Profilaktyka zdrowia

Sukces polskich lekarzy: przeprowadzili jednoczesny przeszczep wątroby i płuc. Ich pacjent zaczął nowe życie

Profilaktyka zdrowia

We wrześniu 2019 roku lekarze ze śląskich szpitali przeszczepili pacjentowi choremu na mukowiscydozę wątrobę i płuca. To była pierwsza taka operacja w Polsce. W Dzień Dobry TVN gościliśmy lekarzy, którzy brali udział w tym niezwykłym zabiegu, dra hab. n. med. Marka Ochmana i dra med. Tomasza Stącela.

Dwudziestojednoletni Rafał Kowalczuk od urodzenia choruje na mukowiscydozę. Schorzenie systematycznie niszczyło jego organizm, doprowadzając do nieodwracalnego uszkodzenia płuc, a także ciężkich zaburzeń metabolicznych i marskości wątroby. W ostatnich miesiącach Rafał nie miał już siły poruszać się o własnych siłach. Przestał również jeść, ponieważ przy próbach ugryzienia i połknięcia pożywienia zaczynał się dusić. Z powodu niejedzenia zaczął tracić na wadze - przy 1,7 m wzrostu ważył zaledwie 40 kilogramów.

>>> Zobacz także:

Przeszczep wątroby i płuc

Jedynym dla niego ratunkiem mógł być jednoczesny przeszczep płuc i wątroby. Problem w tym, że nikt w Polsce nie przeprowadził takiego zabiegu. W końcu wyzwania podjęli się lekarze z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego w Katowicach oraz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Za kwalifikację do przeszczepu odpowiedzialny był transplantolog, dr hab. n. med. Marek Ochman. Po siedmiu miesiącach oczekiwania Rafał odebrał telefon, że znaleziono dawcę. Po całonocnych badaniach, 11 września przystąpiono do operacji. Zabieg transplantacji przeprowadzały dwa zespoły (prof. Roberta Króla z Katowic i dra Macieja Urlika z Zabrza), które łącznie liczyły ponad dwadzieścia osób. Najpierw pacjent dostał nową wątrobę, a potem lekarze przeszczepili płuca. Operacja trwała 14 godzin.

Rafał wyszedł już ze szpitala i cały czas się rehabilituje.

Mój oddech jest płynny, lekki. Mogę iść po schodach i jednocześnie z kimś rozmawiać.

- cieszy się.

Czym jest mukowiscydoza?

Mukowiscydoza, inaczej zwłóknienie torbielowate (cystic fibrosis, CF) to najczęściej występująca choroba genetyczna. Zaliczana jest jednak do chorób rzadkich. Najbardziej typowe jej objawy to bardzo słony pot, niedobór wagi, częste, trudne do leczenia zapalenia płuc. Choroba powoduje nadmierną produkcję i zagęszczenie śluzu w organizmie, co zaburza pracę wszystkich narządów mających gruczoły śluzowe; objawy obejmują najczęściej układ oddechowy i pokarmowy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości