Rolą rodziców chrzestnych jest pomoc w wychowaniu duchowym dziecka. Mają wspierać i uczestniczyć we wszystkich ważnych momentach życia dziecka, rozpoczynając swą misję wraz z chwilą jego ochrzczenia. Chrzestnych wybierają rodzice dziecka i nie zawsze musi to być ktoś z rodziny. Często wybór pada na przyjaciół i dobrych znajomych. Chrzestni pojawiają się podczas ważnych dla dziecka uroczystości, zapewniając o pamięci, obietnicy złożonej podczas chrztu i swoich ciepłych uczuciach. Przynoszą ze sobą także życzenia. Czego mogą życzyć dziecku rodzice chrzestni?
Wielu rodziców chrzestnych stara się uczestniczyć na bieżąco w życiu swoich chrześniaków, pojawiając się na każdych urodzinach, składając życzenia z okazji świąt lub Dnia Dziecka. Zdarza się także, że rodzice chrzestni mogą być obecni jedynie podczas najważniejszych uroczystości, jak chrzest i komunia, a następnie 18. urodziny. Pozostawiają po sobie kartki z życzeniami, które mogą stać się piękną pamiątką. Co zrobić, by właśnie tak było? Aby składane życzenia były trafne, właściwe i aktualne przez lata?
Zobacz także: Jak napisać zaproszenie na ślub, komunię czy urodziny? Zasady tworzenia zaproszeń
Życzenia na chrzest święty
Droga w wierze i przynależność do Kościoła rozpoczynają się w momencie przyjęcia przez dziecko chrztu świętego. Rodzice wybierają chrzestnych, którzy podczas ceremonii zobowiązują się do pomocy w wychowaniu dziecka w wierze. Tym samym stają się zaraz po rodzicach najważniejszymi osobami w życiu nowo ochrzczonego dziecka. Dla wielu osób to duże wyróżnienie i zaszczyt, dlatego starają się jak najlepiej wywiązać z tej roli. Chrzest to nie tylko uroczystość kościelna. Najczęściej jego zwieńczeniem jest przyjęcie wydawane na cześć dziecka. To doskonała okazja do wręczenia mu pamiątkowych upominków oraz złożenia życzeń. Z życzeniami przybywają wszyscy goście, bliższa i dalsza rodzina oraz przyjaciele domu. Składanie życzeń nie jest prostą sprawą, zwłaszcza jeśli ma się do czynienia z dzieckiem. Trzeba pamiętać, aby zawsze były dostosowane do okazji, ale również osoby, która ma je przyjąć. Życzenia na chrzest święty będą piękną pamiątką, do której dziecko wróci po wielu latach. Dlatego też warto zadbać, aby były naprawdę specjalne i niepowtarzalne. Życzenia na chrzest od chrzestnego i chrzestnej często nawiązują do przyjętego właśnie chrztu. Rodzice chrzestni wręczają dziecku pamiątki, jak Pismo Święte, łańcuszki z medalikami, a także specjalnie przygotowane książeczki z życzeniami. Jakie życzenia na chrzest są najlepsze? Przede wszystkim te krótkie, napisane samodzielnie, odnoszące się do tego wielkiego święta. Takie, do których dziecko będzie mogło wrócić po latach i które będą ponadczasowe.
Życzenia od chrzestnego i chrzestnej na komunię
Kolejną uroczystością, w której biorą udział rodzice chrzestni, jest komunia. Dzieci przystępujące do sakramentu komunii są już starsze i mogą osobiście odczytać skierowane do nich życzenia. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt długie i rozwlekłe życzenia nie są odpowiednie dla dzieci. Najlepiej wybierać krótkie, treściwe, również nawiązujące do tego święta. Warto zadbać, aby życzenia na komunię od chrzestnego i chrzestnej miały charakter religijny, aby podkreślały duchowy aspekt uroczystości . Choć często zdarza się o tym zapominać, komunia potwierdza przynależność dziecka do wspólnoty Kościoła, a uczestnicy i świadkowie tego wydarzenia powinni dzielić z nim radość z tego powodu. Pierwsza komunia to wielkie święto całego Kościoła, a także dzieci, które po raz pierwszy przyjmują do serca Chrystusa pod postacią białego opłatka. Dobrze, jeśli komunijne życzenia są drogowskazem na przyszłość, przekazaniem wartości i wyrażeniem radości.
Zobacz także: Osiemnastka - krok w dorosłość. Przełomowy moment w życiu?
Życzenia dla chrześnicy i chrześniaka
Życzenia na chrzest, komunię, urodziny powinny być spersonalizowane. To słowa, które kierujemy do konkretnej osoby w dniu jej święta, dlatego warto zadbać, aby nie powielały schematów z gotowych kartek. Nawet jeśli chrzestni decydują się na zakup kartki z wpisanymi już życzeniami, powinni dodać kilka słów od siebie, wpisując je ręcznie. Takie życzenia mają zupełnie inny wydźwięk i są prawdziwą pamiątką na lata. Chrzest, komunia czy urodziny to święto konkretnej osoby, dlatego chrzestni powinni skupić się na dziecku i właśnie ku niemu kierować swoje myśli i uczucia, a co za tym idzie – życzenia. Oczywiście można także wybrać życzenia bardziej ogólne, zwracając przy tym uwagę na rodzaj uroczystości i jej znaczenie dla katolików. W tym celu warto sięgnąć po cytaty z Biblii lub po słowa dostojników Kościoła. Sklepy z dewocjonaliami oferują szeroki wybór specjalnie przygotowanych na takie okazje książeczek, modlitewników, kartek. A jakie życzenia dla chrześniaka na urodziny będą odpowiednie? Tu już panuje zupełna dowolność, choć warto wziąć pod uwagę wiek dziecka. Im młodszy jubilat, tym mniejsza cierpliwość do wysłuchania życzeń, dlatego maluchowi najlepiej napisać lub złożyć krótkie, rymowane i zabawne życzenia. Im starsze dziecko, tym dłuższe mogą być życzenia. Można też nawiązać w nich do pasji, zainteresowań i marzeń jubilata, tak by pamiętał o nich nawet za kilkadziesiąt lat.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN