Ogród

Lilia azjatycka – uprawa w gruncie i w doniczce. Jak pielęgnować lilie?

Lilia azjatycka

Fot. MirageC / Getty Images

Ogród

Lilia azjatycka – uprawa w gruncie i w doniczce. Jak pielęgnować lilie?

Lilia azjatycka

Fot. MirageC / Getty Images

Lilia azjatycka nie wymaga specjalnych umiejętności ogrodniczych i nadaje się do każdego ogrodu. Różnorodność kolorystyczna tych roślin sprawia, że są jednymi z najchętniej wybieranych naturalnych dekoracji. Jak uprawiać i pielęgnować lilię azjatycką w doniczce?

Lilia azjatycka to najpopularniejszy gatunek lilii wybieranych do zasadzenia w ogrodzie. Dzięki swojej dużej wytrzymałości na niskie temperatury oraz wysokiej odporności na choroby i szkodniki, są idealne do uprawiania również w polskim klimacie. Rośliny przyciągają atrakcyjnym wyglądem, a mnogość odmian sprawia, że występują w prawie każdym kolorze, pokroju i kształcie. Szczególnie mieszańce azjatyckie potrafią dopasować się do zmieniającego się otoczenia.

Lilia azjatycka – uprawa

Uprawa lilii azjatyckiej nie należy do bardzo łatwych i nieskomplikowanych, ale jednocześnie z kwiatem poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Roślinę można zasadzić zarówno bezpośrednio w gruncie, jak i w doniczkach.

Uprawa w gruncie

Lilię sadzi się zazwyczaj w okresie jesiennym, od końca sierpnia aż do końca października, w odpowiednio przygotowanym podłożu. Gleba musi być przepuszczalna i próchniczna. Roślina preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Cebulka powinna być umieszczona dosyć głęboko w ziemi, a odległość między kolejnymi sadzonkami nie powinna być mniejsza niż 30 centymetrów.

Uprawa lilii azjatyckiej w doniczce

Ziemię w doniczkach należy uprzednio przygotować. Najlepiej sprawdzi się połączenie gliniastego substratu, ziemi liściowej oraz piasku na samym dnie. Doniczka powinna być dosyć duża i ciężka. Najlepiej, aby jej średnica była większa niż 25 centymetrów. W jednej doniczce sadzi się zazwyczaj po 3 cebulki. Lilia azjatycka doniczkowa wymaga obfitego podlewania, szczególnie w początkowych fazach wzrostu oraz regularnego nawożenia.

Zobacz film: Dywany kwiatów. Źródło Dzień Dobry TVN


Lilia azjatycka doniczkowa – popularne kolory i odmiany

Lilia azjatycka świetnie nadaje się do uprawy na balkonach i tarasach. Dzięki różnorodności i powszechnej dostępności odmian lilii, każdy jest w stanie znaleźć odpowiednią roślinę dla siebie. Najchętniej wybierane odmiany to lilia azjatycka czerwona (Red) oraz lilia azjatycka biała (White) . Obie są w stu procentach mrozoodporne, dlatego mogą rosnąć nie tylko w doniczkach, ale również na zewnątrz, przez cały rok.

Wybierając cebulki do zasadzenia w doniczkach, warto zwrócić uwagę na ich stan. Cebulki zbyt miękkie, gnijące lub uszkodzone mechanicznie nie będą nadawały się do uprawy. Co ciekawe, większość odmian z gatunku lilii azjatyckiej charakteryzuje się dużą wytrzymałością jako kwiat cięty. Oto najpopularniejsze odmiany:

· lilia azjatycka Fangio - odmiana Fangio ma piękne wydłużone liście oraz kwiaty w odcieniach czerwieni i różu,

· lilia azjatycka Vivaldi - średnica płatków lilii Vivaldi jest znacznie większa niż w przypadku pozostałych odmian; ma jasnoróżowe kwiaty, z białymi środkami,

· lilia azjatycka Mapira - ta odmiana lilii azjatyckiej w doniczce prezentuje się niezwykle efektownie i jest ceniona głównie za swój niesamowity, wyraźny i głęboki ciemnobordowy kolor,

· lilia azjatycka pomarańczowa (Orange) - odmiana wyróżnia się intensywnie pomarańczowym kolorem i podłużnymi płatkami.

Jak pielęgnować lilie azjatyckie?

Niezależnie od miejsca uprawy lilii azjatyckiej, główną zasadą pielęgnacji jest regularne podlewanie rośliny. Gleba w doniczce powinna być stale wilgotna , jednocześnie należy pamiętać o tym, aby nie dopuścić do jej przelania, a tym samym do gnicia korzeni i ich zamierania. Z drugiej strony, do takiego samego efektu może doprowadzić skrajne wysuszenie podłoża. Najlepszym sposobem na podlewanie lilii azjatyckich jest omijanie liści i kwiatów rośliny, i nakierowywanie strumienia wody bezpośrednio na podłoże.

Jeśli roślina nie kwitnie lub kwitnie bardzo słabo, warto zasilać ją nawozem wieloskładnikowym, ze szczególnym uwzględnieniem wysokiej zawartości potasu w składzie. Nawożenie lilii raz w miesiącu może okazać się również korzystnym rozwiązaniem dla osób, które chcą przyspieszyć wzrost kwiatów i po prostu podkreślić ich walory dekoracyjne .

Ewentualne przesadzanie lilii azjatyckiej należy przeprowadzać bardzo ostrożnie i delikatnie, tak, aby nie uszkodzić cebuli ani korzeni. Nie zaleca się używania ostrych narzędzi, które mogłyby uszkodzić delikatną strukturę rośliny.

Co sądzisz o tym artykule?
47
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0