Twoje dziecko nie potrafi oderwać się od komputera? Jak rozpoznać uzależnienie i skutecznie z nim walczyć

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Uzależnienie - kiedy jedna decyzja może zmienić życieDzień Dobry TVN
wideo 2/3
Dzień Dobry TVNUzależnienie - kiedy jedna decyzja może zmienić życie

Kiedy myślimy o uzależnieniu, najczęściej przed oczami staje nam ktoś, kto nadużywa alkoholu czy narkotyków. Tymczasem źródłem problemu mogą być także gry komputerowe. Badania pokazują, że uzależnienie od gier komputerowych dotyczy nawet 3 milionów ludzi. Dlaczego ulegamy nałogom? Jak rozpoznać, że pasja przerodziła się w obsesję? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Robertem Rutkowskim, terapeutą uzależnień.

Uzależnienie od gier komputerowych - jak je rozpoznać?

Mimo że w graniu w gry komputerowe nie ma nic złego, to ogromna grupa osób nie potrafi się od nich oderwać. W ocenie Roberta Rutkowskiego, terapeuty uzależnień, granica między pasją a obsesją jest bardzo cienka. Nie oznacza to jednak, że każdy, kto gra w gry w komputerowe prędzej czy później się od nich uzależni. - Ludzie nie dzielą się na uzależnionych i nie. Każdy z nas ma większe i mniejsze obsesje. Na szczęście potrafimy nimi zarządzać - mówił specjalista.

Niestety nie wszystkim się to udaje i część z nas popada w uzależnienie. Jak pomóc takiej osobie? - Najsilniejszy narkotyk wytwarza nasz organizm. To oksytocyna. Ten neurohormon zaczyna być wytwarzany w momencie, gdy wchodzimy z kimś w bardzo bliską relację. Wszyscy bardzo go potrzebujemy. Dlatego rodzicom, których dzieci zmagają się uzależnieniem, zaleca się tzw. terapeutyczne odepchnięcie. Takie odsunięcie i powiedzenie dziecku, że nie akceptujemy tego, co robi, naprawdę daje efekty - mówił specjalista.

Jak chronić dziecko przed uzależnieniem od gier komputerowych?

Uzależnienie od gier komputerowych staje się coraz większym problemem. Badania pokazują, że może ono dotyczyć nawet 3 milionów ludzi na całym świecie. Aby ta liczba nie rosła np. chińskie władze zdecydowały się wprowadzić surowe ograniczenia. Zgodnie z nowymi przepisami młodzi ludzie nie mają już dostępu do gier online. Grać wolno im tylko w weekendy przez godzinę, ale pod nadzorem rodzica.

W ocenie specjalisty to bardzo opresyjna formuła, ale w niektórych przypadkach niezębna. - Na część na pewno to zadziała. W przypadku osób uzależnionych takie rozwiązanie jest konieczne. Musimy mieć na uwadze, że jest też grupa osób, które nie mają takiego problemu i dla nich gry będą owocem zakazanym, który jeszcze bardziej kusi - mówił specjalista.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik