Rovaniemi jest głównym ośrodkiem miejskim w Finlandii. Nie umniejszamy jednak pozostałym krajom. Terytorium całej Laponii od 1996 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wszystko dzięki malowniczym krajobrazom i ogromnej ilości reniferów, których w Laponii jest zdecydowanie więcej niż ludzi.
Zobacz też: Benin – zupełnie inny świat >>>
Wioska Świętego Mikołaja zaprasza, czyli punkt obowiązkowy podczas wyjazdu do Laponii
Laponia i Rovaniemi – z tym (oprócz czerwonej czapki i reniferów) kojarzy nam się Święty Mikołaj. Co ważne Rovaniemi jest stolicą regionu Laponia. Znajduje się tutaj jego wioska, która jest czynna cały rok, dlatego łatwo można sprawdzić, czym zajmuje się Mikołaj wraz z pomocnikami latem. Ciężka praca Świętego Mikołaja i elfów rozpoczyna się przed świętami Bożego Narodzenia , kiedy to na pocztę zaczyna przychodzić ponad pół miliona listów z całego świata! Wszystkie są stemplowane i segregowane przez pomocników Świętego. Gdy Mikołaj nie jest zajęty, można spotkać go osobiście w jego biurze, a radosne elfy z chęcią wykonają pamiątkową fotografię. Podziwiać można tutaj również kultowe sanie z reniferami . W wiosce znajdują się domki, w których można spędzić noc, a przy okazji zaprosić Świętego Mikołaja do siebie na wieczorną herbatkę i pogaduchy. Zlokalizowane jest tutaj również wiele restauracji i sklepów, w których można nabyć przeróżne pamiątki związane z gwiazdą wioski. Co ciekawe, właśnie w tym miejscu przechodziła granica koła podbiegunowego . Oznaczona jest ona białą linią, która przebiega przez środek wioski. Znajdują się na niej napisy w kilku językach, podana jest także wartość szerokości geograficznej kręgu polarnego. W wyniku zmian kąta nachylenia osi Ziemi, koło podbiegunowe nie znajduje się już w tym miejscu, a 2,2 kilometra na północ.
Zobacz też: Czym jest zrównoważone podróżowanie? >>>
Laponia – mapa atrakcji regionu
Laponia (głównie Finlandia , będąca najpopularniejszym krajem regionu) posiada również inne atrakcje. Do największych z nich należy Lainio Snow Village , czyli wioska zbudowana z lodu. Przenocować można tu w wyjątkowym hotelu wykutym w bryle lodu, a także zjeść i wypić w lodowej restauracji lub barze. Dekoracją wioski są rzeźby podświetlane kolorowymi lampionami oraz niesamowita atrakcja głównie dla najmłodszych – zjeżdżalnia wykonana w całości z lodu. W Rovaniemi odwiedzić można muzeum Arktikum, które jest podziemnym centrum nauki, muzeum Arktyki oraz historii fińskiej Laponii. Warto odwiedzić równie ż Fell Lapland Nature Centre , w którym można zdobyć lub poszerzyć wiedzę ma temat kultury rdzennych mieszkańców Laponii. Podobny charakter ma Muzeum Siida – znaleźć można w nim dokumentację ich życia, a także twórczość oraz opisy tradycji i zwyczajów panujących w rodzinach. Znajduje się tam skansen oraz stała wystawa. Na uwagę zasługuje również sala kongresowa Lappia-talo . Spacerując wokół jeziora Inari, zwiedzić można tradycyjne japońskie osiedle. Na uwagę zasługuje również park reniferów oraz park dzikich zwierząt. Nie lada atrakcją dla starszych i młodszych turystów będzie The Snow Castle of Kemi , czyli największy na świecie zamek ze śniegu. Skoro o atrakcjach mowa – jest ich tutaj bez liku! Do najpopularniejszych należy skorzystanie z oryginalnej łaźni fińskiej w ośrodku Ylläs, która zlokalizowana jest w gondoli wyciągu narciarskiego. Warto również udać się na przejażdżki psimi zaprzęgami lub skuterami śnieżnymi.
Zobacz też: Co warto zobaczyć w Marrakeszu? Największe atrakcje miasta >>>
Laponia jest idealnym miejscem dla wszystkich fanów białego szaleństwa . Podczas trwającej przez większość roku zimy, można szusować po wielu stokach i trasach narciarskich o zróżnicowanej trudności. Do jednego z największych ośrodków narciarskich w tym regionie należy Levi. Znajduje się tutaj prawie 50 tras z 26 wyciągami.
Laponia zachwyca również naturą . Do najbardziej intrygujących zjawisk, które można zaobserwować w tym regionie, należy zorza polarna . Na kole podbiegunowym pojawia się już od połowy sierpnia do początku kwietnia. Na uwagę zasługują również Park Narodowy Urho Kekkonena oraz Park Narodowy Pyhä-Luosto. Obejmują one góry, a także stare lasy i zróżnicowane torfowiska. Warto zaznaczyć, że cała Laponia jest bardzo malowniczym regionem, w którym dominuje górzysty krajobraz, a także rozległe jeziora oraz torfowiska .
Jedź i jedz, czyli garść praktycznych porad
Do Laponii najlepiej wybrać w okresie bożonarodzeniowym . Można również udać się tam latem, jednak może nas wtedy ominąć fascynujący spektakl, jakim jest zorza polarna.
Do tego regionu można dostać się samolotem z Warszawy z przesiadką w Helsinkach lub bezpośrednim pociągiem z Helsinek, gdy przebywamy w stolicy Finlandii. Są to najszybsze i najlepsze sposoby podróżowania do Laponii.
Będąc na miejscu, warto spróbować lokalnych przysmaków i dań. Należą do nich m.in. zupa z łososia lub krabów, suszone mięso renifera , czarny chleb, ser z mleka krowy, która niedawno urodziła cielaka, a także dżemy i likiery z maliny moroszki, które mają nieco cierpki smak.
Autor: Filip Yak