Norma cukru we krwi u dorosłych i u dzieci na czczo wynosi od 70 do 99 miligramów na decylitr. Wyższa wartość może oznaczać cukrzycę, która objawia się m.in. wzmożonym pragnieniem, niezamierzonym ubytkiem masy ciała, zwiększonym łaknieniem, częstymi infekcjami.
Przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19 pozwala nie tylko uniknąć choroby, ale także daje możliwość np. swobodnego podróżowania. Niestety są osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą się zaszczepić. Z jakimi obostrzeniami mogą się spotkać? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzieliła Eliza Kuna, adwokat.
Janina Bąk, w sieci znana jako Janina Daily, to blogerka i naukowczyni, która w sieci od lat zajmuje się statystyką - na ten temat napisała też książkę. Jakiś czas temu jej fani zauważyli, że znacznie schudła i zaczęli zastanawiać się, co się wydarzyło. Szukali w sieci, na co choruje. Informacją o tym podzieliła się z Anną Dziewitt-Meller.
O tym, że zdrowa dieta ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie wiemy wszyscy. Niestety ogromna część kobiet (i nie tylko) nie stosuje się do zaleceń dietetyków czy lekarzy i odżywia się byle jak. O zdrowym menu przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy chcemy schudnąć lub dopadła nas jakaś choroba. Jak duży wpływ na nasze zdrowie i gospodarkę hormonalną ma sposób odżywiania? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. n. med. Tadeuszem Oleszczukiem, ginekologiem-położnikiem.
Rak jajnika to jeden z najgroźniejszych kobiecych nowotworów. Wcześnie wykryty daje szansę na wyleczenie. Niestety, jak pokazuje przykład Hanny Potrykus, nowotwór bywa mylony z torbielą. Jak to się stało, że lekarz podczas badania uznał groźnego guza za cystę?
W środowe przedpołudnie Diana Kautz prezentowała prognozę pogody z wyjątkowego miejsca. Prosto z Jeziora Kierskiego nie tylko mówiła o silnych poduchach wiatru, ale i pod okiem instruktora uczyła się żeglować. Zobaczcie, jak sobie poradziła.
Niestety wady zgryzu są często diagnozowane u naszych pociech. Mogą one prowadzić nawet do trudności w jedzeniu czy zniekształceniu mowy. O to, jak temu zapobiec, zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Aleksandrę Burczyńską, stomatolog.
W internecie pojawił się niedawno filmik jednego z youtuberów, który zmuszał osobę niepełnosprawną intelektualnie do poniżających, haniebnych czynów. Czy takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, a może są na porządku dziennym? W Dzień Dobry TVN - okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - rozmawialiśmy na ten temat z Martą Perkowską, pedagogiem specjalnym, prezeską stowarzyszenia Otwarte Drzwi.
Mammografia i USG piersi to najskuteczniejsze metody badania piersi, pozwalające na wczesne wykrycie pierwszych objawów choroby nowotworowej. Niektóre zmiany w piersiach, takie jak guzki, można również wykryć poprzez samodzielne badanie piersi.
Pokonanie COVID-19 nie zawsze oznacza koniec problemów ze zdrowiem. Wielu pacjentów, choć wygrało z infekcją, dalej zmaga się z nieprzyjemnymi skutkami choroby. W ocenie badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi takim osobom może pomóc terapia niebieskim światłem. W jaki sposób? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Aleksandrą Lesiak, dermatologiem.
Niskokaloryczne przekąski to zdrowa i pożywna alternatywa dla kupowanych w sklepach gotowych drożdżówek oraz słonych lub słodkich przegryzek. Smaczną propozycją mało kalorycznych przekąsek do pracy są: domowe ciasteczka owsiane, sałatka z warzyw oraz zielone koktajle. Wieczorem można sięgnąć po frytki warzywne z ulubionym dipem, koreczki lub świeżo wyciśnięty sok.
Olejek CBD pozyskiwany jest z konopi siewnych. Wykorzystuje się go m.in. w leczeniu migren czy padaczki. Z jego właściwości korzysta także przemysł kosmetyczny. Jak stosować olejek? Czy można to robić bez konsultacji z lekarzem? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Moniką Wąsowską-Imielską, farmaceutką.
Przez wiele lat botoks cieszył się złą sławą na całym świecie za sprawą nadmiernie ostrzykniętych celebrytek, które pod jego wpływem utraciły mimikę. Okazuje się jednak, że iniekcja toksyny botulinowej ma także wiele zalet. O nich w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr Agnieszka Bliżanowska, specjalistka dermatolog i ekspertka medycyny estetycznej.
Retencja wody w ciele daje bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak obrzęki czy uczucie ciągłego zmęczenia. Niezwykle trudno odnaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy, a symptomy często bywają mylone z różnymi chorobami. Warto wiedzieć, co zatrzymuje wodę w organizmie.
Robi się coraz piękniejsza pogoda, a temperatury rosną, w związku z czym możemy zacząć przemieszczać się na rolkach, rowerach, hulajnogach i deskorolkach. Jak jednak nauczyć się jeździć na desce? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział instruktor skateboardingu, Konrad Kopciński.
