Materiał promocyjny

Kto naprawdę powinien zrezygnować z glutenu?

Gluten: wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dieta bezglutenowa stała się w ciągu ostatnich kilku lat bardzo popularna. Stosują ją nawet osoby, które nie mają problemu z nietolerancją pokarmową. Czy to decyzja korzystna dla zdrowia? W jakich sytuacjach nie powinniśmy rezygnować ze spożywania glutenu? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Olgą Gajek-Daszczyńską, lekarzem, ekspertem kampanii "Glutenowy zawrót głowy".

Czy gluten może szkodzić?

Od jakiegoś czasu mówi się, że gluten może szkodzić i z diety powinny go wykluczyć również osoby, które nie chorują na celiakię. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. W ocenie Olgi Gajek-Daszczyńskiej, lekarza, eksperta kampanii "Glutenowy zawrót głowy" nie ma podstaw do tego, aby zdrowa osoba wykluczała z diety gluten. - Gluten to jest białko, w sumie grupa białek, która znajduje się głównie w produktach zbożowych. Osoba zdrowa, która nie ma żadnych zaburzeń w postaci celiakii, nie ma absolutnie potrzeby, aby rezygnowała z tego glutenu - mówiła w Dzień Dobry TVN specjalista.

Co ciekawe, są też osoby, które choć nie mają żadnych problemów ze zdrowiem, twierdzą, że po odstawieniu glutenu czują się lepiej. Zdaniem ekspertki wcale nie musi to być zasługa wyłączenia tego białka z diety. - Może to mieć generalnie związek ze zmianą stylu życia, jeśli ktoś eliminuje glutem, to ta dieta automatycznie się zmienia. Może zaczyna więcej sportu uprawiać, [...], może to być też efekt placebo - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Warto dodać, że gluten obecny jest w m.in. ciemnym pieczywie, ciemnych makaronach, czy kaszach, a te są bardzo zdrowe i powinniśmy je jeść.

Kiedy trzeba wyłączyć gluten?

Gluten z diety muszą wyłączyć osoby, które chorują na celiakię. - Celiakia może się objawiać bardzo typowo, pod postacią dolegliwości brzusznych, najczęściej to u dzieci już się dzieje. Występują biegunki, bóle brzucha, dziecko nie rośnie, ma małą masę ciała, ma anemię. Wtedy pediatra kieruje na badania - mówiła specjalistka.

W przypadku osób dorosłych choroba ma mnie mniej typowy przebieg i trudno jest ją rozpoznać. - Może przebiegać pod postacią anemii, ale i jakichś wysypek, gorszego nastroju. To cała masa objawów, które mogą być charakterystyczne dla każdej innej choroby - dodała.

Z glutenu powinny zrezygnować również te osoby, które zmagają się nieceliakalną nietolerancją glutenu. - To się rozpoznaje po wykluczeniu celiakii. Tutaj objawy też są bardzo niespecyficzne, głównie brzuszne. Nie ma badań [...], diagnozę stawia się na podstawie wykluczenia. Jest jeszcze alergia na pszenicę, ale tu nie sam gluten jest tym czynnikiem alergizującym, tylko inne białka pszenicy - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Czy zatem moda na bezglutenowe jedzenie przeminie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Czy dieta bezglutenowa powoduje niedobory składników odżywczych?

Olga Gajek-Daszczyńska; Dieta bezglutenowa często może powodować niedobory składników odżywczych. Wykluczając z diety gluten, czyli m.in. produkty zbożowe eliminujemy istotny dla zdrowia błonnik i inne mikroelementy. Dieta bezglutenowa, stosowana ze wskazań medycznych powinna być prowadzona pod okiem dietetyka.

Dieta bezglutenowa jest modna, natomiast jakie mogą być jej skutki uboczne?

Olga Gajek-Daszczyńska; Gotowe produkty bezglutenowe, żeby były smaczne często zawierają więcej tłuszczu, cukrów prostych i soli. To sprawia, że często są bardziej kaloryczne. To natomiast powoduje dodatni bilans kaloryczny. Dieta bezglutenowa często może powodować niedobory składników odżywczych. Wykluczając z diety gluten, czyli m.in. produkty zbożowe eliminujemy istotny dla zdrowia błonnik i inne mikroelementy.

Czy dieta bezglutenowa jest korzystna dla wszystkich?

Olga Gajek-Daszczyńska; Nie. Dieta bezglutenowa nie jest korzystna dla wszystkich. Powinna być bezwzględnie stosowana przez osoby z celiakią, nieceliakalną nadwrażliwością na gluten i alergią na pszenicę (tutaj wykluczamy tylko pszenicę). Dieta bezglutenowa, stosowana ze wskazań medycznych powinna być prowadzona pod okiem dietetyka.

Jakie są objawy nietolerancji glutenu u dzieci? Co powinno nas zaniepokoić?

Olga Gajek-Daszczyńska; Typowe objawy celiakii to brak przyrostu masy ciała, niski wzrost, niedokrwistość czyli anemia, objawy z przewodu pokarmowego jak biegunka i bóle brzucha. Inne mniej typowe symptomy obejmują np. objawy neurologiczne, czy skórne.

Jeżeli badanie na nietolerancję glutenu nie wykazało żadnych nieprawidłowości, mimo to nadal doskwiera mi częste korzystanie z toalety, silne bóle brzucha najczęściej po produktach z glutenem powinnam wykonać badanie SIBO?

Olga Gajek-Daszczyńska; Należy skonsultować się z lekarzem, aby przeprowadził dokładny wywiad, badanie fizykalne i zlecił badania dodatkowe. Do niego należy decyzja o zleceniu, lub nie badania w kierunku SIBO.

Dzień dobry czy jeśli jak był mała miałam celiake , teraz staram się nie jeść gluten boam wymioty i rozwolnienie , straszny bol brzucha . Dodam ze mam anke brak zelaza .Ale jak zrobiłam badania z krwi i wycinek nic mi nie wyszło jak to jest w,końcu ?lekarz powiedział że źle kiedyś lekarze mnie zdiagnozowali

Olga Gajek-Daszczyńska; Niemożliwe, że wyleczyła się Pani z celiakii. Jest to choroba trwająca całe życie. Można wykonać jeszcze badania genetyczne w kierunku celiakii, jeśli badania serologiczne i histologiczne nie wykazały zmian.

Czy przy niedoczynności tarczycy dieta bezglutenowa może pomóc?

Olga Gajek-Daszczyńska; Nie ma dowodów naukowych potwierdzających skuteczność diety bezglutenowej w leczeniu niedoczynności tarczycy.

Czy dieta bezglutenowa jest wystarczającą formą terapii celiakii?

Olga Gajek-Daszczyńska; Tak. Leczenie celiakii polega na stosowaniu diety bezglutenowej. W postaci skórnej podaje się dodatkowo leki zmniejszające wysypkę.

Dzień dobry , od jakiegoś czasu mam problemy ze złym samopoczuciem a do tego źle się czuje przed wypróżnieniem , nieraz ledwo chodzę , czy to mogą być objawy celakii

Olga Gajek-Daszczyńska; Są to objawy bardzo niespecyficzne, charakterystyczne dla różnych chorób. Należy skonsultować się z lekarzem, aby przeprowadził dokładny wywiad, badanie fizykalne i zlecił badania dodatkowe.

Glutenowy zawrót głowy
Glutenowy zawrót głowy
Źródło: mat. prasowe

Źródło zdjęcia głównego: Daniel Day/Getty Images

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana