Profilaktyka zdrowia

Maseczki ochronne - wszystko, co musisz wiedzieć, żeby skutecznie zabezpieczyć się przed koronawirusem

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

W ostatnim czasie żele bakteryjne, rękawiczki i maseczki ochronne stały się częścią naszej codzienności. O ile zabezpieczanie rąk nie stanowi dla większości z nas problemu, o tyle twarzy już tak. Znacząca część osób nie używa maseczek ochronnych w sposób prawidłowy. Dowiedz się, jakie maseczki są dostępne na rynku, jakich należy ich używać i jak się ich pozbyć.

Maseczki w miejscach publicznych

Pracownicy medyczni zaapelowali do premiera i ministra zdrowia o wprowadzenie nakazu noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych i zakładach pracy. W ten sposób zadbamy nie tylko o nas, ale i o nasze otoczenie.

Zobacz także: Czym różnią się zwykłe maseczki od tych używanych przez lekarzy?

Jeśli chodzi o maski, to mamy dwa podstawowe typy: ochronna i medyczna – to są dwie zupełnie różne maski. Z maskami jest tak, jak z dobrym kremem do opalania. My musimy wiedzieć po co stosujemy ten krem. Musimy pamiętać, że to są maski jednorazowe. Raz je założymy i niestety musimy je wyrzucić

– zauważyła Magdalena Sułek-Domańska, koalicja BHP, branża ochrony środowiska

WHO podkreśla, że noszenie maseczek jest skuteczne jedynie wtedy, gdy towarzyszy mu częste mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekowaniem środkami na bazie alkoholu.

Maseczki ochronne

Maseczki ochronne zakładamy wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć się przed zewnętrznymi warunkami takimi, jak pył, smog, czy koronawirus. Zagrożenia tego typu nie są przepuszczane i zostają na masce. Przy jej zakupie należy zwrócić uwagę na odpowiednią certyfikację.

Na certyfikowanej masce można znaleźć informację, jaki jest poziom bezpieczeństwa takiej maski – czy to jest 80%, 94%, czy 99%. Dobra certyfikowana maska powinna mieć na sobie taką informację, jaki jest poziom skuteczności

– podkreśliła Sułek-Domańska.

Klasy ochrony:

 • FFP1 - min. 80% ochrony
 • FFP2 - min 94% ochrony
 • FFP3 - min. 99% ochrony

Maseczki medyczne

Zadaniem masek medycznych jest przede wszystkim ochrona innych przed tym, co wydychamy. W tym wypadku rozróżniamy co najmniej dwie klasy ochrony – pierwszą i drugą. Ewentualnie jest również klasa mówiąca o nieprzepuszczalności wilgotności.

Tak naprawdę taka maska posłuży nam 40 minut, może godzinę i ona zaczyna być wilgotna. Wtedy jest bez użyteczna, nie nadaje się już do użycia

– wyjaśniła specjalistka.

ZOBACZ: Materiał najlepszej w Polsce koronczarce z Koniakowa, która w hołdzie dla służby zdrowia wykonała symboliczną maseczkę ochronną.

WHO o koronawirusie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia koronawirus utrzymuje się nawet do 40 dni w temperaturze 4 stopni. W normalnych warunkach, na przedmiotach codziennego użytku, może znajdować się 4-5 (do 9) dni. Niezależnie od rodzaju maski, w momencie jej zdjęcia, wirus wciąż jest na niej obecny. Aktualnie nie ma potwierdzonych badań, które dopuszczają jakiekolwiek domowe sposoby sterylizacji masek.

Najbezpieczniejsze są maski po pierwsze – certyfikowane, po drugie używane zgodnie z wytycznymi. Kiedy taka maska będzie nas chroniła? Przede wszystkim wtedy, kiedy zachowamy warunki higieny, zakładając i zdejmując tą maskę

- powiedziała Sułek-Domańska.

Zapytana o to, czy istnieją jakiekolwiek domowe metody zabezpieczenia się przed koronawirusem, odpowiedziała:

Domowa metoda jest jedna, skuteczna, nazywa się zostań w domu. Nie ma innej recepty w tym momencie

Jak poprawnie założyć maseczkę ochronną?

 • upewniamy się, że nasze ręce są czyste
 • znajdujemy górną część maski, poznamy ją po specjalnym druciku
 • przykładamy maskę do nosa
 • zakładamy maskę za uszy
 • rozciągamy

Jak bezpiecznie zdjąć maseczki i rękawiczki ochronne?

Maseczkę należy zdjąć „od tyłu", nie dotykając. Następnie umieszczamy ją w woreczku foliowym po to, żeby jak najmniej osób miało z nią kontakt.

Rękawiczki powinno się zdejmować pojedynczo. Ważne, aby mieć kontakt jedynie z ich stroną wewnętrzną. Najpierw łapiemy jedną, zdejmujemy ją szczelnie i delikatnie. Potem zawijamy ją. Pod drugą rękawiczkę wkładamy ostrożnie dwa palce i ją zdejmujemy. Zużyte rękawiczki, podobnie, jak maseczki, wrzucamy do worka foliowego, szczelnie go zamykamy i wyrzucamy do kosza na śmieci zmieszane.

Najczęstsze błędy popełniane przy maskach:

 • brak higieny rąk przy zakładaniu i zdejmowaniu
 • nieprawidłowe zakładanie, np. maska za mało przylega do twarzy
 • nieprawidłowe zdejmowanie np. dotykanie zewnętrznej warstwy maski
 • posługiwanie się niewłaściwie dobraną maską

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Samolot ze sprzętem ochronnym z Chin wylądował w Warszawie. Co znajduje się na pokładzie?

Doktor Paweł Grzesiowski pokazuje, jak krok po kroku zrobić maseczkę ochronną

Maseczki, żele, testy. Kto i jak zarabia na koronawirusie?

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości