, które pokazują się od sierpnia do września. Liście dorastają do 40 cm długości i są sezonowe.

Agapant afrykański "Albus" - Agapanthus africanus "Albus" – odmiana lilii afrykańskiej o białych kwiatach. Osiąga wysokość do 90, a nawet 100 cm. Ten agapant kwitnie od lipca do września. Liście są koloru ciemnozielonego.

Zobacz wideo: Jak sadzić zioła na działce?

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Sosna czarna – charakterystyka, warunki uprawy oraz najciekawsze odmiany

Stratyfikacja nasion w lodówce – na czym polega i jak ją przeprowadzić?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana