Jak powstają nowoczesne domy? "Ta technologia to tak naprawdę duże klocki"

Reporter:
Miłka Fijałkowska
Innowacyjne budynki, które powstają z rodzinnej pasji

Mogłoby się wydawać, że domy są jedynie murowane, a ich postawienie do bardzo długi proces. Tymczasem nie jest to prawda. Na rynku działają bowiem firmy, które przygotowują gotowe komponenty niezbędne do zbudowania domu. Co to za technologia?

Na czym polega nowoczesne budownictwo?

Wbrew pozorom do postawienia domu wcale nie są potrzebne cegły czy zaprawa murarska. Firma Solcraft opracowała własny system budowania, który uczynił z niej pioniera w produkcji nowych, kompozytowych i energooszczędnych materiałów budowlanych.

- Ta technologia to tak naprawdę duże klocki z izolacją w środku, z których powstają ściany, stropy, dachy. Pozwalają one na bardzo szybki montaż wysoce energooszczędnych budynków - mówiła Agnieszka Dżegan współwłaścicielka firmy Solcraft.

- Nasze elementy dachowe są fabrycznie pokryte blachą. Blacha w słoneczne dni bardzo się nagrzewa. My robimy coś z tym ciepłem - wyjaśniała Katarzyna Sójka, współwłaścicielka firmy Solcraft. Jest ono np. zbierane i wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej. Można je także wykorzystać do ogrzewania całych budynków.

- Pobieramy energię z powietrza, dostarczamy ją do pompy ciepła i ta pompa ciepła zagrzewa nam wodę do ogrzewania podłogowego - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Jak długo trwa budowa domu z gotowych komponentów?

Warto dodać, że każdy dom posiada własną instrukcję montażu. Panele, które otrzymuje klient, są ponumerowane i są wyprodukowane na wymiar. Wystarczy je tylko ze sobą połączyć. Można to zrobić w zaledwie dwa tygodnie. Co ciekawe, w tej technologii można wybudować praktycznie każdy budynek.

- Poczynając od budy dla psa, poprzez domki modułowe, domki na wodzie, budynki mieszkalne, budynki usługowe i przemysłowe - wyliczała Agnieszka Dżegan.

Nowoczesny rodzaj budownictwa, który oferuje firma Solcraft, sporą popularnością cieszy się poza granicami naszego kraju. - Mamy sporo realizacji w krajach skandynawskich, Niemczech, Wielkiej Brytanii, ale poza tym też Holandia, Hiszpania, Chorwacja. Właściwie cała Europa. Wkrótce wysyłamy pierwsze panele do Australii - podkreśliła Katarzyna Sójka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: Miłka Fijałkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości