Styl Życia

Skąd wziął się Święty Mikołaj?

Styl Życia

Skąd wziął się Święty Mikołaj?

Wraz ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, dzieci oczekują świętego Mikołaja. Ile wiemy na jego temat? Przekonajcie się sami. W niedziele w studiu Dzień Dobry TVN gościł antropolog Robert Zydel, który opowiedział, skąd wziął się pan w czerwonej czapce. 

Czerwony strój, długa biała broda, sanie z reniferami i oczywiście wór pełen prezentów. To pierwsze skojarzenia nasuwające się na myśl o Świętym Mikołaju. A jednocześnie dowód na to, jak inne są nasze wyobrażenia o tej postaci od tych, które ludzie mieli jeszcze w XIX wieku.

Skąd się wziął Święty Mikołaj?

Antropolog przyznał, że Święty Mikołaj był postacią autentyczną, żyjącą na przełomie III i IV wieku. Urodził się około roku 270 w miejscowości Patara we wschodniej Licji w południowo-zachodniej Anatolii (na terenie dzisiejszej Turcji). Był jedynym dzieckiem Epifaniusza i Johanny. Rodzice Mikołaja byli ludźmi zamożnymi i jedyne, czego im brakowało, to syn, który urodził się po wielu latach modlitw. Gdy został wybrany biskupem Miry, wsławił się nie tylko swoją wielką pobożnością i zaangażowaniem, z jakim pełnił swoją posługę. Inną z przyczyn była jego hojność, z jaką obdarowywał swych biednych wiernych, rozdając majątek odziedziczony po rodzicach.

Święty zmarł śmiercią męczeńską 6 grudnia między 345 a 352 rokiem. Jego ciało zostało złożone w sarkofagu i umieszczone w grobowcu pod katedrą w Mirze. Mikołaj jest świętym w Kościele Rzymskokatolickim oraz Kościele Prawosławnym. Początki kultu Świętego Mikołaja sięgają VI wieku. Wtedy to cesarz Justynian kazał wybudować w Konstantynopolu wspaniałą bazylikę poświęconą św. Mikołajowi.

Popularny wizerunek świętego Mikołaja

Prawdziwą „eksplozją” popularności znanego dziś wizerunku Santa Claus była jednak kampania reklamowa z 1930 roku jednego z gazowanych napojów. Amerykański ilustrator Huddon Sundblom stworzył do reklamy tego napoju rysunek staruszka z białą brodą, wąsami i bokobrodami w czerwonym płaszczu.  Pod tą postacią Mikołaj znany jest na całym świecie, a popularności mogą mu pozazdrościć największe gwiazdy show-biznesu i celebryci.

Święty Mikołaj – czyim jest patronem?

Św. Mikołaj jest patronem dziewcząt pragnących wyjść za mąż, kobiet chcących urodzić dziecko, noworodków, ludzi morza, flisaków, dokerów, kupców, młynarzy, pasterzy, rybaków, piekarzy, rzeźników, krawców, tkaczy, podróżnych i pielgrzymów, więźniów, adwokatów, notariuszy, handlarzy winem i zbożem, właścicieli i żebraków. Zaliczany był do Czternastu Świętych Wspomożycieli.

Jak prezentuje się Mikołaj w innych krajach?

Nie w każdym kraju święty Mikołaj przynosi prezenty. W Rosji obdarowującym jest Dziadek Mróz, w Hiszpanii - Trzej Królowie, a we Francji - Pere Noel, Julemand w Norwegii i Babbo Natale we Włoszech.

Nie musimy tych krajów daleko szukać. W Polsce też są takie miejsca, gdzie w Boże Narodzenie prezenty przynosi Gwiazdor czy Gwiazdka.

- dodał antropolog. 

Zobacz też: 

Co sądzisz o tym artykule?
55
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0