Zdrowie

Jak szybko zasnąć i obudzić się wypoczętym – najlepsze sposoby na bezsenność

Zdrowie

Aktualizacja:
Fot. GettyImages / pidjoe

Bezsenność jest problemem, który dotyczy sporej grupy osób. Może być chorobą samą w sobie lub symptomem poważniejszych dolegliwości, jednak jej lżejsze stadium z powodzeniem można leczyć domowymi sposobami. Jeśli zastanawiasz się, jak szybko zasnąć, mamy dla ciebie kilka rad.

Zamiast zadawać sobie pytanie, jak zasnąć, przejdź do działania. Powinieneś zadbać o właściwe warunki do spania, a także wprowadzić kilka prostych zasad. Szczególnie istotna jest wieczorna rutyna, dlatego to jej poświęcimy sporo uwagi. Co zrobić, jak nie można zasnąć?

Jak szybciej zasnąć, kiedy męczy cię bezsenność?

Być może zastanawiasz się, jak szybko zasnąć w nocy . Nie tylko ty. Badania wykazały, że z powodu problemów ze snem może cierpieć nawet połowa populacji – co drugi człowiek nie wie, jak skutecznie zasnąć . Męczą nas zarówno nieprawidłowości związane z jakością snu, jak i kłopoty z szybkim zasypianiem. Przyczyny są rozmaite – od złych nawyków i nieprzystosowania sypialni do funkcji, jaką powinna spełniać, po poważne choroby. Dlatego, jeśli bezsenność dokucza ci od dłuższego czasu, koniecznie zgłoś się po poradę do lekarza. Łagodniejsze stany można jednak zwalczać domowymi sposobami, dzięki którym nauczysz się, jak łatwo zasnąć . Podpowiemy ci, w jaki sposób przygotować miejsce do spania i wprowadzić korzystne rytuały.

Zobacz także:

Przyczyny bezsenności i skuteczne sposoby, jak z nią walczyć?

Co zrobić, gdy niemowlę nie chce spać? Przyczyny bezsenności u małego dziecka

Jak szybko zasnąć – najlepsze domowe sposoby

Jeśli szukasz domowych sposobów, jak najszybciej zasnąć, mamy dla ciebie kilka uniwersalnych rad. Przede wszystkim odstaw używki – nie tylko kawę, ale też herbatę, colę i alkohol. Wszystkie te produkty mogą nadmiernie pobudzać organizm, utrudniając zasypianie. Jeśli nie chcesz całkowicie rezygnować z kawy, pij ją tylko przed południem. Jak szybko zasnąć wieczorem, nie tracąc jednej lub kilku godzin? Na co najmniej dwie godziny przed snem nie korzystaj z elektroniki – nie bierz do łóżka laptopa i smartfona. Układ nerwowy potrzebuje odpoczynku. Zmień elektroniczną rozrywkę na książkę lub czas z bliskimi.

Pamiętaj także, by wyłączyć dźwięk w telefonie – unikniesz pobudki powiadomieniami i smsami przychodzącymi w środku nocy. Jeśli szukasz sposobu, jak szybko zasnąć wieczorem, kolejnym krokiem jest dbałość o higienę snu. Wywietrz pokój, w którym śpisz, zaciągnij rolety lub zasłony, by zapewnić odpowiednie zaciemnienie, zmień pościel na świeżą.

Co zrobić, jak nie mogę zasnąć pomimo wypróbowania tych sposobów? Możesz sięgnąć po zioła polecane na bezsenność. Odpowiednia będzie słynąca z działania uspokajającego melisa, ale także szyszki chmielu, owoc głogu czy ziele dziurawca. Przygotuj napar i pij go regularnie przed zaśnięciem.

Jak zasnąć w 5 minut – ekspresowe sposoby na zasypianie

Szukasz sposobu, jak bardzo szybko zasnąć? Istnieją treningi szybkiego zasypiania, dzięki którym można maksymalnie przyspieszyć cały proces. Być może nie dowiesz się, jak zasnąć w 5 sekund, ale na pewno choć trochę skrócisz ten czas. Metoda 4-7-8 opiera się na wyciszeniu i kontroli oddechu. Jej twórca utrzymuje, że da się w ten sposób zapaść w sen w mniej niż minutę. To właśnie ten trening może być odpowiedzią na pytanie, jak zasnąć w 60 sekund . Jeśli masz ochotę, spróbuj tej metody. Wiedza, jak można szybko zasnąć, przyda ci się na przykład, kiedy zechcesz zrobić sobie krótką drzemkę w ciągu dnia.

Jak zasnąć szybko i obudzić się rano wypoczętym

Wiesz już, co robić, jak nie można zasnąć . Ale czy da się zapaść w spokojny, zdrowy sen, po którym obudzisz się wypoczęty i w dobrym humorze? Jak spokojnie zasnąć, by poranek nie był koszmarem? Przede wszystkim zadbaj o higienę snu, o której mówiliśmy przy okazji domowych sposobów na bezsenność. Zmień pościel, wywietrz sypialnię lub zostaw na noc otwarte okno. Przed snem wypij szklankę wody, by nie obudziło cię pragnienie. Wyłącz dźwięki w telefonie – dzięki temu nie obudzą cię powiadomienia czy smsy przychodzące o dziwnych porach. Wycisz się i przestań myśleć o zadaniach na następny dzień. Następnie skorzystaj z listy sposobów, jak zasnąć w 10 minut i pozwól swojej świadomości odpłynąć.

Jak zasnąć w nocy, jeśli jednak się wybudziłeś? Przede wszystkim nie wstawaj i nie włączaj światła, by organizm nie przestawił się na tryb dzienny – wtedy nici z dalszego snu. Zamknij oczy, wycisz się i nie myśl o niczym. Kiedy w nocy masz gotowy scenariusz, jak dobrze zasnąć, wszystko powinno pójść sprawniej.

Jak zasnąć w dzień?

Czasami chcemy zregenerować siły w dzień, gdy czeka nas na przykład nocny dyżur lub impreza do rana. Jak szybko zasnąć w dzień? Jak zasnąć po kawie, którą wypiło się zbyt późno? Na pewno warto ograniczyć dopływ promieni słonecznych do mieszkania, na przykład poprzez zaciągnięcie zaciemniających zasłon lub rolet. Dobrze jest też odłączyć wszystkie możliwe źródła hałasu (domofon, telefon) i zamknąć okno, jeśli dobiega hałas z ulicy. Jak łatwiej zasnąć, gdy już zapewniłeś sobie ciemność i ciszę? Najlepiej położyć się nie na kanapie, tylko w łóżku, które twój mózg automatycznie skojarzy z nocnym snem.

Jak widzisz, sposobów, jak zasnąć w krótkim czasie, jest naprawdę sporo. Możesz się nawet dowiedzieć, jak zasnąć w minutę i przy odrobinie wysiłku wytrenować taką umiejętność. Efektem może być dłuższy sen i jego lepsza jakość, co pozytywnie odbije się na twoim zdrowiu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości