Hobby

Decoupage – meble przed i po. Jak odmienić wnętrze w prosty sposób?

drewaniana skrzynka na bizuterie ozdobiona technika decoupage na czarnym stole zblizenie

Getty Images

Hobby

Decoupage – meble przed i po. Jak odmienić wnętrze w prosty sposób?

drewaniana skrzynka na bizuterie ozdobiona technika decoupage na czarnym stole zblizenie

Getty Images

Nazwa tej techniki może kojarzyć się z czymś skomplikowanym: „decoupage” nie może być łatwy. Wręcz przeciwnie! Słowo découpage pochodzi od francuskiego czasownika découper, czyli „wycinać”. To po prostu wycinanie i naklejanie jakiegoś wzoru na inną powierzchnię. Za pomocą decoupage meble możemy więc optycznie postarzać, malować, nadać im oryginalności i stylu.

Jak ozdobić meble metodą decoupage? Przede wszystkim należy wiedzieć, że nie potrzebujesz do tego żadnych zdolności plastycznych, a motyw, który zdecydujesz się nanieść na powierzchnię przedmiotu, może być tak skomplikowany, jak tylko chcesz. Niezaprzeczalną zaletą jest również to, że niezbędne akcesoria możesz kupić w wielu sklepach, ale prawdopodobnie większość potrzebnych rzeczy masz już w swoim domu.

Meble przed i po decoupage będą się od siebie różnić, a każdy z nich będzie jedyny w swoim rodzaju. Przedstawiamy skrócony poradnik do decoupage mebli – krok po kroku, od pomysłu do efektu.

Decoupage meble – co można udekorować?

Wzory można nanieść na prawie każdy przedmiot. Najbardziej popularne do decoupage są:

· pudełka, wazony, doniczki,

· talerze, tace, miski,

· lampy, abażury,

· meble,

· ramki, lustra.

Mogą to być rzeczy z twojego domu, którym chcesz nadać nowy wygląd, albo przedmioty specjalnie przeznaczone do decoupage, takie jak proste drewniane skrzynki lub ramki. Decoupage na meblach z płyty będzie wyglądał tak samo dobrze jak na każdym innym materiale.

Czy potrzebuję specjalnego papieru?

Motyw, który naniesiesz, może pochodzić z wielu źródeł. Możesz go wyciąć z:

· papieru do pakowania – ma idealną grubość i wiele dostępnych wzorów, od tradycyjnych po nowoczesne,

· tapet,

· gazet, katalogów,

· papierów do decoupage – dostępne w wielu sklepach specjalistycznych, przeznaczone do tej techniki i szeroko dostępne w wielu wzorach,

· pocztówek,

· tkanin,

· serwetek,

· papieru do origami – małe kwadratowe kartki z miniwzorami idealnie nadają się do decoupage,

· książek.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z decoupagem, zacznij od motywów o mocno zarysowanym kształcie – będą łatwiejsze do wycinania. Jeśli nie chcesz użyć oryginalnego obrazu czy zdjęcia, skseruj lub zeskanuj je.

Decoupage na meblach – jaki klej jest najlepszy?

Najlepsze rodzaje klejów do decoupage to:

· klej do decoupage z dodatkiem lakieru – specjalnie przeznaczony do tej techniki i dostępny w sklepach ze specjalistycznymi artykułami; najłatwiejszy wybór na początek, ponieważ może pełnić rolę zarówno kleju, jak i lakieru,

· klej PVA – czyli uniwersalny klej, który po wyschnięciu będzie przezroczysty i sklei nawet tkaninę, drewno czy metal,

· klej w sprayu – szybki, łatwy w obsłudze i również przezroczysty po wyschnięciu,

· lakier – najlepszy będzie lakier przeznaczony do decoupage. Dostępne są lakiery błyszczące, matowe lub lakiery do spękań,

· Mod Podge – klej, lakier i podkład w jednym. Dostępny w większości sklepów hobbystycznych, można go zrobić również w domu.

Jakich narzędzi potrzebuję?

· nożyczki – wycinanie to lwia część decoupage. Aby móc to robić precyzyjnie, małe nożyczki z ostrymi krawędziami to podstawa,

· nóż pakowy – do wycinania detali,

· gąbka lub wata – do wycierania nadmiaru kleju,

· papier ścierny – aby szlifować powierzchnię.

Jak zrobić decoupage na meblach?

1. Przygotuj powierzchnię

Kiedy już wybierzesz przedmiot, który chciałbyś udekorować, upewnij się, że jego powierzchnia jest czysta i sucha. Lakier tylko podkreśli wszelkie niedoskonałości. Jeśli powierzchnia jest drewniana, wymaga najpierw szlifowania papierem ściernym. Po szlifowaniu koniecznie przetrzyj drewno, aby usunąć pyłek.

2. Wytnij papier ze wzorem

Wybierz wzór i wytnij go. Najwygodniej będzie najpierw obciąć większy fragment nożyczkami, a później użyć nożyka pakowego, który ułatwi staranne wycinanie. Jeśli na wycince widoczna jest biała krawędź, zamaluj ją flamastrem lub długopisem, który będzie tego samego koloru co obrazek lub jego tło.

3. Ułóż papier

Zanim zaczniesz przyklejać wycinki, dokładnie zaplanuj ich ułożenie. Użyj pęsety, aby położyć bardzo małe fragmenty.

4. Przyklej papier

Następnie użyj wilgotnej gąbki, aby wyrównać fałdki, bąbelki i wytrzeć nadmiar kleju.

5. Nałóż lakier na całą powierzchnię

Upewnij się wcześniej, że klej całkowicie wysechł, a następnie nałóż lakier, pozostawiając go do wyschnięcia między warstwami. Ilość potrzebnych warstw zależy od grubości papieru i trwałości wykończenia, jakie chcesz osiągnąć. Przy cienkim papierze warstw może być 4, przy grubym papierze nawet 15. Aby osiągnąć gładkie wykończenie, po kilku warstwach lakieru użyj papieru ściernego i przetrzyj powierzchnię z pyłku. Powtórz czynność, dopóki nie będziesz zadowolony z wykończenia.

Bibliografia:

https://www.prima.co.uk/craft/easy–craft–ideas/news/a21431/get–started–decoupage/

Zobacz film: Odnawianie mebli. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
84
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0