Drobne kłamstwa wobec dzieci
W procesie wychowywania dziecka niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których skłamanie byłoby zdecydowanie wygodniejsze. Specjaliści utrzymują jednak, że nie warto tego robić, chyba że chodzi o drobne sprawy, jak np. istnienie świętego Mikołaja.
- Pamiętam, kiedy przyjechałam do domu ze studiów, moja siostra Maja miała około 4-5 lat i powiedziała: "Sonia ja już wiem, że święty Mikołaj nie istnieje. Tylko nie mów mamie, że ja wiem, bo będzie jej przykro" - wspominała w Dzień Dobry TVN Sonia Bohosiewicz, mama 12-letniego Teodora i 9-letniego Leonarda.
Podobnego zdania jest mama 11-letniej Lei i 3-letniego Daniela, Laura Breszka. Aktorka w mało ważnych sprawach nagina rzeczywistość, gdyż woli, by jej pociechy miały spokój i beztroskie dzieciństwo.
- Moja córka wierzy w świętego Mikołaja, bo on istnieje i jestem z tego dumna nawet. (...) Mam taką tradycję w domu, że jak 3-latek, który ze mną mieszka, idzie spać, a są u mnie znajomi, to wszyscy "idziemy spać". Wyłączamy światło, oni kładą się na stołach, kanapach i chrapią, a my wtedy po cichutku idziemy spać z Danielkiem, żeby ich nie budzić - mówiła Laura Breszka.
Czy mówić dzieciom prawdę?
Wiadomo, że jeżeli dziecko kiedykolwiek zorientuje się, iż okłamaliśmy je w sytuacji, gdy było mu trudno, to niesamowicie zaburzy jego poczucie bezpieczeństwa oraz pewności. Jak zatem rozmawiać z najmłodszymi?
- Generalnie myślę, że jeżeli dotykamy takich poważnych tematów, to faktycznie lepiej nie kłamać, tylko język, którym się posługujemy, dostosować jednak do poziomu dziecka. Bo wiadomo, że inaczej będziemy rozmawiać z 3-latkiem, a inaczej będziemy rozmawiać z 12-latkiem - powiedziała w naszym programie Karolina Malinowska, mama 11-letniego Fryderyka, 10-letniego Christiana oraz 7-letniego Juliana.
Zgodziły się z nią obecne w naszym studiu aktorki, które wiedzą, że lepiej, by pociechy smutki i rozczarowania przeżywały przy rodzicach. Mówienie prawdy buduje bowiem niezwykłą więź z dzieckiem.
- Ogólnie to chyba lepiej nie kłamać, bo te wzorce się jednak przekazuje - stwierdziła Lura Breszka.
Trzeba także pamiętać, że w dzisiejszych czasach najmłodsi mają wiele różnych dróg, by prawdę znaleźć i zweryfikować. Z tego powodu ważne jest, by dowiadywali się wszystkiego od nas, a nie z Internetu.
- Komu dzieciaki mają ufać, jak nie rodzicom? Ja wolę, żeby pytali mnie i wolę, że to ja się muszę nakombinować nad odpowiedzią, niż np. wujek Google, bo tam jest chyba ta gorsza prawda - wyznała Karolina Malinowska.
Jak rozmawiać z dzieckiem?
Całej rozmowie przesłuchiwała się psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno. Pochwaliła Sonię, Laurę oraz Karolinę za dojrzałe podejście i podkreśliła, że należy rozmawiać z dzieckiem dostosowując przekaz do jego wieku . Warto także dokładnie wsłuchiwać się w pytania pociechy.
- Trzeba zwrócić uwagę, że jednak rodzic dla dziecka jest takim najważniejszym obiektem, od którego właściwie zależy przetrwanie dziecka, więc jeżeli jest z nim nieszczery, to w dziecku budzi się lęk i taka podstawowa nieufność w świat - wyjaśniła specjalistka.
Serial "Mamy to" - gdzie obejrzeć?
Inspiracją do rozmowy był serial "Mamy to", zrealizowany na odstawie autorskiego pomysłu Laury Breszki i Katarzyny Kołeczek. Produkcja otwiera drzwi do świata współczesnych rodziców i w komediowy sposób pokazuje dwa małżeństwa, które zmagają się z problemami codziennego życia. Do obejrzenia w serwisie Player.pl .
- To jest fajny serial, żeby obejrzeć i zrozumieć, że absolutnie wszystkie mamusie i wszyscy tatusiowie mamy tak samo trudno - stwierdziła Karolina Malinowska.
Zobacz też:
- Joanna Koroniewska na zagranicznych wakacjach. "Nie uważam, żeby mój wyjazd świadczył o nieodpowiedzialności"
- Szokujące stylizacje Lady Gagi. Dlaczego wokalistka pokochała teatralne kreacje?
- Wiosenne stylizacje Anny Kalczyńskiej przed studiem Dzień Dobry TVN. Która lepsza - zdecyduj w naszej sondzie
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba