Ogród

Ogród na dachu – porady dotyczące jego zakładania

Ogród

Aktualizacja:
Ogród na dachu
E+fotografixx/Getty Images

Ogrody na dachu stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnego ogrodu. Stają się coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego, ponieważ zielone dachy mają wiele zalet. Warto dowiedzieć się, jak je zakładać.

Aby założyć ogród na dachu, potrzebna jest gruntowna wiedza dotycząca jego prawidłowej konstrukcji. Oprócz tego trzeba także wiedzieć, jakie rośliny można sadzić w tak specyficznych warunkach. Jak zakładać ogrody na dachu?

Ogród na dachu – wiadomości ogólne

Założenie ogrodu na dachu to świetny sposób na zyskanie dodatkowej przestrzeni dla zieleni. Jego budowa opiera się na specjalnej konstrukcji z podłożem przeznaczonym do sadzenia roślin. Takie ogrody mogą być zakładane na dachach domów jednorodzinnych czy bloków, a także na garażach, wiatach oraz altanach. Technologia ich budowania stale się rozwija, dzięki czemu stają się coraz bardziej przystępne, a to z kolei stwarza nowe możliwości dla osób, które są zainteresowane tego typu inwestycjami.

Czy warto założyć ogród na dachu?

Ogrody na dachu warto zakładać ze względu na walory estetyczne, ale nie jest to ich jedyna zaleta. Dzięki nim można na przykład zapobiegać utratom ciepła zimą, natomiast latem uniknąć zbytniego nagrzewania budynku. Założenie ogródka na dachu wpływa także na poprawę jakości życia, ponieważ taka konstrukcja pozwala tłumić hałas, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla osób mieszkających w miastach. Dom z ogrodem na dachu korzystnie oddziałuje na środowisko, gdyż pozwala na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w powietrzu (dzięki ich filtrowaniu, a także produkcji tlenu). Jedyną wadą budowania tego typu ogrodów jest ich cena, która waha się od 300 do około 1000 złotych za metr kwadratowy w przypadku konstrukcji o charakterze ekstensywnym. Ogród na dachu intensywny będzie kosztował minimum 6000 złotych za metr kwadratowy. Prosty, zielony dach, który znajdzie się na przykład na altance czy ogrodowym pawilonie, można założyć samodzielnie, pod warunkiem dokładnego zapoznania się z planem prawidłowej konstrukcji. Bardziej złożone projekty najlepiej zlecić do realizacji fachowcom. Warto także pamiętać o tym, że o ogródek na dachu także trzeba dbać, choć skala prac różni się w zależności od rodzaju i ilości roślin posadzonych w takim miejscu.

Jak założyć ogród na dachu?

Przede wszystkim na początku należy określić, czy ogród na dachu będzie miał charakter ekstensywny, czy intensywny. Ogrody tego typu można zakładać zarówno na dachu płaskim, jak i skośnym, jednak jego spadek nie powinien być większy niż 25–35 proc.

Pierwszym etapem jest położenie warstwy izolacji, do której można użyć membrany EPDM, papy termozgrzewalnej lub folii PCV. Po jej ułożeniu warto sprawdzić, czy zapewnia wystarczającą szczelność ogrodu na dachu. Warstwa izolacyjna może być narażona na uszkodzenie przez korzenie roślin, dlatego warto pomyśleć o barierze przeciwkorzeniowej z folii PCV lub włókniny ochronnej.

Kolejny krok to ułożenie warstwy drenażu, która umożliwi odprowadzanie wody z ogrodu na dachu w przypadku opadów deszczu. Warstwę drenażu przygotowuje się ze specjalnych mat ze sztucznych włókien, utwardzanego styropianu albo płyt wykonanych z polietylenu. Na dachu o niewielkim spadku można do budowy warstwy drenażu użyć specjalnego podłoża, które charakteryzuje się wysoką zawartością części mineralnych.

Drenaż takiego ogrodu musi być należycie zabezpieczony przed zapchaniem i zamuleniem, zwłaszcza na płaskim dachu. Jej zadaniem jest zatrzymywanie cząsteczek ziemi z podłoża, przy jednoczesnym przepuszczaniu wody. W związku z tym konieczne jest założenie specjalnego filtra, zbudowanego z prasowanej włókniny.

Kolejny etap to przygotowanie podłoża, na którym będą rosły rośliny. Nie jest dobrym pomysłem stosowanie zwykłej ziemi ogrodowej, gdyż może ona osiadać lub się ubijać, a tym samym przyczyniać się do zamulenia warstwy drenażu. Przy zakładaniu ogrodu na dachu wybór odpowiedniego podłoża ma niebagatelne znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Dobrym pomysłem jest zastosowanie wymieszanego piasku i keramzytu z ziemią kompostową w proporcji 1:1:2. Warto zapoznać się także z ofertą gotowych mieszanek przeznaczonych do stosowania w ogrodzie na dachu.

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie na dachu?

W przypadku ogrodu na dachu o charakterze ekstensywnym najlepszymi roślinami będą zioła i trawy, a także rozchodniki i rojniki. Warto pomyśleć o roślinach kwitnących, takich jak rumianek, macierzanka, krwawnik pospolity oraz chaber driakiewnik. W przypadku ogrodu na dachu o charakterze intensywnym można uprawiać znacznie więcej roślin, nawet krzewy czy niewielkie drzewa.

Zobacz też:

Uprawa i pielęgnacja kocimiętki Faassena

Właściwości lecznicze bluszczyku kurdybanka - na co działa i jak go stosować?

Magnolia – jedna z najstarszych roślin na Ziemi. Jakie ma wymagania?

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości