Profilaktyka zdrowia

Inhalacja u dzieci. Jak ją robić prawidłowo?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Świetnie udrażnia nos, nawilża górne drogi oddechowe i ułatwia oddychanie. Inhalacja to popularna metoda leczenia, która z powodzeniem jest stosowana od wielu lat. Szczególnie dobrze sprawdza się u najmłodszych. Jak poprawnie inhalować dziecko i jakich błędów unikać - wyjaśniała dr Monika Działowska.

Inhalacje dzieci

Inhalacje mogą okazać się zbawienne w przypadku wielu różnych infekcji oraz astmy, szczególnie u dzieci.

Dzieci niezbyt chętnie się inhalują, ale mamy na nich trochę sposobów

– zauważyła dr Monika Działowska, lekarz, autorka bloga „Pediatra na zdrowie”.

Inhalację najczęściej przeprowadza się z wykorzystaniem zwykłej soli fizjologicznej. Jest ona używana głownie wtedy, gdy u pacjenta występuje gęsta wydzielina. Oznacza to, że ta metoda nie sprawdzi się u alergików, którzy przyjmują leki ze sterydami.

Tutaj trzeba pamiętać, że my chcemy, żeby ten lek trafił do dróg oddechowych, do dołu, a nie do nosa. Dzieci inhalujemy tak, żeby oddychały jamą ustną, a nie nosem, bo inaczej nos jako naturalny filtr zatrzyma wszystkie cząsteczki

– wyjaśniła ekspertka w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Sól fizjologiczna 0,9 NaCl lub mocniejsza 3%, z dodatkiem ektoiny, kwasu hialuronowego może być stosowana do inhalacji dzieci w każdym wieku, nawet noworodków i można ją przeprowadzać kilka razy dziennie.

Czytaj także: J ak zrobić inhalację na zatoki? Olejki i zioła do inhalacji i nebulizacji

Inhalacje - częste błędy

Inhalacje powinny być przeprowadzane w pozycji siedzącej, ewentualnie półsiedzącej, a dziecko powinno mieć głowę lekko uniesioną.

Niestety dzieci często inhalują się z przygiętą głowa i wtedy skuteczność tej inhalacji jest bardzo, bardzo mała

– podkreśliła dr Działowska.

Do częstych błędów zalicza się nakładanie dzieciom maseczek z dużymi otworami, przez które wydostaje się aerozol nebulizacyjny.

Trzeba wiedzieć, że jeżeli dziecko słabo przyłoży tą maseczkę do twarzy, to nawet 80% z tego aerozolu ulatuje w powietrze

– mówiła lekarka.

Ile powinna trwać inhalacja?

Czym krótsza, tym lepsza. Po pierwsze dlatego, że dzieci się niecierpliwią i przestają z nami współpracować, a po drugie dlatego, że te leki przestają odpowiednio być wydalane z nebulizatora i ta inhalacja będzie nieskuteczna. 5-10, maksymalnie do 15 minut powinna trwać

Jak zauważyła dr Monika Działowska, u dzieci zaleca się przede wszystkim inhalację dolnych dróg oddechowych, do której niezbędny jest nebulizator wydzielający bardzo małe kropelki. Tym samym odradziła stosowanie tradycyjnych inhalacji z gorących naparów.

Czytaj także:

Inhalacje na kaszel suchy i mokry – u dzieci, niemowląt i kobiet w ciąży

Jak dobrać inhalator?

Kupując inhalator dla dziecka, dobrze jest sprawdzić, jak głośno pracuje. Im ciszej działa urządzenie, tym lepiej maluch znosi zabieg.

Szukamy cichych inhalatorów, które nie mają otworów w maseczkach i mają małą objętość zalegającą, najchętniej poniżej 0,7ml

- poradziła autorka bloga „Pediatra na zdrowie”.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Inhalacje na katar: rodzaje inhalacji, skuteczność terapii

Inhalacje na kaszel suchy i mokry – u dzieci, niemowląt i kobiet w ciąży

Inhalator NEB 400 – czym kierować się przy wyborze inhalatora

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości