Magnolia to niesamowicie urokliwy krzew. Kiedy zaczyna ozdabiać okoliczne parki swoimi bujnymi kwiatami, możemy mieć pewność, że wiosna już na stałe zagościła wśród nas. Wbrew pozorom magnolia nie jest trudna w uprawie, wystarczy spełnić tylko kilka podstawowych warunków, aby nasz krzew był zdrowy i okazały.

W naszym poradniku opowiemy o tym, jakie magnolia ma wymagania, jak długo kwitnie, jakie są najpopularniejsze rodzaje magnolii oraz skąd się wywodzi ta piękna roślina.

Magnolia – skąd pochodzi i gdzie się ją uprawia?

Magnolia rośnie w naturalnych warunkach w Ameryce Północnej, Południowej i Azji Wschodniej. Magnolia, co warto wiedzieć, należy do jednych z najstarszych roślin na Ziemi. Nazwa krzewu wywodzi się od jej odkrywcy, botanika Pierre’a Magnola. Magnolia to niesamowicie piękna i dekoracyjna roślina o zachwycających kwiatach, które z powodzeniem ozdobią zarówno nasz ogród, jak i przestrzeń miejską. Jednak nie wszystkie gatunki magnolii nadają się do uprawy w naszym klimacie. Magnolia osiąga zazwyczaj około pięciu metrów wysokości. Kolor jej kwiatów różni się w zależności od odmiany – możemy spotkać kwiaty o odcieniu jasnoróżowym, białym, żółtym, a nawet purpurowym.

Wymagania magnolii

Warunki uprawy magnolii nie są zbyt skomplikowane. Magnolia potrzebuje przede wszystkim stanowisk bardzo słonecznych, ciepłych i osłoniętych przed wiatrem. Ziemia pod magnolię musi być żyzna, bogata w składniki mineralne, wilgotna i przepuszczalna, lekko kwaśna. Znaczna część magnolii rosnących w naszym klimacie jest na niego odporna, jednak niektóre gatunki należy chronić przed przemarznięciem. Inne natomiast nie powinny być w ogóle hodowane w naszym kraju. Równie delikatne i nieodporne na mróz są młode magnolie, dlatego przed nadejściem zimy dobrze jest je przykryć włókniną. Magnolię należy regularnie nawozić, o czym w dalszej części artykułu.

Jak sadzić magnolię?

Podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość roślin – duże gorzej się przyjmują. Najlepsza wysokość to około półtora metra. Przed posadzeniem warto jest podwiązać magnolię do palika, dzięki czemu w pierwszych sezonach utrzyma on ją w pionie. Dół dla magnolii powinien być duży, wypełniony ziemią żyzną, przepuszczalną, kwaśną. Należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni magnolii, gdyż jej system korzeniowy jest bardzo delikatny. Nie powinniśmy zatem przesadzać magnolii, zwłaszcza starych egzemplarzy.

Zobacz film: Jak zrobić mini ogródek? Źródło: Dzień Dobry TVN

Rodzaje magnolii

Do najpopularniejszych gatunków magnolii zaliczyć można:

· magnolię japońską ( Magnolia kobus )

· magnolię Siebolda ( Magnolia sieboldii )

· magnolię purpurową ( Magnolia liliiflora )

· magnolię pośrednią ( Magnolia ×soulangeana )

· magnolię gwiaździstą ( Magnolia stellata ).

Jak długo kwitnie magnolia?

Kwitnienie magnolii zaczyna się na początku kwietnia, dlatego tak bardzo kojarzy nam się z budzącą się wtedy wiosną. Część gatunków zaczyna jednak kwitnąć dopiero na przełomie kwietnia i maja, a część dopiero latem, po rozwinięciu się liści (magnolia szerokolistna, Siebolda i parasolowata).

Jak szczepić magnolię?

Magnolię najczęściej rozmnaża się przez szczepienie, dzięki temu rośliny zakwitają w czwartym, a nawet drugim roku uprawy. Roślinę można także rozmnażać za pomocą nasion magnolii , jednak zakwitają one bardzo późno, nawet po dziesięciu lub kilkunastu latach. Zabieg szczepienia magnolii przeprowadza się na przełomie lutego i marca. Gatunki, które charakteryzują się gubieniem liści na zimę, mogą być szczepione przez korę. Jako podkładkę wykorzystuje się wówczas magnolię japońską.

Czym nawozić magnolię?

Magnolię należy nawozić nawozami wieloskładnikowymi w okresie od końca marca do połowy lipca, co dwa tygodnie. Możemy także zastosować metodę nawożenia jednorazowego na przełomie marca i kwietnia nawozem, który działa długofalowo. Ważne jest, abyśmy wybierali nawozy zawierające małe ilości wapnia lub takie, które w ogóle są pozbawione tego składnika. Najlepsze będą nawozy dedykowane bezpośrednio magnoliom.

Pielęgnacja magnolii – przycinanie

Czy magnolię można przycinać ? Jak najbardziej, choć roślina ta nie potrzebuje obcinania formującego. Przycięcia wymagają jedynie przemarznięte gałęzie. Cięciu warto poddać także starsze magnolie, aby odsłonić pień rośliny.

Co sądzisz o tym artykule?
53
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0