Sport i fitness

Jak zwiększyć i utrzymać motywację do ćwiczeń? Sposoby

Sport i fitness

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta trenuje w siłowni z hantlami

Każdemu zdarza się gorszy dzień i chce zrezygnować z zaplanowanych wcześniej ćwiczeń. Jeśli sobie na to pozwolimy, możemy zacząć rezygnować z kolejnych treningów, a ostatecznie przestać ćwiczyć. Najważniejsze w takich momentach jest przezwyciężenie tymczasowego kryzysu i odpowiednia motywacja do ćwiczeń. Jak sprawić, by chciało nam się trenować?

Żeby mieć wymarzoną sylwetkę, trzeba regularnie ćwiczyć i dbać o dietę. Tylko dzięki systematyczności osiągniemy upragnione rezultaty. Jednak każdy z nas doświadcza kryzysu motywacyjnego, gorszych dni czy spadku formy. Wtedy myślimy o tym, by sobie po prostu odpuścić trening. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które pomogą nam zwiększać i utrzymywać motywację do ćwiczeń i diety.

Jak zwiększyć motywację do ćwiczeń? Postaw sobie cel

Przed rozpoczęciem planu treningowego powinniśmy postawić sobie jasny cel, jaki chcemy osiągnąć . Może to być np. zgubienie zbędnych kilogramów, wymodelowanie sylwetki czy pozbycie się oponki na brzuchu. Najlepiej zapisać sobie główny cel na kartce lub w telefonie i od czasu do czasu do niego wracać. Dzięki temu nie zapomnimy, dlaczego zaczęliśmy ćwiczyć i do czego dążymy. Jednak nasze cele nie powinny być nierealistyczne. Jeśli chcemy np. zgubić 10 kg, nie zakładajmy, że uda nam się to osiągnąć w miesiąc. Bądźmy szczerzy wobec siebie i swojego ciała i zawsze przestrzegajmy zasad zdrowego odchudzania. Gdy postawimy sobie poprzeczkę zbyt wysoko, szybko się zniechęcimy i porzucimy aktywność fizyczną i przestrzeganie diety. Z drugiej strony, jeśli mądrze i na podstawie naszych możliwości określimy cel, będziemy z czasem widzieć postępy. Jesteśmy najbardziej zmotywowani, gdy widzimy efekty naszego wysiłku. Jeśli mamy problem z realistycznym wyznaczeniem celu, możemy skorzystać z pomocy specjalisty, np. dietetyka lub trenera na siłowni.

Motywacja do ćwiczeń w domu

Gdy już postawimy sobie konkretny cel i planujemy zacząć ćwiczyć, musimy się zdecydować, gdzie i co będziemy trenować. Wiele osób wybiera trening w domowym zaciszu. Ćwiczenia w domu mają wiele zalet. Nie płacimy za karnet na siłownię czy zajęcia fitness, nie musimy nigdzie wychodzić i możemy ćwiczyć o każdej porze dnia. Dużo osób woli też ćwiczyć w domu, bo nie lubi lub wstydzi się trenować z innymi. Dodatkowo ćwiczenia w domu możemy wykonywać niezależnie od pogody na zewnątrz. Takie trenowanie ma też swoje wady – z racji tego, że nie musimy wkładać żadnego wysiłku, żeby dojechać np. na siłownię lub wyjść na dwór pobiegać możemy się łatwo rozleniwić. Przekładanie ćwiczeń na późniejszą godzinę, wymawianie się obowiązkami lub usprawiedliwianie rezygnacji z treningu tym, że przeszkadzają nam domownicy to jedne z najczęstszych wymówek, by odpuścić sobie zaplanowany trening. Najlepiej, jeśli ustalimy sobie konkretne godziny ćwiczeń – po niedługim czasie trening w domu stanie się rutyną i nie będziemy nawet myśleć o tym, by go odpuścić. Podczas ćwiczeń warto też zadbać o spokój – poinformujmy innych domowników, partnera lub dzieci, że w określonym czasie nie powinni nam przeszkadzać. Dzięki temu unikniemy przerywania przez nich treningu i skupimy się na sobie. Na zwiększenie motywacji wpływa też muzyka – ułóżmy sobie specjalną playlistę do treningów. Ćwiczenia będą wtedy wydawać się łatwiejsze i przyjemniejsze. Jeśli naprawdę nie chce nam się ćwiczyć, odgońmy złe myśli i skupmy się na nagrodzie po treningu, np. na ciepłym prysznicu czy zdrowej przekąsce.

Motywacja do ćwiczeń na siłowni

Dla wielu osób zmotywowanie się do ćwiczeń w domu jest jednak zbyt trudne, dlatego wolą się zapisać na siłownię. W otoczeniu osób, które również spalają zbędne kalorie łatwiej jest się zmotywować do wysiłku. Dobrym sposobem na zwiększenie motywacji do ćwiczeń na siłowni jest wykupienie karnetu ze znajomym i umawianie się na wspólne ćwiczenia. Nawet jeśli za oknem jest zimno, pada lub jesteśmy bardzo zmęczeni po pracy, głupio będzie nam odwołać umówione spotkanie. Działa to też w drugą stronę – jeśli przyjaciel ma gorszy dzień, nasze wsparcie i zachęcenie do ćwiczeń będzie bezcenne. Dzielenie się postępami, ale i problemami związanymi z trenowaniem z drugą osobą również wpływa pozytywnie na naszą motywację.

Motywacja do ćwiczeń dla mężczyzn i dla kobiet działa na podobnych zasadach. Każdy z nas chce mieć wymarzoną sylwetkę i musi przestrzegać dokładnie takich samych reguł, na czele z systematycznością, by osiągnąć wymarzony cel. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mierzą się z tymi samymi problemami związanymi z okresowym spadkiem motywacji. Motywacja do ćwiczeń i odchudzania jest jednym z podstawowych elementów sukcesu, dlatego też warto zadbać, by nam się chciało ćwiczyć. Wybierzmy jeden lub kilka sposobów na zwiększenie motywacji i praktykujmy je na co dzień. Dzięki temu o wiele szybciej osiągniemy upragniony cel i będziemy cieszyć się piękną sylwetką.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak zmotywować dziecko do aktywności fizycznej?

 Jak zmotywować dziecko do aktywności fizycznej?
Jak zmotywować dziecko do aktywności fizycznej? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Caiaimage/Sam Edwards/Getty Images

Pozostałe wiadomości