Materiał promocyjny

Korzenne przyprawy wzbogacą twoje menu

Ich głęboki i intensywny aromat działa rozgrzewająco i pomaga urozmaicić nasze tradycyjne menu. Kardamon, anyż, koper włoski, kmin, cynamon i wanilia to przyprawy, po które warto sięgać w kuchni, a jak umiejętnie po nie sięgać pokazał w kuchni Dzień Dobry TVN szef kuchni Grzegorz Łapanowski.

Masło z koprem włoskim

Składniki:

100 g masła

2 łyżki ziaren fenkułu (kopru włoskiego)

ząbek czosnku

skórka z cytryny

estragon

koperek

kapary

Przygotowanie:

Ziarna kopru włoskiego ucieramy w moździerzu na puder. Masło doprowadzamy do temperatury pokojowej i ucieramy z solą i koprem. Możemy dodać także czosnek i otartą skórkę z cytryny. Dobrze zrobią też takiemu masłu siekane kapary, estragon, a w wersji luksusowej wermut. Do ryb, owoców morza, a także białego mięsa wprost idealne.

Aromatyzowane masło to cenny składnik potraw (ze świeżą natką, koprem, estragonem i czosnkiem). Niewiele przy nim pracy, a efekt daje wyśmienity. Takie masło można przygotować w większej ilości, a następnie zamrozić w porcjach. W tym celu gotowe masło zawijamy szczelnie w folię do żywności i formujemy w sztabkę. Schładzamy, kroimy na pożądanej wielkości kawałki i mrozimy.

Bulion pomidorowy z kuleczkami jagnięcymi

Składniki:

300 g mielonej jagnięciny

4 szklanki bulionu mięsnego

3 cm imbiru

2 soczyste pomidory

2 ząbki czosnku

1 cytryna

0,5 pęczka kolendry

ziarno kolendry

kmin rzymski

chili

Przygotowanie:

Mięso mocno doprawiamy pieprzem, solą, utartym imbirem, siekanym czosnkiem i kolendrą (względnie dodatkowymi przyprawami). Bulion podgrzewamy na niewielkim ogniu i dodajemy pomidory. Świeże wcześniej parzymy, obieramy ze skórki i drobno siekamy, odrzucając łyko. Z mięsa formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego. Wrzucamy je do zupy i gotujemy 10 - 15 min. Zupę podajemy z cytryną i świeżą kolendrą.

Pierś z kaczki z glazurowaną marchewką

Składniki:

4 kacze piersi ze skórą

4 marchewki

3 cm korzenia imbiru

3 łyżki masła

2 łyżki miodu

1 pomarańcza

50 ml śliwowicy łąckiej

łyżka miodu

mielony anyż

pieprz, sól

goździki

Przygotowanie:

Skórę na kaczych piersiach nacinamy co 2 milimetry, starając się nie przeciąć mięsa. Oprószamy solą, pieprzem, przyprawami i zalewamy mieszaniną alkoholu, miodu i soku z połowy pomarańczy. Odstawiamy do zamarynowania. Obrane marchewki tniemy pod kątem w plastry grubości 2 cm i krótko gotujemy we wrzątku (powinny zachować chrupkość). Odcedzamy i przelewamy zimną wodą, by zatrzymać proces gotowania. Następnie podsmażamy je krótko na rozgrzanym maśle, dodajemy imbir, miód i sok z pomarańczy. Gotujemy kilka minut, aż sos zgęstnieje, i odstawiamy z ognia pod przykryciem, by zachowały wysoką temperaturę. Kaczkę smażymy na suchej patelni, zaczynając od strony skóry, by wytopił się tłuszcz, a skórka zyskała złocistą barwę. Piersi przewracamy na druga stronę tylko na moment, by białko się ścięło i uniemożliwiło wypływanie soku. Mięso dopiekamy w żaroodpornym naczyniu w piecu nagrzanym do 180º C ok. 10 min. Pod koniec pieczenia możemy jeszcze dodać marchewkę, by dobrze się zagrzała. Lekko przestudzone piersi kroimy na cienkie plastry. Podajemy z marchewką doprawioną miodowym sosem vinegret.

Korzenny kompot z suszu

Składniki:

30 dag suszu

2 l wody

Gałka muszkatołowa

Herbata malinowa

Siemię lniane

Kardamon

Cynamon

Goździki

Imbir

Anyż

Miód

Przygotowanie:

Owoce przepłukujemy pod bieżącą wodą. Zalewamy w garnku zimną wodą i odstawiamy na kilka godzin lub - jeśli nie mamy czasu - gotujemy od razu na małym ogniu mniej więcej 30 min. Najchętniej z dodatkiem kory cynamonu, kilkoma gwiazdkami anyżu i łyżką nieutartego kardamonu. Czasami dodaję imbir i goździki, a kilka minut przed końcem gotowania herbatę malinową dla podkreślenia słodyczy i nadania aromatu. Ciekawej, „kisielowatej” konsystencji nada kompotowi siemię lniane - mała garść na dwa litry wody. Po ugotowaniu wedle potrzeby dosładzamy miodem. Podajemy na ciepło i na zimno… czasem nawet jako delikatny sos do mięs.

Puch z pieczonych jabłek z maślaną gruszką

Składniki:

Kilka jabłek

Kilka gruszek

Śmietanka 36 %

Sok z cytryny

Kardamon

Cynamon

Rozmaryn

Sezamki

Masło

Miód

Przygotowanie:

Jabłka pieczemy w całości w piekarniku nagrzanym do 180ºC do miękkości. Kiedy lekko przestygną, obieramy je i przecieramy przez sito, skrapiając sokiem z cytryny, mieszamy z miodem i wkładamy do lodówki. Ubijamy śmietanę i, cały czas ubijając, dodajemy do niej mus jabłkowy. Doprawiamy świeżo utartym w moździerzu cynamonem i kardamonem. Puch wkładamy do lodówki lub na moment do zamrażarki. W tym czasie obieramy gruszki, kroimy je na cząstki i pozbawiamy gniazd nasiennych. Następnie przesmażamy na klarowanym maśle z odrobiną miodu i rozmarynu (podobnie możemy zrobić z brzoskwiniami). Schłodzony mus jabłkowy serwujemy z ciepłymi gruszkami i pokruszonymi sezamkami.

Autor: Izabela Wodzińska

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości