Lęk, obserwowany w przebiegu zaburzeń lękowych i zaburzeń depresyjno-lękowych, to paraliżujące napięcie wywierające poważny wpływ na życie danej osoby. Utrudnia lub uniemożliwia kontakty społeczne, pogarsza jakość życia i jest źródłem dużego cierpienia. Czym są zaburzenia lękowe i jak sobie z nimi radzić?
>>> Zobacz także:
- Zaburzenia Afektywne Dwubiegunowe. Choroba twórczych, wrażliwych i sławnych
- Zaburzenia psychiczne. Do kogo się zgłosić? Jak leczyć?
- Depresja u dzieci i młodzieży – objawy i leczenie
Zaburzenia lękowe u dzieci i dorosłych
Zaburzenia lękowe uogólnione (czasem nazywane nerwicami), zaburzenia depresyjne i lękowe mieszane to jedne z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Obserwuje się je we wszystkich grupach wiekowych, także u dzieci.
Zaburzenia lękowe – przyczyny
Nadmierne napięcie i zaburzenia lękowe rzadko są spowodowane pojedynczym bodźcem. U znakomitej większości chorych problem jest złożony i wynika ze współistnienia wielu czynników wywołujących lub predysponujących do pojawienia się zaburzeń depresyjno-lękowych. Do najpowszechniejszych przyczyn zaburzeń lękowych zalicza się:
- występowanie różnego typu zaburzeń psychicznych w rodzinie;
- traumatyczne lub stresujące wydarzenia, takie jak utrata pracy, ciąża i narodziny dziecka, śmierć bliskiej osoby, doświadczenie przemocy;
- problemy zdrowotne, w tym zaburzenia hormonalne, cukrzyca, choroby przewlekłe;
- stosowanie substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki);
- niektóre cechy osobowości, np. nadmierny perfekcjonizm, wysoka potrzeba kontroli, niska samoocena.
Zaburzenia lękowe – objawy
Zaburzenia lękowe i ich objawy mogą się różnić. Każdy pacjent jest inny i spektrum objawów, na jakie cierpi, może być różne. Do najczęściej obserwowanych objawów zaburzeń lękowych zalicza się:
- poczucie napięcia i niepokoju oraz zamartwianie się przez dużą część dnia,
- nerwowość, trudności w uspokojeniu się,
- ciągłe powracanie myślami do tematów wywołujących lęk,
- napady paniki lub niepokoju,
- poczucie przytłoczenia,
- nawracające wspomnienia i koszmary o negatywnym, stresującym charakterze.
Zaburzenia lękowe - objawy somatyczne
Lęk i napięcie towarzyszące zaburzeniom depresyjnym i lękowym może wywoływać szereg objawów somatycznych zaburzeń lękowych, czyli dotyczących naszego ciała, a nie samopoczucia psychicznego. Szczególnie w przypadku niektórych typów zaburzeń lękowych, np. zespołu lęku uogólnionego czy lęku panicznego, obserwujemy takie objawy jak:
- uderzenia zimna lub gorąca, poty;
- zwiększone napięcie mięśniowe;
- trudności z zasypianiem;
- duszność, trudności z oddychaniem, spłycenie oddechu;
- złe samopoczucie;
- zawroty głowy, ból głowy;
- kołatanie serca;
- ból w klatce piersiowej.
Zaburzenia lękowe - jak sobie radzić?
W łagodnych przypadkach wystarczające może okazać się zmodyfikowanie codziennych aktywności nacelowane na redukcję stresu i napięcia. Warto odłożyć na później poważne decyzje i zmiany w życiu, utrzymywać zdrowy styl życia (zdrowa dieta, regularny wysiłek fizyczny, sen, ograniczenie spożycia alkoholu i eliminacja substancji psychoaktywnych) i znaleźć czas na aktywności, które sprawiają nam przyjemność. W radzeniu sobie z napięciem i łagodnymi zaburzeniami lękowymi pomocne są także techniki relaksacyjne.
Jeżeli zaburzenia lękowe utrudniają codzienne funkcjonowanie, należy bezwzględnie zgłosić się po pomoc do specjalisty. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. W trudniejszych przypadkach, szczególnie w przypadku nasilonych zaburzeń depresyjno-lękowych nawracających, konieczne może okazać się zastosowanie farmakoterapii.
Zaburzenia lękowe - leczenie farmakologiczne
W leczeniu zaburzeń lękowych, zaburzeń depresyjnych i lękowych mieszanych stosuje się dwie grupy leków – leki przeciwdepresyjne o działaniu przeciwlękowym i leki uspokajające z grupy benzodwuazepinów. Należy zaznaczyć, że decyzja o rozpoczęciu farmakoterapii zaburzeń lękowych powinna być podjęta wspólnie z lekarzem psychiatrą.
Bibliografia:
1. Adam Bilikiewicz, Psychiatria , PZWL 2003.
2. Lidia Cierpiałkowska, Psychopatologia , Scholar 2012.
3. Stanisław Pużyński, Jacek Wciórka, Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD 10 , Vesalius 2000.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: martin-dm/Getty Images