Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Tunele w uszach to celowo wykonane przez wycięcie bądź rozciągnięcie otwory w ciele, najczęściej w płatku ucha. Ich rozmiary wahają się od 1,5 mm do nieograniczonej górnej granicy. Wymagają niezwykle dokładnej higieny, gdyż bardzo często stają się miejscem stanów zapalnych. Jak o nie dbać i jak krok po kroku bezpiecznie rozciągać?

  Kiedy spotka nas coś miłego i ekscytującego odczuwamy radość, przypływ sił i energii. Innym razem, gdy życie przyniesie nam trudną sytuację, z którą nie umiemy sobie w danej chwili poradzić, odczuwamy przygnębienie i smutek. U niektórych osób emocje te pojawiają się jednak bez wyraźnej przyczyny, za to w dużym, trudnym do opanowania natężeniu. Zmagają się te osoby z trudną do wytrzymania huśtawką emocjonalną, od depresji po euforię. Może to świadczyć o cierpieniu na zaburzenia afektywne dwubiegunowe (inaczej dwubiegunowe zaburzenia nastroju).

  30 marca obchodzimy Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Zaburzenia dwubiegunowe i ich objawy można porównać do wędrówki po wysokich górach - wędrowiec przemierza szczyty z pasją, wciąż widzi cudowne krajobrazy. Uczucie szczęścia rozpiera piersi, człowiek próbuje się “nasycić” otaczającym go pięknem. Chłonie oczami widoki, czuje się wspaniale, chce żyć pełnią życia i wędrować dalej, gdzie go oczy poniosą. Nagle spada, łamiąc sobie dotkliwie wszystkie kości. Przez miesiące patrzy na sufit szpitalnej sali, nie mogąc się ruszyć. Życie wędrowca z nieba zamienia się w piekło. Zupełnie jak w życiu osoby chorującej na zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

  Karboksyterapia, czyli leczenie dwutlenkiem węgla, daje doskonałe efekty w leczeniu defektów kosmetycznych, jak rozstępy czy cellulit, a także usuwaniu zmarszczek czy niedoskonałości w okolicy oczu. Karboksyterapia pomaga również w leczeniu schorzeń, takich jak niewydolność żylna czy zaburzenia krążenia.

  Ejakulacja jest u mężczyzn fizjologicznym wytryskiem nasienia z prącia, który następuje w wyniku stymulacji seksualnej. Zwykle jest ona poprzedzona stymulacją penisa w czasie stosunku seksualnego lub mastrubacji i wiąże się z osiągnięciem orgazmu. Główne problemy z ejakulacją dotyczą jej braku lub przedwczesnego wytrysku. Istnieje także zjawisko ejakulacji u kobiet, które również związane jest ze szczytowaniem seksualnym.

  Erekcja, inaczej wzwód, to gotowość penisa do odbycia stosunku seksualnego. Polega na powiększeniu i usztywnieniu penisa. Czasami zdarza się, że mimo podniecenia mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć wzwodu. Problemy z erekcją mogą dotyczyć każdego mężczyzny, niezależnie od wieku. Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem, prowadzącym do frustracji i braku satysfakcji z życia seksualnego obojga partnerów. Poznanie przyczyn zaburzeń erekcji umożliwia ich skuteczne wyleczenie.

  Nerwica serca należy do zaburzeń nerwicowych, występujących pod postacią somatyczną. Objawy nerwicy serca to przede wszystkim kołatanie serca, podwyższone ciśnienie, przyspieszony oddech, duszności, zawroty głowy. Charakterystyczne jest też kłucie w sercu, a także pieczenie i bóle w klatce piersiowej. Nerwica serca wymaga podjęcia leczenia psychologicznego, ponieważ leki na nerwicę serca działają wyłącznie objawowo.

  Nerwica wegetatywna (nerwica somatyczna) to zaburzenie autonomicznego układu nerwowego, występujące pod postacią somatyczną (cielesną). Jak przebiega nerwica? Objawy somatyczne nerwicy zwykle dotyczą dolegliwości ze strony układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego, moczowego lub oddechowego. Leczenie nerwicy wegetatywnej obejmuje podejście farmakologiczne, związane ze stosowaniem leków, a także psychoterapię i domowe sposoby.

  Opryszczka wargowa to schorzenie skóry i błon śluzowych spowodowane infekcją wirusową. Częsta opryszczka może wskazywać na obniżoną odporność organizmu. Największym problemem jest nawracająca opryszczka u dzieci, niemowląt oraz opryszczka w ciąży. Co stosować bezpiecznie, by złagodzić jej objawy?

  Co to jest schizofrenia? To choroba psychiczna, która niemal całkowicie zmienia postrzeganie otaczającego nas świata. Objawy schizofrenii mogą być zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dotyka 0,6% populacji, zapadają na nią kobiety i mężczyźni. Symptomy tej choroby to poważne zaburzenia postrzegania i myślenia - pojawiają się omamy, urojenia, osoba chora wycofuje się z życia i zamyka się w świecie wewnętrznym. Istnieje kilka rodzajów schizofrenii. Choroba ta jest niezwykle złożona i wymaga wielu lat leczenia. Jakie są przyczyny schizofrenii?

  Schizofrenia prosta to dość rzadka postać schizofrenii, która przebiega nieco inaczej niż pozostałe rodzaje tej choroby. W przebiegu schizofrenii prostej obserwuje się poważne zaburzenia funkcji psychicznych, głównie upośledzeniu ulegają: postrzeganie siebie i otoczenia, odczuwanie i wyrażanie emocji oraz racjonalna ocena sytuacji. Ani diagnostyka, ani skuteczne leczenie schizofrenii prostej nie są łatwe.

  Pochwa jest strukturą anatomiczną stanowiącą część kobiecych dróg rodnych. Znajomość jej budowy i funkcji jest istotna dla każdej kobiety. Warto również orientować się w podstawowych, a często występujących infekcjach waginy.

  Niewiele kobiet wie, że u mężczyzny przed wytryskiem wydziela się z penisa płyn preejakulacyjny. Preejakulat to wydzielina, która jest naturalnym lubrykantem. Ilość tej wydzieliny nie jest taka sama u każdego mężczyzny. Niektórzy panowie w ogóle nie wydzielają tego płynu, inni zaś dość obficie. Brak preejakulatu nie jest powodem do niepokoju! Po co jest nam potrzebna ta substancja?

  Jednym z kryteriów płodności u mężczyzn jest prawidłowa budowa plemników. Teratozoospermia to schorzenie, które polega na obecności w nasieniu zwiększonej ilości plemników o nieprawidłowej budowie. Aby plemnik został zakwalifikowany jako nieprawidłowy, wystarczy jeden defekt. Wykonując badanie nasienia, można dokładnie określić, która część budowy plemnika jest wadliwa. Teratozoospermia jest jedną z przyczyn niepłodności u mężczyzn.

  Przypadek zakleszczenia penisa w pochwie podczas stosunku wydaje się być jedynie tematem żartów. Jednak problem ten zdarza się niektórym parom i ma podłoże czysto psychiczne, związane głównie z silnym stresem odczuwanym podczas stosunku. Należy nauczyć się zapobiegania zakleszczeniom pochwy w trakcie zbliżenia seksualnego, ponieważ może wymagać ono interwencji lekarskiej.

  Apatia jest stanem psychicznym, który charakteryzuje się obojętnością na emocje, bodźce fizyczne i na to, co dzieje się wokół. Osoba, która cierpi na apatię niechętnie podejmuje się aktywności i wycofuje z życia społecznego i relacji międzyludzkich. Przyczyny apatii są różne i mogą wynikać z ogólnego stanu psychicznego i fizycznego człowieka. Apatia jest schorzeniem, które wymaga leczenia.

  Mężczyźni skupiają się na swoim penisie: jego rozmiarze i wyglądzie. Często jednak udają, że pewnego rodzaju defekty, takie jak krótkie wędzidełko, nie istnieją. Warto jednak przełamać wstyd, by przywrócić sobie satysfakcję z życia seksualnego oraz ogólny komfort, w tym również psychiczny. A co robić, gdy Ty lub Twój partner ma krótkie wędzidełko prącia? Sprawdź już teraz!

  Poznanie przyczyn niepłodności lub obniżonej płodności u mężczyzny wymaga oceny jakości nasienia. Spermiogram to proste i bezbolesne badanie jakości spermy, które pozwala na ocenę ilości, szybkości i ruchliwości plemników. Aby badanie spermy było miarodajne, należy wiedzieć, jak się do niego prawidłowo przygotować.