Byliny to grupa roślin często występująca w naszych ogrodach. Mają wiele ciekawych cech, które sprawiają, że chcemy je uprawiać. Piękne kolory kwiatów, atrakcyjne liście i niezwykły pokrój to wyróżnia kocimiętkę Faassena. A jak należy ją uprawiać?
Czym jest kocimiętka Faassena?
Kocimiętka Faassena (Nepeta x faassenii) to bylina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae, Labiata). Kocimiętki możemy spotkać praktycznie na całym świecie, ale najbardziej typowe są dla rejonu Morza Śródziemnego. Niektóre z nich są popularnymi roślinami ozdobnymi, natomiast gatunki drzewiaste są źródłem cennego drewna.
Kocimiętka Faassena to gatunek, który w przyrodzie nie występuje. Powstała ze skrzyżowania kocimiętki Mussina i zwyczajnej. Roślina osiąga od 20 do 50 centymetrów wysokości. Tworzy zwarte kępy o długich mocno rozgałęzionych, pokładających się po ziemi pędach . Ma srebrno-zielone drobne liście, dzięki którym jest atrakcyjna praktycznie przez cały sezon wegetacyjny. W maju na roślinie pojawiają się małe kwiaty koloru lawendowo-fioletowego, zebrane w kłosowaty kwiatostan. Kwitnie aż do września, a czasem nawet października. Kocimiętka Faassena ma intensywny aromat, który jak sama nazwa wskazuje, przyciąga do niej koty, ale nie jest to regułą. Zdecydowanie bardziej atrakcyjna dla tych zwierząt jest kocimiętka właściwa. Jej obecność w ogrodzie lubią także różne owady na przykład motyle.
Uprawa kocimiętki Faassena
Ten gatunek nie ma wyjątkowych wymagań. Preferuje żyzne, przepuszczalne podłoże i słoneczne stanowiska. Ewentualnie można spróbować posadzić ją w lekkim półcieniu. Najlepiej by gleba, w której uprawiania jest kocimiętka Faassena, była lekko wilgotna . Znosi jednak krótkie okresy suszy, ale jeśli trwa ona zbyt długo, to wówczas należy ją podlewać. Dodatkowo kocimiętki Faassena są całkowicie mrozoodporne , a także nie wymagają nawożenia. Jeśli po przekwitnieniu zostanie nisko przycięta i nawieziona, to najprawdopodobniej ponownie zakwitnie wraz z końcem lata. Kocimiętka Faassena to roślina długowieczna. Nie musi być odmładzana co kilka lat. Wiosną warto pamiętać o nawożeniu kompostem lub innym naturalnym, wolnodziałającym nawozem, dzięki czemu roślina będzie kwitła jeszcze obficiej i piękniej. Okazy wysokie czy wyższe odmiany warto podpierać.
Kocimiętki Faassena najczęściej rozmnażamy przez podział kęp na wiosnę lub jesienią. Innym sposobem jest ukorzenianie pędów wierzchołkowych lub wysiew nasion. Do siewu przystępujemy wczesną wiosną, w okresie od lutego do maja lub na jesieni – od sierpnia do września. Na wiosnę kocimiętkę Faassena najlepiej wysiać do pojemników, natomiast jesienią robimy to bezpośrednio do gruntu . Nasionka sadzimy płytko, przesypując je lekko ziemią. Najlepiej prezentuje się sadzona w dużych grupach po 10, a nawet po 20 egzemplarzy. Na jeden metr kwadratowy zaleca się sadzić od 9 do 12 sztuk kocimiętki. Roślina kiełkuje zazwyczaj po 10 lub 14 dniach. Jednak wszystko zależy od temperatury, ilości światła i wody. Najlepiej zapewnić jej temperaturę od 16 do 22 stopni Celsjusza dostęp do światła. Należy także pamiętać o zwilżaniu ziemi, w której kiełkują nasiona kocimiętki Faassena.
Kocimiętka Faassena – zastosowanie
Ten gatunek znajdzie zastosowanie w ogrodach w stylu wiejskim, a także naturalistycznym, romantycznym i śródziemnomorskim. Możemy jej używać do zadarniania dużych obszarów narażonych na przesuszanie. Jest nierzadko stosowana rośliną wypełniającą na dużych rabatach. Często spotykanym połączeniem jest kocimiętka i róża. Jeśli wolimy coś bardziej odważnego i nowoczesnego, to możemy kocimiętkę Faassena zestawić z roślinami o intensywnym, złotym kolorze liści np. berberys Thunberga „Bonanza Gold” lub też tawułą japońską „Golden Princess”. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że kocimiętkę Faassena można uprawiać także w pojemnikach na przykład na tarasie czy też balkonie.
Kocimiętkę stosowano niegdyś do odstraszania szkodników. Posadzona na rabacie podobno przegoni z niej krety, a jeśli znajdzie się w pobliżu balkony czy tarasu to może zniechęcić do wizyt muchy, karaczany i komary. Dzieje się tak ze względu na olejki eteryczne, które ta roślina wydziela. Kocimiętka była także używana jako zioło, którego używano do leczenia niepłodności lub problemów ze wzrokiem. Ma także właściwości uspokajające.
Odmiany kocimiętki Faassena
Kocimiętka Faassena „Auslese” – Nepeta x faassenii „Auslese” – ma niebieskie kwiaty i dorasta do około 50 centymetrów wysokości.
Kocimiętka Faassena „Felix” – Nepeta x faassenii „Felix” – kwiaty u tej odmiany są ciemnofioletowe, osiąga 30 centymetrów wysokości i 40 centymetrów szerokości.
Kocimiętka Faassena „Junior Walker™” – Nepeta x faassenii „Junior Walker™” – kocimiętka o liściach niebiesko-szarych. Ma kwiaty lawendowo-fioletowego. Osiąga wysokość od 35 do 40 centymetrów.
Zobacz także:
- Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie
- Magnolia – jedna z najstarszych roślin na Ziemi. Jakie ma wymagania?
- "Co z tego wyrośnie?": skuteczne sposoby na porządkowanie rabat kwiatowych
Autor: Adrian Adamczyk