Psychologia

Jak znaleźć psychoterapeutę i co zrobić, kiedy poczujemy, że wybraliśmy źle? "Warto dać sobie przestrzeń"

Psychologia

Hania Es od kilku lat prowadzi kanał na YouTube, na którym opowiada o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym. Wiedzę czerpie zarówno ze studiów psychologicznych, jak i z własnego doświadczenia. Redaktor serwisu dziendobrytvn.pl, Mateusz Łysiak rozmawiał z nią o przygotowaniu do psychoterapii.

Jeszcze do niedawna kwestie związane ze zdrowiem psychicznym były w Polsce uważane za tematy tabu. Nawet osoby, które decydowały się na terapię, niechętnie mówiły o tym publicznie. To na szczęście zmienia się od kilku lat. Dzięki osobom, które otwarcie mówią o swoich zmaganiach, w polskim społeczeństwie rośnie samoświadomość. Duża w tym zasługa między innymi Hani Sywuli, youtuberki, która opowiada w sieci o swojej terapii i przybliża młodym widzom tematy związane ze zdrowiem psychicznym.

Kiedy powinniśmy zacząć myśleć o psychoterapii?

Psychoterapia to najlepszy sposób na poradzenie sobie z kryzysami psychicznymi. Nie oznacza to jednak, że do psychologa czy do psychiatry chodzą wyłącznie osoby z poważnymi problemami. Jak wyjaśnia Hania, terapia to też dobry sposób na ułożenie w głowie bieżących spraw.

- Zaburzenia psychiczne są coraz częstsze w społeczeństwie, ale zdrowie psychiczne ma każdy z nas. Nie trzeba mieć zaburzeń, żeby mieć zdrowie psychiczne. Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jak lepiej nim zarządzać, chcemy lepiej się poznać (...), to wtedy pójście na psychoterapię też jest ok i może być pomocne - tłumaczy.

Sytuacje, w których doświadczamy myśli samobójczych powinny być dla nas sygnałem, że warto porozmawiać ze specjalistą, który nas zrozumie i udzieli profesjonalnej pomocy.

Wybór dobrego terapeuty

Kiedy zdecydujemy się na terapię, stajemy przed wyzwaniem, jakim jest poszukiwanie psychologa. Wiele osób stresuje się tym wyborem, ale nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ - jak podkreśla Hania Es - relacja jaka łączy klienta i terapeutę należy do wyjątkowych, ponieważ w czasie rozmów poruszane są trudne i intymne tematy.

- Warto dać sobie przestrzeń na to, że to może nie być ta pierwsza osoba, którą spotkamy. To wcale nie świadczy o niekompetencji tego terapeuty, ale może po prostu nie zagrać, tak jak na randce. To też jest w porządku. Dobry terapeuta to zrozumie. Pierwsze 2-3 spotkania to jest konsultacja. To, że znajdziemy jakiegoś psychologa w Internecie, to nie znaczy, że musimy chodzić na terapię tylko do niego - mówi Hania Sywula.

Jak dodaje, przed rozpoczęciem terapii warto poczytać w Internecie o nurtach w psychoterapii. To pozwoli nam zgłębić wiedzę i być może wybrać najbardziej odpowiedni dla nas kierunek.

Po czym poznać dobrego terapeutę? - Przede wszystkim powinien mieć skończoną szkołę psychoterapii. Bardzo ważna jest też superwizja. Żaden terapeuta nie jest nieomylny, dlatego potrzebuje obiektywnego mentora - radzi Hania.

Przy wyborze terapeuty przydatne mogą być też opinie innych pacjentów na forach.

"Czuję, że terapia nie przynosi efektów". Co dalej?

Bywa, że pacjenci podczas terapii mają wrażenie, że spotkania ze specjalistą nie przynoszą efektów. Hania Es poleca porozmawiać o swoich wątpliwościach z psychologiem. Osoby borykające się z kryzysami mogą inaczej odbierać rzeczywistość lub mieć za wysokie oczekiwania.

- Są też takie sytuacje, że dana terapia nam nie służy. (...) Kiedy tak czujemy, warto o tym porozmawiać. Dobry terapeuta wie, że jego podejście nie jest jedynym słusznym, a jego nurt nie jest dla wszystkich. (...) Czasami to jest informacja do pracy, a czasami po prostu potrzebujemy czegoś innego - mówi Hania Sywula.

Całą rozmowę obejrzysz w materiale wideo na górze artykułu.

Zobacz też:

Zasiłek dla bezrobotnych poszedł w górę. Na jaką pomoc mogą liczyć osoby, które straciły pracę?

Bartek Wrona ma niespodziankę dla fanów. "Nigdy z show-biznesu nie wychodziłem"

92-letni Powstaniec Warszawski okradziony. Policja publikuje wizerunek oszusta

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości