Gorące tematy

Czy Boże Narodzenie 2020 zostanie odwołane? Biuro Świętego Mikołaja nie pozostawia wątpliwości

Święty Mikołaj

Dzień Dobry TVN

Gorące tematy

Czy Boże Narodzenie 2020 zostanie odwołane? Biuro Świętego Mikołaja nie pozostawia wątpliwości

Święty Mikołaj

Dzień Dobry TVN

Koronawirus na całym świecie nie daje za wygraną. Problemami wywołanymi przez pandemię zaniepokojony jest także Święty Mikołaj. Czy w związku z tym warto być w tym roku grzecznym? Jak zapewnia Biuro Świętego Mikołaja w Rovaniemi, pomimo okoliczności przygotowania idą świetnie.

Święty Mikołaj w czasie pandemii

Jedną ze najwspanialszych rzeczy wiążących się ze świętami, która - tak jak wszystko inne - została ograniczona przez pandemię, jest wspólne spędzanie czasu.

Zdecydowanie warto być grzecznym i w tym roku, a szczególnie dobry sposób okazania grzeczności to podtrzymanie w bezpieczny sposób kontaktu z przyjaciółmi czy bliskimi

– podkreśla Święty Mikołaj cytowany przez PAP.

Jak dodaje, również on sam jako "strażnik dobrego postępowania" przestrzega oficjalnych zaleceń sanitarnych takich jak przykładne mycie rąk czy zachowanie fizycznego dystansu.

Skrzaty - pomocnicy Mikołaja - noszą maseczki, a on przyjmuje gości w swoim biurze zza pleksi w kształcie piernika.

Niech czas oczekiwania na święta będzie szczególnie dobry

– życzy Święty Mikołaj polskim czytelnikom.

Rovaniemi - biuro Świętego Mikołaja

Do oddalonego o ponad 800 km od Helsinek Rovaniemi, gdzie mieści się oficjalne biuro Świętego Mikołaja, zima przyszła w ostatnich dniach. W niektórych regionach Laponii śniegu jest już ponad 30 cm.

W Rovaniemi każdego roku 'święta są świętami'

– mówi PAP Sanna Karkkainen kierująca biurem Visit Rovaniemi.

To, co najbardziej przyciąga przyjezdnych, to "gwarancja śniegu i magia północy, zorza polarna oraz renifery". W tym roku jednak z powodu pandemii i międzynarodowych ograniczeń w podróżowaniu, miasto i cała Laponia spodziewają się większej liczby turystów krajowych.

Rovaniemi wciąż jednak czeka na międzynarodowe grupy turystów, ale to, ilu ich przybędzie w tym sezonie, trudno przewidzieć

- przyznaje Karkkainen. Dodaje, że liczba popularnych dotychczas lotów czarterowych z turystami z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoch czy Chin spadła rekordowo w związku z koronawirusem. Finowie – liczebnie – nie są w stanie ich zastąpić.

W poprzednich latach wioskę Świętego Mikołaja w Rovaniemi każdego roku odwiedzało średnio ponad pół miliona osób, z czego ponad 100 tys. w samym grudniu.

Boże Narodzenie 2020

Na początek listopada w wiosce zaplanowane jest oficjalnie tradycyjne otwarcie świątecznego sezonu. Ta uroczystość, organizowana w Rovaniemi corocznie od ponad 50 lat, w tym roku – jako znak obecnych czasów – odbędzie się wirtualnie i śledzić będzie ją można na całym świecie.

W fińskiej części Laponii – dość słabo zaludnionym obszarze – sytuacja epidemiczna jest obecnie spokojna (ok. 20 przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni; w skali całej Finlandii – ok. 50). Władze Rovaniemi zalecają jednak używanie maseczek w pomieszczeniach oraz w punktach usługowych, w których zachowanie bezpiecznego dystansu nie jest możliwe. W wielu miejscach obsługi klienta są zainstalowane osłony z pleksi, a liczba punktów dezynfekcji rąk została zwiększona.

Prawdziwy Święty Mikołaj z Laponii odwiedził studio Dzień Dobry TVN. Zobacz wideo:

x-news 

Zobacz też:

Skąd wziął się Święty Mikołaj?

Przygoda w wiosce Świętego Mikołaja i wiele innych atrakcji, czyli Laponia dla każdego

Gdzie mieszka prawdziwy Święty Mikołaj?

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
62
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0