Pierwsze Komunie Święte w cieniu pandemii. Ksiądz: „Sytuacja stawia przed nami nowe wyzwania”

Maj do tej pory był tradycyjnym okresem komunijnym. Zmieniła to jednak panująca pandemia. Uroczystości zostały przesunięte na inny termin, a przygotowania odbywają się przez Internet. Czy sprawi to, że dzieci i ich rodzice inaczej podejdą do tego wydarzenia? O tym rozmawialiśmy z księdzem Kamilem Wyszyńskim.

Komunie 2020 - nowe terminy

Pandemia koronawirusa sprawiła, że konieczne było wprowadzenie wielu zmian. Dotyczą one również sfery religijnej. Oznacza to m.in, że Pierwsze Komunie Święte nie będą miały miejsca w ustalonych wcześniej terminach.

Ks. Kamil Wyszyński, diecezjalny duszpasterz młodzieży podkreślił, że choć odbędą się później i w innej formie, nadal będą dużym przeżyciem dla dzieci.

Sytuacja stawia przed nami nowe wyzwania. Chcemy jako Kościół, jako ksiądz, który prowadzi dane dziecko wraz z rodzicami przygotować dobrze takiego dzieciaczka

- wyjaśnił duchowny.

W jego diecezji przygotowania przeniosły się do internetu. Tam odbyły się m.in. rekolekcje wielkopostne dla dzieci. Online prowadzone są także katechezy.

Komunie 2020 - jak będą wyglądały?

Kuria Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Archidiecezji Warszawskiej poinformowały, że tegoroczne Komunie Święte nie odbędą się w planowanych majowych terminach. W gestii proboszczów poszczególnych parafii zostawiono jednak ustalenie z rodzicami nowej daty wydarzenia.

W Diecezji Warmińskiej również przedstawiono warianty rozwiązania sytuacji.

Pierwszy to to, że przenosimy Komunie na wrzesień z taką świadomością, że może poradzimy sobie z pandemią i wrócimy do jakiejkolwiek normalności. Drugą opcją jest to, że Komunii możemy tak naprawdę udzielać już teraz, wraz z porozumieniem z ks. proboszczem wraz z rodzicami. Dyskutujemy, czy dane dziecko jest już przygotowane

- tłumaczył ks. Wyszyński w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Uroczystość nie ma jednak formy takiej, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Oznacza to, że jest ona kameralna i bierze w niej udział ksiądz, rodzina i przystępujące do Komunii dziecko. Duchowny uważa, że być może dzięki temu zrozumie ono, że w wydarzeniu nie chodzi tylko o to, by towarzyszyła mu ogromna oprawa z tłumem ludzi. Może też mieć szansę na bardziej duchowe przeżycie tego momentu.

Komunie 2020 - co z prezentami?

Z uroczystościami komunijnymi wiązały się też spotkania w dużym gronie rodzinnym i podarunki dla dzieci. Ks. Kamil Wyszyński nie uważa, żeby one same przejmowały się zmianą formatu wydarzenia, chociaż zdaje sobie sprawę, że prezenty mogą być dla nich ważne. Sam bowiem wspomina moment, kiedy na swoją Komunię dostał rower.

Sądzę, że rodzice i chrzestni zadbają, żeby kurierem prezenty dotarły, ale wiemy doskonale, że to o prezenty nie chodzi

- podkreślił nasz rozmówca.

Nowoczesny ksiądz

Ks. Kamil Wyszyński na co dzień stara się znaleźć sposób na dotarcie do młodych. Aktywnie działa m.in. na TikToku, a jego filmiku cieszą się popularnością.

Dostałem jeden filmik od księdza z Hiszpanii, który mam miliony wyświetleń i postanowiłem – co, ja pracujący z młodzieżą nie wrzucę filmiku na TikToka?!

Duchowny przyznał, że było to dla niego naprawdę ciekawe doświadczenie, ale i pomocne w jego codziennym zajęciu. Dzięki temu młodzież, która z mediami społecznościowymi jest za pan brat, zyskała z nim dodatkową formę kontaktu.

Komunie 2020 - jak reagują dzieci i rodzice?

Obecna sytuacja stanowi duże wyzwanie dla Kościoła, który musi znaleźć wiele nowych rozwiązań. Muszą z nią sobie też poradzić sobie dzieci pierwszokomunijne i ich rodzice. Nowe terminy nie są pewne ze względu na dynamikę zdarzeń i mogą się przesunąć nawet na przyszły rok. Dla wielu może to np. oznaczać konieczność zakupienia nowego stroju, bo stary będzie już za mały.

O swoich emocjach i problemach, które wynikły z konieczności przesunięcia wydarzenia Pierwszej Komunii, dzieci i ich rodzice opowiedzieli w materiale dla Dzień Dobry TVN:

''Pierwsze Komunie Święte a pandemia'', reporterka: Justyna Piasecka

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości