Profilaktyka zdrowia

Pijawki pomagają chorym na COVID-19 i nie tylko. "Pamiętajmy, że nie są remedium na wszystkie choroby"

Profilaktyka zdrowia

Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Z ich pomocą leczy się urazy, zakrzepicę, a także powikłania po COVID-19. Kiedy jeszcze stosuje się taką terapię i jak robić to bezpiecznie? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Bartłomiejem Kasprzakiem, lekarzem.

Jak leczą pijawki?

Pandemia sprawiła, że zainteresowanie hirudoterapią, czyli leczeniem z użyciem pijawek, znacznie wzrosło. Jedna z największych, certyfikowanych hodowli w Polsce przyznała, że w ostatnim roku sprzedała ich trzy razy więcej niż w poprzednich latach. Co ciekawe, z hirudoterapii coraz częściej korzystają pacjenci, którzy mają powikłania po przejściu COVID-19. Jedną z takich osób jest Maria Mikołajczyk.

- Byłam zaskoczona pierwszymi efektami. Ciśnienie, które miałam na poziomie 160/80, udało się zbić do 124/75. Do tego zmniejszyłam dawkę przyjmowanej insuliny - mówiła pani Maria.

Jak jeszcze pijawki pomagają osobom, które mają powikłania po infekcji wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2?

- Dzięki pijawkom jesteśmy w stanie wpływać na schorzenia zakrzepowe, które są bardzo częste po Covidzie. Możemy wpływać na płuca, kiedy osoba nie może przejść paru kroków. Aplikacje w obrębie pleców, klatki piersiowej mogą przyspieszyć rekonwalescencję, poprawić wydolność płuc i ułatwić oddychanie - wyliczała w rozmowie z naszą reporterką Patrycja Adamek, hirudoterapeutka, która opracowała terapię pijawkami na post-COVID.

Takie działanie pijawek jest możliwe dzięki hirudozwiązkom - hirudyna rozrzedza nam krew, a hialuronidaza rozpuszcza zrosty, które tworzą się w płucach po przejściu COVID-19.

Kiedy stosuje się hirudoterapię?

Mimo że leczenie pijawkami staje się coraz popularniejsze, to nie są one panaceum na wszystkie choroby. Kiedy się je stosuje?

- Najczęściej przy urazach, skręceniach, naderwaniach mięśni, krwiakach, naderwaniu więzadeł. W tych przypadkach pomagają pozbyć się obrzęku, a także zmniejszyć ból - mówił w Dzień Dobry TVN Bartłomiej Kasprzak, lekarz.

Warto podkreślić, że terapia będzie skuteczna i bezpieczna tylko wtedy, gdy zostanie przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę. Do tego same pijawki muszą pochodzić z właściwe prowadzonej hodowli. Dlaczego ma to, aż tak duże znacznie?

Dzień Dobry TVN

- Jest to półpasożyt i jeśli nie jest hodowany w warunkach bezpiecznych, izolowanych może przenosić również choroby odzwierzęce, np. ptasią grypę - ostrzegał specjalista.

Jak często należy przykładać pijawki?

- Wszystko zależy od pacjenta i rodzaju schorzenia. W przypadku urazów wystarczy jedno przyłożenie, przy chorobach przewlekłych konieczna jest cała seria zabiegów - dodał nasz gość.

Czy są sytuacje kiedy hirudoterapia okazuje jedyną skuteczną formą leczenia? Dowiecie się tego z naszego materiału:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Na co pomaga leczenie pijawkami?

Czy warto zawsze mówić dzieciom prawdę? "Te wzorce się jednak przekazuje"

W ciąży przeszła udar. "Lekarze powiedzieli, że żona do rana raczej nie przeżyje"

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Izabela Kaczyńska

Pozostałe wiadomości