Sport i fitness

Rolki damskie, męskie, dla dzieci – jak dopasować rolki do swoich potrzeb?

Rolki dla dorosłych

Fot. Lya_Cattel / Getty Images

Sport i fitness

Rolki damskie, męskie, dla dzieci – jak dopasować rolki do swoich potrzeb?

Rolki dla dorosłych

Fot. Lya_Cattel / Getty Images

Jazda na rolkach to nie tylko sposób na utrzymanie właściwej kondycji fizycznej, ale też przyjemność i dobra zabawa. Każdy, kto postanowił spróbować swoich sił w tym sporcie, zadaje sobie jednak pytanie: jakie rolki kupić? Wybór jest duży, dlatego warto znać kilka podstawowych wyznaczników, które pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu.

  • Rodzaje rolek – jakie rolki kupić?
  • Na co zwrócić uwagę przy zakupie rolek?
  • Ile kosztują rolki?


Zobacz: Słowiańska gimnastyka tylko dla kobiet


Podstawą tego, by jazda na rolkach nie tylko sprawiała przyjemność, ale również była bezpieczna jest wybór sprzętu dostosowanego specjalnie do naszych potrzeb . Jakie więc będą najlepsze rolki dla początkujących, a jakie dla zaawansowanych? Przed zakupem warto określić własne preferencje, a także ogólne oczekiwania względem sprzętu.

Rodzaje rolek – jakie rolki kupić?

Wrotki czy rolki? Każde z tych „butów na kółkach” mają swoje wady i zalety. Mimo to, rolki są z pewnością bardziej wielofunkcyjne.

Obecnie na rynku znaleźć można wiele rodzajów rolek – zarówno rolki profesjonalne , jak i rolki rekreacyjne . Ich wybór zależy więc w pierwszej kolejności od naszych upodobań, a także stopnia zaawansowania w uprawianiu tego sportu.

· Rolki rekreacyjne/fitness

Można wśród nich znaleźć zarówno rolki młodzieżowe i dziecięce, jak i te przeznaczone dla dorosłych. Służą do jazdy czysto rekreacyjnej, której celem jest przyjemność i poprawa kondycji fizycznej. Nadają się do spokojnej jazdy, w związku z czym poleca się je początkującym. Są wygodne i ogólnodostępne, a także najbardziej uniwersalne. Dzięki tym cechom stanowią najpopularniejsze rolki na rynku.

· Rolki do jazdy szybkiej

Ten typ rolek zdecydowanie nie nadaje się dla nowicjuszy. Aby w pełni wykorzystać jego potencjał, należy posiadać już spore doświadczenie. Zgodnie ze swoją nazwą, umożliwiają one bardzo szybką jazdę – nawet do 30 km/h! Jest to doskonała propozycja dla osób, które lubią poczuć prędkość i wiatr we włosach.

· Rolki agresywne

Kolejny rodzaj rolek przypadnie do gustu osobom, które lubią spędzać czas w skateparkach. Rolki agresywne przeznaczone są bowiem do wykonywania różnego typu trików i akrobacji. Są niezwykle zwrotne, dzięki czemu pozwalają na naprawdę ekstremalne ewolucje. Producenci oferują obecnie zarówno rolki agresywne damskie, męskie, jak i dziecięce.

· Rolki do jazdy figurowej

Osobom nieco bardziej zaawansowanym i wysportowanym mogą spodobać się także rolki figurowe. Są zwrotne, dzięki czemu umożliwiają wykonywanie figur i akrobacji podobnych do tych, jakie są udziałem łyżwiarzy figurowych.

· Rolki terenowe

Choć wiele osób kojarzy rolki z jazdą po płaskim terenie, istnieje możliwość złamania tego schematu. Z pomocą przychodzą wówczas rolki terenowe. Dzięki nim możliwa jest jazda po nierównym gruncie, np. leśnych ścieżkach czy kamieniach.

· Rolki hokejowe

Wśród różnorodnego sprzętu można znaleźć również rolki sportowe, np. hokejowe. Zgodnie ze swoją nazwą, przeznaczone są do specjalnej odmiany gry w hokeja.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rolek?

Jakie rolki - rekreacyjne czy profesjonalne? Tutaj wybór zależy od preferencji danej osoby. Oprócz tego, należy jednak zwrócić uwagę na konkretne parametry.

· Buty – przede wszystkim powinny być przewiewne i w odpowiednim rozmiarze . Nie mogą być ani zbyt ścisłe, ani zbyt luźne. Dotyczy to także sprzętu dla dzieci. W ich przypadku warto zainwestować w regulowane rolki dziecięce . Będą one „rosnąć” wraz ze stopą dziecka, dzięki czemu nie trzeba będzie kupować nowego sprzętu każdego roku.

· Kółka – najlepiej, aby były wykonane z poliuretanu lub kauczuku syntetycznego. Ponadto, osoby początkujące powinny postawić na te o średniej wielkości, czyli o średnicy w przedziale 74-84 mm. Istotna jest także ich twardość – miękkie zapewnią większą przyczepność, a twarde umożliwią szybszą jazdę.

· Łożyska – w przypadku rolek rekreacyjnych i profesjonalnych oznaczane są symbolem ABEC oraz dodatkową cyfrą na końcu. Jej wartość pokazuje, jak szybkie mogą być rolki – im jest ona wyższa, tym większe prędkości można rozwijać.

· Płozy – w przypadku osób początkujących poleca się te wykonane z kompozytu. Osoby bardziej zaawansowane mogą pokusić się o płozy aluminiowe lub karbonowe.

Ile kosztują rolki w sklepie sportowym?

Jednym z czynników decydujących o zakupie sprzętu jest także jego cena. W tym przypadku nie warto jednak oszczędzać. Dobre rolki damskie, jak i profesjonalne rolki dla mężczyzn nie należą do najtańszych, jednak mogą posłużyć przez długie lata . Sprzęt porządnej jakości przeznaczony do jazdy rekreacyjnej kosztuje przeciętnie od 300 do 700 zł. Jeśli chodzi o rolki sportowe i profesjonalne – ceny mogą znacznie przekroczyć 1000 zł.

A ile kosztują rolki dla dzieci? Wszystko zależy od rodzaju sprzętu. Najpopularniejsze, czyli rolki dla dzieci regulowane, służące do jazdy rekreacyjnej, kosztują ok. 250-400 zł. Z kolei rolki wyczynowe dla dzieci mogą być nawet o kilkaset złotych droższe. Należy jednak pamiętać, że sprzęt odpowiedniej jakości zapewni bezpieczeństwo naszym pociechom , a jest to rzecz nie do przecenienia. Aby jeszcze lepiej zadbać o ich zdrowie – warto dokupić ochraniacze na rolki . Na początku sport ten wiąże się z wieloma upadkami, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni ubiór.

Zobacz film:  Rolki to ich pasja. Zostały Mistrzyniami Polski! Źródło: Dzień Dobry TVNCo sądzisz o tym artykule?
57
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0