Dziecko

Co zrobić, gdy niemowlę nie chce spać? Przyczyny bezsenności u małego dziecka

Niemowlak ziewa

Fot. GettyImages / Tuan Tran

Dziecko

Co zrobić, gdy niemowlę nie chce spać? Przyczyny bezsenności u małego dziecka

Niemowlak ziewa

Fot. GettyImages / Tuan Tran

Niemowlę nie chce spać w dzień? W nocy nie pozwala Ci przespać spokojnie dwóch godzin? Zobacz, jakie mogą być przyczyny problemów ze snem Twojego dziecka i jak im zaradzić.

Gdy niemowlę nie chce spać w nocy, płacze i budzi co chwilę rodziców, stanowi to duży problem, który przekłada się zarówno na wyczerpanie mamy i taty, jak i nieprawidłowy rozwój malucha. Niemowlę może być głodne, ząbkować albo chorować. Ważne, żeby wiedzieć, co może być przyczyną bezsenności u małego dziecka, aby móc odpowiednio zareagować i mu pomóc.

Niemowlę nie chce spać - ile powinny spać niemowlęta?

Aby od razu nie zamartwiać się bezsennością dziecka (bo może nie ma czym), warto poznać normy snu u niemowląt. Noworodek może spać od 16 do nawet 20 godzin na dobę. Godziny te mogą się rozłożyć po połowie na sen w nocy i drzemki w dzień. 3-miesięczne niemowlę śpi około 16 godzin na dobę - mniej więcej 5-6 godzin w dzień, resztę przesypia w nocy. Po ukończeniu pół roku niemowlę śpi około 14 godzin - w nocy potrafi przespać 10 godzin. Dziecko w wieku około 12 miesięcy powinno spać po 12 godzin w nocy i drzemać w dzień przez mniej więcej 2 godziny.

Należy pamiętać, że podane wartości są orientacyjne i tak powinny być przez rodziców traktowane. Każde niemowlę jest inne i może potrzebować mniej lub więcej snu, aby czuć się wypoczęte, a co za tym idzie, żeby jego rozwój przebiegał prawidłowo. Zamiast za wszelką cenę zmuszać dziecko do spania i szukać przyczyn tego, czemu niemowlę nie chce spać w dzień dłużej niż 2 godziny, zaobserwuj, jakie jest samopoczucie malucha. Jeśli nie jest płaczliwy, zmęczony i nie marudzi, to zapewne nie ma powodów do obaw.

Niemowlę nie chce spać w nocy - infekcja

Przyczyn, dlaczego niemowlę nie chce spać w nocy , może być wiele, jednak wymagającą natychmiastowej reakcji rodziców będzie choroba dziecka. Jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy infekcji, maluch może być nerwowy i nie móc zasnąć. Katar i wydzielina zatykająca nos sprawiają, że oddychanie jest skutecznie utrudnione, a co za tym idzie dziecko ma problem z zaśnięciem. Ważne, żeby przed położeniem malucha do łóżeczka udrożnić mu nos, np. przy pomocy soli morskiej. Sprawdzaj też temperaturę ciała - jeśli niemowlę dostanie gorączki, możesz podać mu środek przeciwgorączkowy i sprawdzać co jakiś czas, czy temperatura nie wzrasta.

Warto pamiętać, że przyczyną zarówno gorączki, jak i problemów ze snem malucha może być też ząbkowanie. Rozpulchnione dziąsła, z których wyrzynają się pierwsze mleczaki, często bardzo bolą dziecko i uniemożliwiają mu zaśnięcie.

Niemowlę nie chce spać - problemy żołądkowo-jelitowe

Kiedy dziecko budzi się z płaczem, wiercąc się i prężąc przy tym, a jego brzuch jest bardzo twardy, przyczyną może być kolka. Spróbuj złagodzić ból malucha, kołysząc go na rękach i masując brzuch. Możesz położyć mu na brzuchu ciepły okład. Jeśli dziecko nadal będzie płakać, podaj mu herbatkę z kopru, która powinna zadziałać rozkurczająco. Jeśli kolki będą mu się zdarzać każdej nocy, należy skonsultować się z lekarzem.

Zaparcia, które dość często doskwierają niemowlętom, powodują ból brzucha i również mogą być powodem ich bezsenności. Można temu zaradzić czopkami, które ułatwią wypróżnienie.

Niemowlę nie chce spać w nocy - głód

Powodem częstych pobudek w ciągu nocy małego dziecka może być głód. Zwłaszcza jeśli kobieta karmi piersią, ponieważ mleko matki jest łatwostrawne i kilkukrotne przykładanie niemowlęcia do piersi w trakcie nocy jest normą. Warto w takiej sytuacji nakarmić malucha, jednocześnie starając się go nie wybudzać całkowicie ze snu - nie zapalaj światła, nie mów do dziecka, nie śpiewaj mu - istnieje wtedy szansa, że kiedy niemowlę zaspokoi głód od razu zaśnie.

Niemowlę nie chce spać - niewygoda

Niewygoda podczas zasypiania jest częstym powodem, dlaczego niemowlę nie chce spać . Sen małego dziecka może zakłócać zbyt wysoka temperatura pomieszczenia. Może mu być za gorąco pod ciepłą kołdrą i grubą pidżamą. Niewygodna może być za ciasno zapięta albo pełna pielucha. Malucha może też rozpraszać hałas w domu albo wręcz przeciwnie - gdy jest za cicho, może nie czuć się bezpiecznie. Pamiętaj, że dziecko potrzebuje do zasypiania naturalnych odgłosów, które zazwyczaj wypełniają dom.

Niemowlę nie chce spać w dzień - nieregularne drzemki

Niektóre dzieci śpią w dzień po 5-6 godzin, a Twoje niemowlę nie chce spać w dzień, płacze , kiedy próbujesz go utulić do snu i ciągle łaknie wrażeń? Jeśli Twoje dziecko ma poza tym dobre samopoczucie, jest ciekawe świata, przybiera prawidłowo na wadze, pewnie nie masz się czym martwić, trafiło Ci się po prostu dziecko, którego do śpiochów nie można zaliczyć. Nieregularne drzemki nie są powodem do niepokoju, z czasem, kiedy jego rytm dobowy się ustabilizuje, może się to zmienić. Aby jednak pomóc dziecku w zasypianiu w ciągu dnia, warto wcześniej przewietrzyć dobrze pokój, zaciągnąć zasłony, ograniczyć maluchowi ilość bodźców i pozwolić mu się uspokoić, nie rozpraszając go włączonym telewizorem czy mówieniem.

Zobacz także: Najskuteczniejsze metody usypiania niemowląt


Co sądzisz o tym artykule?
90
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0