Twoje ręczniki śmierdzą, nawet chwilę po praniu? Jak wyprać ręczniki, by ładnie pachniały, nie zniszczyły się i były bezpieczne dla skóry? Przestrzegaj tych kilku zasad, a zobaczysz dużą różnicę.
Pierz ręczniki odpowiednio często
Tylko co to znaczy często? Raz w tygodniu? Najlepiej, kiedy pierzemy je co 3 dni, ponieważ w wilgotnej, ciepłej łazience, na resztkach naskórka, bardzo szybko rozwijają się różnego rodzaju bakterie i roztocza, które wydzielają nieprzyjemny zapach.
W jakiej temperaturze prać ręczniki? Aby dokładnie pozbyć się bakterii, najlepsza będzie temperatura 60 stopni, najpierw należy jednak sprawdzić na metce, co rekomenduje producent. Wyższa temperatura może jednak sprawić, że ręczniki stracą kolor lub zniszczą się. Niektóre osoby decydują się także na wkropienie kilku kropel naturalnego olejku eterycznego do proszku do prania.
Jak prać jeansy, by służyły na lata? Zobacz video:
Ręczniki pierz tylko z ręcznikami
Unikaj prania ręczników z bielizną i ubraniami. W pralce wypełnionej ubraniami po brzegi ani brud, ani detergenty nie zostaną odpowiednio wypłukane - a więc po praniu przeniesiesz je z powrotem na swoją skórę. Dodatkowo postaraj się nie używać płynu do płukania, który zazwyczaj nie wypłukuje się całkowicie i sprawia, że ręcznik powoli traci swoje właściwości - czyli staje się mniej chłonny.
Zamiast płynu do płukania możesz użyć octu - wtedy nie tylko pozbędziesz się przykrego zapachu, ale też sprawisz, że ręcznik zachowa miękkość na dłużej. Wystarczy dolać do prania jedną szklankę. Do białych ręczników można wsypać trochę sody oczyszczonej, która otwiera włókna - proszek do prania wnika więc głębiej, dokładniej oczyszczając materiał.
Zobacz także:
- Krochmal – jakie ma zastosowanie? Kąpiele, pranie, leczenie
- Czy każde obuwie można prać w pralce? Jakiego programu użyć do prania butów w pralce?
- Nie pierzesz nowych ubrań przed ich założeniem? Konsekwencje mogą być naprawdę groźne