Związki i seks

Utrata dziewictwa rodzi wiele pytań. Jak wygląda pierwszy raz, kiedy odbyć pierwszy stosunek, czy pierwszy raz boli? Wyjaśniamy.

Para, która się całuje

Fot: MilosStankovic / gettyimages.com

Związki i seks

Utrata dziewictwa rodzi wiele pytań. Jak wygląda pierwszy raz, kiedy odbyć pierwszy stosunek, czy pierwszy raz boli? Wyjaśniamy.

Para, która się całuje

Fot: MilosStankovic / gettyimages.com

Zastanawiasz się, w jakim wieku pierwszy raz jest już możliwy? Nie wiesz, czy pierwszy raz boli i czy po pierwszym razie można zajść w ciążę? Jeśli chcesz, żeby była to wyjątkowa chwila dla Ciebie i dla Twojego partnera, warto mieć na uwadze kilka czynników. Sprawdź, jak wygląda pierwszy raz i jak przygotować się do pierwszego razu.

Utrata dziewictwa może być wyjątkowym wspomnieniem zarówno dla dziewczyny, jak i dla chłopaka. To oczywiste, że myśli o utracie dziewictwa będzie towarzyszyć stres, ale odpowiednie nastawienie i przygotowanie pomoże zapomnieć o negatywnych emocjach i pozwoli dać się ponieść chwili. O czym pamiętać przed pierwszym stosunkiem? Jak się przygotować? Jaka będzie najlepsza pozycja na pierwszy raz?

Czy pierwszy raz boli? Fakty i mity

Pytanie, czy pierwszy raz boli lub czy ból po pierwszym razie to norma, zadaje sobie wiele młodych osób. Najczęściej takie obawy towarzyszą dziewczynom, które boją się momentu przebicia błony dziewiczej. Jednym z najczęściej pojawiających się mitów na temat pierwszego razu jest występowanie bólu i krwawienia podczas pierwszego stosunku. W rzeczywistości u większości osób utrata dziewictwa nie powoduje dyskomfortu. Od czego to zależy? Przede wszystkim od kształtu błony dziewiczej.

Błona dziewicza to cienki fałd śluzówki znajdujący się niedaleko wejścia pochwy. Znaczna część kobiet ma błonę dziewiczą pierścieniowatą lub półksiężycowatą, niektóre kobiety mają błonę strzępiastą lub sitowatą. W przypadku tej pierwszej oraz ostatniej podczas ich zerwania może dojść do niewielkiego krwawienia. Pierwszy stosunek nie jest jednak jedynym momentem, w którym może dojść do defloracji. Może stać się to znacznie wcześniej, jeszcze przed pierwszym stosunkiem, w rezultacie masturbacji lub intensywnej aktywności fizycznej. Wówczas krwawienia po pierwszym razie w ogóle nie zauważymy.

Większość kobiet nie będzie odczuwało bólu podczas swojego pierwszego razu, nie będzie im także towarzyszyło krwawienie. Może jednak zdarzyć się tak, że rodzaj błony będzie utrudniał nieco wejście penisa do pochwy i pierwszy raz dziewczyny będzie związany z dyskomfortem i krwawieniem. Nie jest to jednak ani silny ból, ani intensywne krwawienie, dlatego nie należy się nimi martwić.

Utrata dziewictwa – kiedy jest odpowiedni czas?

W jakim wieku pierwszy raz będzie najbardziej odpowiedni? Zakłada się, że pełną dojrzałość fizyczną i emocjonalną osiąga się, mając ok. 18–19 lat, dlatego też ten wiek jest najczęściej podawany jako odpowiedni na pierwszy stosunek. Często nastolatkowie są gotowi, aby rozpocząć współżycie znacznie wcześniej, jest to jednak zazwyczaj tylko gotowość fizyczna. Dodatkowo, pierwszy raz faceta ma często miejsce wcześniej niż pierwszy raz dziewczyny . Psychiczne przygotowanie jest jednak nie mniej ważne. Umiejętność oceny sytuacji, formułowania własnych pragnień, a także ponoszenia konsekwencji własnych działań to czynniki, które pozwalają mówić o prawdziwej dojrzałości. Jeśli nie czujesz się pewnie, nie wiesz, czy jesteś w odpowiednim wieku i czy masz odpowiedniego partnera, z którym możesz przeżyć pierwszy raz, to prawdopodobnie musisz jeszcze zaczekać. Z utratą dziewictwa nie trzeba się spieszyć . Nie ma idealnego wieku, w którym wszyscy powinni przeżyć swój pierwszy raz. Nie rób nic przeciwko sobie i skup się na swoich uczuciach, a kiedy przyjdzie odpowiedni moment, na pewno będziesz o tym wiedzieć.

Pierwszy raz – jak to zrobić? Cenne wskazówki

Chcesz wiedzieć, jak przygotować się do pierwszego razu i jak powinien wyglądać ? Utrata dziewictwa może być naprawdę miłym wspomnieniem, wbrew temu, co można przeczytać o bólu i krwawieniu. Wystarczy zadbać o kilka aspektów, które zagwarantują miłe wspomnienia. O czym pamiętać podczas pierwszego stosunku ?

· Przede wszystkim musisz mieć pewność, że partner, z którym chcesz przeżyć swój pierwszy raz, jest dla Ciebie odpowiedni. Nie ma sensu współżyć z kimś, kogo nie kochasz, a tym bardziej z kimś, kto Cię do tego zmusza lub namawia od dłuższego czasu. To musi być Twój świadomy wybór. Kiedy pierwszy raz? Ty znasz odpowiedź na to pytanie.

· Przed pierwszym stosunkiem warto porozmawiać ze swoim partnerem o tym, czego się spodziewacie po współżyciu, jakie są Wasze obawy oraz jakie emocje Wam towarzyszą. To bardzo zbliża i pozwala nieco rozładować napięcie.

· Nie eksperymentujcie w łóżku. Najlepsza pozycja na pierwszy raz to pozycja misjonarska. Dzięki tej klasycznej pozycji partnerzy są blisko siebie i w razie potrzeby mogą wymieniać się wskazówkami. Jeśli coś jest nie tak – po prostu głośno o tym powiedz.

· Utrata dziewictwa nie wygląda jak w filmach. Jeśli wydaje Ci się, że na podstawie tego, co pokazywane jest w telewizji, wiesz, jak powinien wyglądać pierwszy raz , podczas prawdziwego stosunku możesz się bardzo rozczarować. Nie kieruj się tym, co mówią inni, i pozwól sobie na przeżycie pierwszego stosunku po swojemu.

· Nie myśl o kompleksach . To częsty błąd, który popełniają zwłaszcza młode dziewczyny. Zamiast skupić się na partnerze i maksymalnie odprężyć, zaczynają myśleć o tym, że nie są wystarczająco atrakcyjne, i boją się, jak oceni je ich partner. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest wcześniejsze poznawanie swoich ciał. Jeśli partnerzy już wcześniej widzieli się nago, przy pierwszym razie prawdopodobnie nie wzbudzi to już w nich takiej nieśmiałości i wstydu.

· Pamiętaj, że to, czy pierwszy raz jest przyjemny , zależy od obojga partnerów, ale nie oczekuj od pierwszego stosunku zbyt wiele. Z każdym kolejnym razem będzie lepiej, a Ty po prostu nastaw się pozytywnie i czerp radość z bliskości z drugim człowiekiem.

Zobacz film: Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie? Źródło: Dzień Dobry TVNCo sądzisz o tym artykule?
54
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0