Dom

Jak zrobić ozdoby świąteczne z papieru, zabawki dla dzieci? “Zrób to sam” dla dzieci

Świąteczne ozdoby na talerzu

victoriabee / Getty Images

Dom

Jak zrobić ozdoby świąteczne z papieru, zabawki dla dzieci? “Zrób to sam” dla dzieci

Świąteczne ozdoby na talerzu

victoriabee / Getty Images

Pokój dziecięcy, udekorowany ozdobami wykonanymi własnoręcznie, zawsze jest pełen ciepła i miłości, które włożyliśmy w rękodzieło dla swojego dziecka. Jeśli nie masz pomysłów, skorzystaj z naszych podpowiedzi z serii “Zrób to sam” dla dzieci.

Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, wiele dekoracji możecie zrobić razem. Wspólnie spędzony czas będzie świetną zabawą dla malucha, a rękodzieło rozwinie jego kreatywność.

“Zrób to sam” dla dzieci - z papieru

Pokój dziecka pełni wiele funkcji - jest miejscem nauki, odpoczynku, snu i zabawy. Najlepiej więc, żeby był wesoły i kolorowy. Ładny pokój dla małego dziecka wcale nie musi być kosztowny, gdyż wiele dekoracji możemy wykonać własnoręcznie. Dobrym pomysłem na ozdobę z papieru jest girlanda.

Girlandy papierowe kiedyś pełniły funkcję ozdób na przyjęciach, zwłaszcza urodzinowych, teraz stają się coraz popularniejsze jako ozdoba pokojów dziecięcych. Ich zaletą jest łatwość wykonania i niski koszt materiałów. Girlandy, oprócz papieru, tworzy się też z różnokolorowych kawałków tkanin, filcu czy włóczki. Te papierowe są jednak najprostsze do wykonania, co sprawia, że bez problemu można je zrobić wspólnie z dzieckiem.

Pomysłów na girlandę jest mnóstwo! W pokoju dziecięcym pięknie zaprezentują się girlandy z serduszek, motyli, kolorowych chorągiewek, balonów, chmurek i kropli deszczu, różnych motywów origami (statków, żurawi, żab). Poszczególne elementy można stworzyć z gotowego szablonu lub samodzielnie. Reszta jest bajecznie prosta - wystarczy zrobić we właściwych miejscach dziurkaczem otwory w każdym elemencie i przewlec przez powstałe dziurki sznurek, tasiemkę lub gumkę. Następnie zawiesić w wybranym miejscu i cieszyć się rezultatem.

Zrób to sam dla dzieci - zabawki

Szycie nie jest twoją mocną stroną? Nic nie szkodzi, nie trzeba mieć talentu krawieckiego, aby zrobić prostą maskotkę dla dziecka. Nie trzeba nawet umieć szyć na maszynie! W internecie z łatwością można znaleźć wiele tutoriali szycia przytulanek. Zabawnym pomysłem jest stworzenie maskotki ze starej rękawiczki, podkoszulki czy skarpetki . Ładne zabawki można też stworzyć, zszywając ze sobą igłą i nicią dwa kawałki materiału. Taka forma będzie idealna dla początkujących.

Szyjąc maskotkę , można skorzystać z gotowych wzorów, które obrysowuje się na tkaninie, albo samodzielnie wymyślić kształt jakiegoś prostego “stworka” - im prostszy kształt, tym łatwiej będzie nam go uszyć. Dobrym materiałem na pierwszą maskotkę będzie bawełna lub filc. Obrysowujemy na tkaninie złożonej na pół kształt i starannie wycinamy. Na jednym kawałku przyszywamy oczy, nos i usta, np. z guzików albo z kawałka materiału w innym kolorze. Zszywamy ze sobą dwa kształty, zostawiając otwór na wypełnienie watą. Kiedy wypełnimy już watą, zszywamy do końca. Maskotka jest gotowa i czeka, aż przytuli je Twoje dziecko!

Ozdoby świąteczne - “zrób to sam” dla dzieci

Wspólne tworzenie ozdób świątecznych to świetny sposób na włączenie dzieci w przygotowania do świąt. Maluchy będą zachwycone, że mogą pomóc i zrobić coś, co będzie dekorować nie tylko ich pokój, ale nawet salon czy sypialnię rodziców. Z dzieckiem można przygotować np. ozdoby choinkowe (takie zajęcie kiedyś było bardzo popularne, a teraz wraca do łask). Łańcuchy choinkowe można zrobić z bibuły, kawałków papieru, makaronu pomalowanego na świąteczne kolory, gwiazdek z papieru i sznurka. Łańcuch choinkowy to bardzo prosta w wykonaniu i efektowna ozdoba drzewka bożonarodzeniowego, którą prawdopodobnie każdy pamięta ze swojego dzieciństwa.

Na choinkę można zrobić z dzieckiem również wszelkiego rodzaju zawieszki. Zawieszki możemy wykonać z pokolorowanych szyszek, plasterków pomarańczy (będzie pięknie pachnieć w pokoju!), masy solnej, z samodzielnie upieczonych pierników lub z papieru. Oczywiście zawieszki możemy też uszyć, np. mikołaje, renifery, albo wyhaftować piękne gwiazdki i śnieżynki - ale to już zdecydowanie bardziej skomplikowane i polecane dla wprawionych.

Ozdoby wielkanocne - zrób to sam dla dzieci

Wielkanoc to czas malowania jajek. Ale pisanki to nie jedyne ozdoby, jakie w tym czasie mogą udekorować nasz dom i wprowadzić do niego świąteczny nastrój. W przygotowywanie ozdób warto włączyć dzieci, które z pewnością będą miały z tego wielką radość i poczują dumę, że stworzyły coś własnymi rękami.

Wspólnie z małymi dziećmi możemy tradycyjnie pomalować jajka . Nie musimy tego robić w specjalnych farbkach, ciekawym rozwiązaniem będzie narysowanie różnych twarzy lub innych malunków na skorupkach, za pomocą zwykłych pisaków. W pokoju dziecięcym na czas Wielkanocy może zawisnąć własnoręcznie zrobiona girlanda z króliczków wyciętych z kolorowego papieru . Na parapecie mogą stanąć zajączki z rolek po papierze toaletowym , mogą też stać się doskonałą ozdobą wielkanocnego stołu!

Samodzielne przygotowywanie ozdób świątecznych i dekoracji do pokoju to świetnie spędzony czas rodzica z dzieckiem. Warto wykorzystywać zapał i chęć maluchów do kreacji pięknych przedmiotów, ponieważ rozwija to w nich nowe pasje i umiejętności.


Zobacz film: Sprawdzone patenty gwiazd na udane Święta. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
54
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0