Psychologia

Magdalena Chorzewska. Od czego zależy nasza samoocena?

Psychologia

Aktualizacja:

To, jak siebie widzimy, może w znaczący sposób wpływać zarówno na nasze zachowanie, jak i funkcjonowanie w otoczeniu. O tym, czym jest i jak wzmacniać naszą samoocenę, opowiedziała psycholog Magdalena Chorzewska.

Samoocena, pewność siebie i poczucie własnej wartości to wbrew powszechnej opinii trzy różne pojęcia. Sposób, w jaki siebie widzimy i wyobrażamy – naszą atrakcyjność fizyczną, inteligencję – nazywamy samooceną.

Samoocena jest zestawem tego, co myślimy o sobie. To są przekonania, myśli, oceny jakie sobie wystawiamy – wyjaśniła Magdalena Chorzewska, psycholog.

Za wysoko, za nisko, czy w sam raz?

Przejawem tego, że samoocena jest zaniżona lub zawyżona, może być prowadzony przez nas dialog wewnętrzny. Jeśli myślimy o sobie źle, to będziemy bardziej skłonni założyć, że inni oceniają nas podobnie.

Samoocena jest bardzo zależna od tego, w jaki sposób my czujemy się postrzegani przez ludzi. Często jest tak, że nie wiemy, co ludzie o nas myślą, ale nadajemy jakieś znaczenie temu, w jaki sposób się do nas zwracają – zauważyła Chorzewska.

Osoby o zaniżonej samoocenie mają tendencję do wycofywania się i rezygnowania z różnych możliwości; nie decydują się podjąć jakichkolwiek prób sięgania po więcej i wspinania się wyżej, niż ich aktualny stan. Ci, których autorefleksja skłania do zawyżonej oceny swojej osoby, są często aroganccy i traktują innych z wyższością. Znacznie częściej w ich zachowaniu może przejawiać się agresja.

Samoocena a poczucie własnej wartości

Magdalena Chorzewska zwraca uwagę na to, że nasze postrzeganie siebie zależy często od czynników zewnętrznych. Oznacza to, że wysoka samoocena nie zawsze idzie w parze z wysokim poczuciem własnej wartości. Zdrowym, nazywa stan, w którym ma się świadomość swoich mocnych i słabych stron. Prowokuje to nas do doceniania siebie, w aspektach, w których czujemy się pewnie, a jednocześnie pracujemy nad tym, co nie jest naszą mocną stroną.

Praca nad samooceną przede wszystkim polega na nabywaniu świadomości; na docenianiu swoich mocnych stron i nazywaniu tego, czego nie umiemy; na pytaniu ludzi o informację zwrotną. Musimy przyjmować feedback od ludzi, dlatego, że to jest cenna informacja dla nas – powiedziała Magdalena Chorzewska.

Zobacz też:

Depresja może kryć się za uśmiechem. Jak rozpoznać objawy choroby?

Obsesja bycia idealną w sieci. Jak zaakceptować samą siebie?

Zaburzenia lękowe - wirus samotności i wyobcowania

Autor: Gaba Kopyto

Pozostałe wiadomości