Hobby

Jak powstaje bombka z origami? Papierowe bombki krok po kroku

Origami

Fot. Suzanne Rochelle Garcia / Getty Images

Hobby

Jak powstaje bombka z origami? Papierowe bombki krok po kroku

Origami

Fot. Suzanne Rochelle Garcia / Getty Images

Bombka z kwiatów origami, kolczasta bombka, papierowe rozety, zwierzęta i geometryczne wzory - to tylko niektóre przykłady ozdób na choinkę, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Świąteczne ozdoby z origami mogą stanowić efektowną i budżetową alternatywę dla tradycyjnych szklanych bombek, są również bezpieczniejsze dla małych dzieci i zwierząt. Dowiedz się, jak zrobić bombkę z papieru krok po kroku.

Samodzielne wykonanie papierowych ozdób na choinkę wbrew pozorom wcale nie musi być trudne, wymaga jedynie chwili czasu i zaangażowania. Papierowa bombka z origami pięknie ozdobi każde wnętrze, doskonale będzie się również prezentowała na drzewku choinkowym. Wykonanie ozdób w rodzinnym gronie to również dobry sposób na wspólne spędzenie czasu przed świętami, chwilę relaksu i odpoczynku.

  • Bombka z papieru - czego potrzebujesz?
  • Papierowe bombki - inspiracje
  • Jak zrobić bombkę z papieru krok po kroku

Bombka z papieru - czego potrzebujesz?

Do dyspozycji mamy różne wzory papierowych bombek origami - od najprostszych wycinanek, po bardzo złożone, pracochłonne bombki modułowe. Aby wykonać piękną ozdobę, musimy najpierw przygotować sobie warsztat pracy. Czego potrzebujemy do samodzielnego wykonania papierowych ozdób na choinkę?

· Papier origami - przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w dobrej jakości papier do origami. W sprzedaży dostępne są różne faktury i barwy. Ważne, żeby papier do origami łatwo się zginał, nie był ani zbyt cienki ani zbyt gruby i miał odpowiedni kolor. Jeśli chcemy wykonać jednowymiarowe wycinanki, możemy zastąpić papier do origami kolorowym bristolem lub tekturą. Możemy również użyć technologii papier-mache.

W tym wypadku każdy rodzaj papieru będzie mile widziany - ciekawie zaprezentują się nawet stare gazety.

· Nożyczki - ważne, żeby były ostre, tak aby ozdoby na choinkę z papieru wyglądały dokładnie tak, jak to sobie zaplanujemy. W sprzedaży dostępne są również nożyczki do wycinania gotowych wzorów (zygzaki, fale) z wymiennymi ostrzami.

· Klej - tradycyjnie w sztuce origami nie używamy kleju, jednak jeśli będziemy chcieli ozdobić bombkę brokatem, lub zdecydować się np. na kolczastą bombkę, przyda nam się klej do papieru z aplikatorem. Do doklejenia elementów z materiałów innych niż papier doskonale sprawdzi się klej Magik.

· Ozdoby - w wyborze ozdób granice wyznacza jedynie nasza wyobraźnia. Możemy użyć brokatu, cekinów, wstążek, ale również przedmiotów codziennego użytku.

Zobacz też: Japoński symbol szczęścia - żuraw origami

Papierowe bombki - inspiracje

Możemy zdecydować się na bombkę origami złożoną z modułów, wykonać bombkę z rogami albo zrobić bombkę eko, wykorzystując do tego celu makulaturę. Oto kilka inspiracji na ozdoby na choinkę wykonane z papieru:

· papierowa bombka z rogami - bardzo prosta w wykonaniu i efektowna ozdoba świąteczna. Do jej wykonania potrzebujemy ok. 20 kółek z papieru, które następnie łączymy ze sobą i zwijamy w charakterystyczne kolce. Do wykonania bombki z rogami możemy użyć dwóch różnych kolorów papieru, a gotową bombkę ozdobić brokatem.

· kwiatowa bombka modułowa - bombka origami składająca się z połączonych dwunastu kwiatów origami. Kwiaty mogą być tego samego koloru, możemy również użyć różnych kolorów.

· papierowe bombki z paper - mache - bombki paper - mache wykonujemy, obklejając masą papierową stare bombki lub np. dostępne w sprzedaży styropianowe kule. Papier długo moczymy w wodzie z klejem, następnie warstwami nakładamy na kulę. Do bombek z paper mache możemy użyć papieru gorszej jakości - starych gazet i makulatury.

· papierowa bombka ze starych książek - bombka origami, która powinna trafić w gusta ekologów i miłośników książek. Wykonana z kółek papieru połączonych za pomocą kleju i nitki. Przy okazji jej wykonania możemy przypomnieć sobie ulubione lektury.

Zobacz też: Jak zrobić ozdoby świąteczne z papieru, zabawki dla dzieci?

Jak zrobić bombkę z papieru krok po kroku

Jedną z bardziej efektownych papierowych ozdób na choinkę jest bombka origami złożona z kwiatów, czyli kusudama . Jej wykonanie jest proste, wymaga jednak zaangażowania i czasu. To doskonały sposób na przedświąteczny relaks i pomysł na wspólną rodzinną aktywność.

1. Aby powstała bombka z origami, potrzebujemy 12 kwiatów. Do wykonania jednego kwiatka potrzebujemy 5 kwadratowych kartek o jednakowych wymiarach.

2. Kartkę składamy na pół, aby powstał trójkąt. Powstałe rogi trójkąta ciągniemy do góry - w ten sposób otrzymamy kwadrat.

3. Powstałe skrzydełka otwieramy, wygładzamy i zaginamy w drugą stronę. Ponownie otwieramy i wygładzamy.

4. Trójkąty zginamy do siebie. Na czworoboku powstaną w ten sposób dwa trójkąty. Całość zginamy na pół w pionie.

5. Figurę zwijamy, a trójkąt sklejamy z trójkątem. W ten sposób powstaje pierwszy z dwunastu kwiatów.

6. Teraz wystarczy połączyć ze sobą kwiaty - klej nakładamy po zewnętrznej krawędzi płatków.

7. Najlepiej łączyć elementy metodycznie, wokół jednego centralnego kwiatka. W ten sposób wykonajmy dwie połowy, które na końcu skleimy w całość.

8. Przed sklejeniem konstrukcji zróbmy przewieszkę - w tym celu przeciągnijmy przez środek bombki sznurek lub żyłkę. Możemy ją ozdobić koralikami lub cekinami.

9. Na końcu sklejamy obie połowy kwiatowej konstrukcji.

Zobacz też: Decoupage – meble przed i po

Zobacz film: Robótki ręczne. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
79
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0