Newsy

W Milionerach padło warte pół miliona pytanie o... kluski

Milionerzy pytanie o kluski

Fot. player.pl

Newsy

W Milionerach padło warte pół miliona pytanie o... kluski

Milionerzy pytanie o kluski

Fot. player.pl

Starte ziemniaki i mąka to w zasadzie wszystko, czego potrzebujemy na tak zwane kluski - takie pytanie padło w czwartkowym wydaniu „Milionerów”. Prawidłowa odpowiedź jest warta 500 tysięcy złotych! Bartłomiej Marcjaniak, który dzielnie walczył przez całą grę, przy pytaniu o pół miliona postanowił odstąpić od udzielenia odpowiedzi. Czy wiesz, jak nazywają się kluski z tartych ziemniaków i mąki? 

Czwartkowy program rozpoczynał Bartłomiej Marcjaniak z Ząbek, który kontynuował swoją grę w „Milionerach”. Miał już na koncie 5000 zł, ale zostało mu tylko jedno koło ratunkowe – telefon do przyjaciela. Hubert Urbański zapytał Bartka, jaki jest jego plan minimum w grze:

Jak każdy, chciałbym dojść do drugiej sumy gwarantowanej, a potem – zobaczymy co będzie.

- odpowiedział.

Pytania do kolejnej sumy gwarantowanej nie sprawiały mu większego problemu i szybko dotarł do pytania za 40 000 zł:

Niechlubnym rezultatem naszej działalności jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Jej powierzchnia to ponad półtora mln km kw., co oznacza, że jest:

A: równa Warszawie
B: równa woj. Mazowieckiemu
C: równa Polsce
D: pięciokrotnie większa od Polski

Bartłomiej dokonał szybkich obliczeń i zaznaczył odpowiedź D, która okazała się być prawidłowa. Dzięki podjętej decyzji osiągnął zamierzony cel, czyli 40 000 zł!

Gdy do gry weszło pytanie za 75 000 zł okazało się, że Pan Bartłomiej potrzebuje pomocy i wykonuje telefon do przyjaciółki. Nie był przekonany co do tego, czyim projektem artystycznym był Urbanator.

Urbanator to rozciągnięty na lata projekt artystyczny:

A: byłego rzecznika rządu PRL
B: skrzypka i saksofonisty
C: rozbudowy wsi
D: gentryfikacji miast

Pan Bartłomiej ostatecznie zaznaczył odpowiedź B.

To jest poprawna odpowiedź! Bardzo się cieszę!

– oznajmił Hubert Urbański.

Kolejne pytania nie sprawiały Bartłomiejowi większego problemu – wiedział m.in. jak doskwiera doskwierz (chodziło o komara). Dzięki prawidłowej odpowiedzi dotarł do 250 000 zł!

Nadszedł czas na pytanie za pół miliona złotych! Dotychczas Bartłomiej ufał swojej intuicji, jednak tym razem nie zdecydował się podjąć ryzyka i nie zaznaczył odpowiedzi, którą uznawał za najbardziej prawdopodobną. Niestety, nie dysponował już żadnym kołem ratunkowym. A pytanie brzmiało tak:

Starte ziemniaki i mąka to w zasadzie wszystko, czego potrzebujemy na tak zwane kluski:

A: szklane
B: plastikowe
C: papierowe
D: żelazne
Jak tutaj się siedzi, bardzo by się chciało zaryzykować, ale myślę, że bardzo bym żałował gdybym wrócił do domu jednak z tymi 40 000.

Hubert próbował zachęcić Bartłomieja do dalszej gry, jednak ten był nieugięty. Wyznał, że wystarczy, że zaimponuje tylko jednej kobiecie – swojej dziewczynie - Marcie.

Gdyby Marta siedziała pół metra od ciebie, co by Ci szepnęła do ucha?

– zapytał Hubert.

Bartłomiej odpowiedział, że Marta by szepnęła:

 Bierz pieniądze i wracaj do domu.

Po tym, jak Bartłomiej „ostatecznie” zakończył grę i zaprzestał na 250 tys. złotych, Hubert zapytał, jaką odpowiedź by zaznaczył, gdyby nie zrezygnował. Ząbkowszczanin odpowiedział, że najbardziej prawdopodobna jest odpowiedź D. Jak wyjaśnił prowadzący – to była prawidłowa odpowiedź. 

Czy wiesz, jak inaczej mówi się na kluski żelazne?

Kluski żelazne to inaczej?

Odpowiedz na 1 pytanie
Zaznacz prawidłową odpowiedź

Zobacz film: Hubert Urbański o Milionerach 

Zobacz film: Hubert Urbański o Milionerach. Źródło: Materiały własne Dzień Dobry TVN 


Co sądzisz o tym artykule?
99
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
3
14.05.2020
Grazyna
To są wspaniałe pytania bo świadczą , że ktoś wie o naszej tradycji i kulturze kulinarnej. Wpadł kiedyś, nie pamiętam przy jakiej okazji , Michał Ogórek bo nie wiedział co to była serwolatka. A to obywatel w wieku serwolatkowym. Poza tym to kielbasa o zasięgu międzynarodowym.
A kluski szare kiedyś były codziennością. A czy były gorsze od gnocchi ? Zsiadłe mleko i kluski szare z zesmazona słoninka. Wiele narodów chwali się swoją kuchnia dla ubogich a my wstydzimy. Kotlet schabowy stał się narodowa potrawa. A przecież mięso zwykli ludzie jedli często tylko 2 razy do roku z okazji tzw wielkich świat. Na codzien ziemniaki we wszystkich postaciach, kasze różnorakie, zupy na niczym z niczego. A szybkim makaronem były zacierki. A zrobić je fachowo nie każdy potrafi. Tym też trzeba , jako naszym dziedzictwem, się chwalić i przypominać. Ja z wiejskiego dzieciństwa pamiętam luksus jakim był chłodnik z wiśniami z makaronem domowym z łyżką śmietany podany w sądzie w upalny letni dzień. Także pierogi z wiśniami też ze śmietaną. A grzyby marynowane w butelkach, a mizeria że śmietaną i octem. Boże to smaki wielkich kuchni.
Polska wieś znała móżdżek cielęcy w jajecznicy, młode kurczaczki z pieca chlebowego, uszy świńskie, rosoly z głów cielecych. O olejach lnianym, rzepakowym czy słonecznikowym z własnych upraw nie wspominając. Nasza tradycja nie gorsza od włoskiej. Na blasze pieczono podplomyki czy cebularze. A mąka była tak tłusta, że łamała się w lnianym worku na ostre szpary. Zniszczylismy swoją tradycje. Stąd jak w teleturnieju pojawia się pytanie o takiej klasie jak kluski szare to jest to wielkie wydarzenie warte pół miliona. Brawo. Tak trzymać. Grazyna
26.04.2019
Klaudia4b1s
Kluski żelazne, to inaczej łychą kładzione ?
26.04.2019
Kaja
Co za mądre głowy wymyślają te pytania ? Pytanie o pol miliona ma 2 dobre odpowiedzi, poniewaz istnieja kluski szklane ... okrasza się je zeszkloną cebulką z boczkiem stąd ta nazwa. Nie trudno w Internecie znaleźć przepis na kluski SZKLANE.