Anita Werner zaczęła prowadzić swój nowy autorki cykl pt. "Tokio. Cena sukcesu". W najnowszym odcinku porozmawiała z Adamem Kszczotem, mistrzem świata w biegu w hali na 800 metrów. Okazało się, że treningi 31-latka przekraczają granice fizycznych możliwości. - Nie można otworzyć oczu, zdarzają się wymioty, nie można wstać - mówi sportowiec. W komentarzach internauci nie kryją podziwu, ale też wątpliwości.
Gośćmi w studiu Dzień dobry TVN były Milena Krawczyńska i Ilona Krawczyńska, czyli Siostry AdiHD oraz Jarosław Rogowski, ekspert bezpieczeństwa osobistego. Blogerki zaprezentowały techniki odpierania ataków i opowiedziały o szkoleniu z samoobrony, jakie przeszły. Dlaczego zachęcają kobiety, by poszły w ich ślady?
Ostatnio na Instagramie doszło do wymiany zdań pomiędzy Mamą Ginekolog a Ewą Chodakowską. Okazało się, że w niektórych kwestiach "zdrowie" pojmują inaczej. Kobiety dyskutowały na temat tkanki tłuszczowej. Zapytaliśmy więc w Dzień Dobry TVN Gosię Włodarczyk, fizjoterapeutkę uroginekologiczną, jak to jest z tym umięśnionym brzuchem u kobiet.
Breakdance cieszy się ogromną popularnością wśród młodych ludzi. To rosnące zainteresowanie dostrzegł też Komitet Olimpijski i zaliczył breakdance do dyscyplin olimpijskich. Polskę będzie reprezentowała Paulina Starus. Czym charakteryzuje się ten rodzaj tańca? O tym tancerka opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Dotychczas zaniedbana psychiatria dziecięca, dzięki pomocy Fundacji TVN ma szansę na rozwój w powstającym Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Jednak wciąż jest dużo do zrobienia. Z jakimi problemami zmagają się dzieci i młodzież? Jak objawiają się poszczególne zaburzenia?
Wchodzenie w dorosłość nie jest proste, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy wychowywali się w domu dziecka. Aby ułatwić im start fundacja CHCEmisie stworzyła tzw. mieszkanie treningowe. Wychowankowie Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie, którzy w nim zamieszkają będą się uczyć samodzielnego życia.
Andrzej Bargiel to jeden z największych promotorów skiaplinizmu w Polsce. Od lat wbiega na szczyty górskie, by zjechać z nich na nartach. W podróż do Pakistanu wybrał się z Jędrzejem Baranowskim, freerajdowcem i wspinaczem. Ewa Drzyzga i Agnieszka Woźniak-Starak skontaktowały się z himalaistami po Yawash Sar II, a przed wejściem a na szczyt Laila Peak.
Aleksander Śliwkę i Jagodę Gruszczyńską połączyło wielkie uczucie i miłość do siatkówki. Jak wygląda codzienność w rodzinie, w której na pierwszym miejscu stoi sport? Opowiedzieli o tym w Dzień Dobry TVN.
Mateusz Borkowski znany szerszej publiczności, jako Big Boy z popularnego programu "Gogglebox" przeszedł spektakularną przemianę. Mężczyzna w ciągu trzech lat stracił ponad 170 kilogramów. Jak mu się to udało? Jak sobie poradził z nadmiarem skóry, która została po utracie takiej masy? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Mateuszem Borkowskim i dr. Januszem Greese Łyko, chirurgiem plastycznym.
Krystian Kowalewski jest sportowcem z 10-letnim doświadczeniem w parkour i freeruningu. Dzięki pracy włożonej w siebie zdobył trzy tytuły mistrza świata. Nam wytłumaczył, czym różnią się te dwie dyscypliny oraz opowiedział, jak zaczęła się jego przygoda ze sportem.
Domowe mydło to interesujący zamiennik mydła kupionego w sklepie. Dlaczego? Przede wszystkim mamy większą lub całkowitą kontrolę nad jego składem. Dzięki temu możemy wyeliminować składniki alergiczne i zadbać, by dodatki do mydła delikatnie wspierały naszą skórę.
Monika Brzeźna pochodzi z jednej z najbardziej znanych rodzin kolarskich w Polsce. Jej miejsce na ziemi to Oleszna koło Sobótki, gdzie trenuje pod okiem siostry. Jak wygląda życie utytułowanej kolarki szosowej?
Olaf i Alan Rogowscy to dwaj bracia, którzy chorują na kardiomiopatię rozstrzeniową. Jedyną szansą dla chłopców na powrót do zdrowia jest przeszczep serca. Alan, straszy z braci, niedawno otrzymał nowy narząd i właśnie wrócił do domu. Olaf dalej przebywa w szpitalu w oczekiwaniu na organ. Jak teraz czują się obaj chłopcy?
Dekstroza to izomer optyczny glukozy, który naturalnie występuje np. w owocach. Jest składnikiem odżywek dla sportowców, ale stosują go również osoby chore na cukrzycę w sytuacji spadku poziomu glukozy. Nadmiar dekstrozy wywołuje skutki uboczne.
Przed nami majówka. Długi weekend to tradycyjnie czas relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Upałów nie będzie, ale w niektórych częściach kraju synoptycy zapowiadają słoneczną aurę, co umożliwi pierwsze w tym sezonie opalanie. Majowe słońce wprawdzie nie operuje tak mocno jak latem, jednak warto z niego korzystać rozsądnie, o czym przypomina Aldona Maciąg, specjalistka dermatologii.