Porady

Czy każde obuwie można prać w pralce? Jakiego programu użyć do prania butów w pralce?

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Yagi Studio / Getty ImagesButy czyszczone ściereczką

Pralka automatyczna wyręcza nas w czyszczeniu odzieży i większości domowych tekstyliów. Kusi więc, by wrzucić do niej także buty, zwłaszcza te, które trudno się czyści. Ale pranie butów w pralce to nie zawsze dobry pomysł.

Długotrwały kontakt z wodą jest niszczący w zasadzie dla większości obuwia. Nie jest zalecane pranie butów w pralce, jeśli są wykonane ze skóry naturalnej, zamszu, nubuku, ekoskóry czy gumy. Choć na forach można znaleźć porady "śmiałków", którzy prali mechanicznie buty zamszowe, to naśladownictwo nie jest wskazane. Delikatny i wrażliwy na wilgoć zamsz bardzo łatwo bezpowrotnie zniszczyć podczas prania w pralce. W kontakcie z wodą i detergentami sztywnieje oraz traci pierwotny kształt, mogą też powstać na nim zacieki. Bywają jednak buty ze sztucznego materiału, który z wyglądu nieco przypomina skórę zamszową. Te można bez wahania wrzucać do pralki, ale ich producenci wyraźnie zaznaczają, że takie obuwie nadaje się do prania mechanicznego.

Pranie butów w pralce – jakie można prać mechanicznie?

Rozpowszechnione jest natomiast pranie butów w pralce, gdy są one wykonane z materiału. Dotyczy to trampek, sneakersów, balerinek czy butów do biegania. Warto jednak wiedzieć, że często ich producenci odradzają ten sposób czyszczenia. Dotyczy to przede wszystkim butów do biegania. Najszybciej się brudzą i przesiąkają potem, więc upranie ich w pralce jest kuszące, ale może skończyć się deformacją lub utratą właściwości obuwia. Producenci zalecają ręczne czyszczenie, zaś do pralki mogą trafić same wkładki.

Często też pranie mechaniczne odradzają wytwórcy zwykłych butów z materiału. Te mogą się podczas prania rozkleić. Działanie wody i ruchy bębna mogą też doprowadzić do rozwarstwienia podeszwy. Warto więc, zanim podejmiemy decyzję o praniu butów w pralce, doczytać, jakie są zalecenia producenta.

Zasady prania butów w pralce automatycznej

Zanim wrzucimy je do bębna, powinniśmy je przygotować, by pranie było skuteczne i nie było zagrożeniem dla pralki. Usuwamy więc błoto i inne powierzchniowe zanieczyszczenia z cholewki oraz kamyki i twarde przedmioty, które mogły utknąć w podeszwie. Następnie wyjmujemy z butów wkładki i sznurówki (wkładki można uprać w pralce, sznurówki natomiast bezpieczniej prać ręcznie). Same buty najlepiej włożyć do siatki – takiej, w jakiej pierze się bieliznę. Dobrym pomysłem jest włożenie każdego buta do osobnej siatki lub umieszczenie obu w jednej, ale tak, by nie miały zbyt dużej "swobody ruchów". W przeciwnym razie podeszwa jednego buta może uszkodzić materiał drugiego podczas cyklu, w którym bęben pralki się obraca.

Jeśli nie mamy siatki odpowiedniej wielkości, można użyć powłoczek na poduszki. Ale raczej tych, których zamierzamy się pozbyć – podczas prania mogą się łatwo podrzeć.

Pranie butów w pralce, jeśli będą jedynym ładunkiem bębna, powoduje potężny hałas, nawet jeśli nie będziemy ich odwirowywać. Można go uniknąć, gdy oprócz butów upierzemy coś jeszcze. Może to być np. koc z polaru albo mikrofibry bądź bawełniane dywaniki łazienkowe. Ważne jest jednak, by nie wkładać do bębna rzeczy farbujących ani w kontrastowych kolorach, bo buty bardzo często farbują podczas prania.

Pranie butów w pralce – jaki program wybrać?

Do prania butów najlepsze są programy trwające krótko – 15–20 minut, podczas których nie ma cyklu wirowania lub można zredukować ich obroty do maksimum 300. Ważne jest też, by pranie nie odbywało się w zbyt wysokiej temperaturze, najbezpieczniejsza dla tkaniny i klejów jest temperatura w granicach 20–30 stopni, a maksymalna to 40 stopni (choć ryzykujemy wtedy nie tylko rozklejenie się podeszwy, ale też skurczenie butów po wyschnięciu).

Niektóre pralki mają specjalny program przeznaczony do prania butów, charakteryzuje się on krótkim czasem trwania i niską temperaturą wody, ale też specyficznym ustawieniem pracy bębna. Wykonuje on szybkie ruchy, dzięki którym buty nie ocierają się ich o siebie i nie ma nadmiernego hałasu podczas prania. Na zakończenie pralka odpompowuje wodę bez wirowania, dzięki czemu cały cykl jest bezpieczny dla butów. Jeśli nasza pralka takiego programu nie ma, można wykorzystać programy przeznaczone do prania tkanin delikatnych np. jedwabiu lub lekko zabrudzonego prania codziennego. Warto włączyć dodatkowe płukanie, które usunie resztki detergentu.

Jak wysuszyć buty po praniu?

Aby pranie butów w pralce mogło zakończyć się sukcesem, ważny jest również sposób suszenia. Obuwia nie suszy się w suszarkach mechanicznych, a jedynie umieszcza w zacienionym, ale przewiewnym miejscu. Nie wystawiamy butów na słońce (mogą wyblaknąć) ani na kaloryfer (tkanina skurczy się lub zesztywnieje). Do środka wkładamy zgniecione gazety, które przyspieszają schnięcie (pochłaniają wilgoć, więc warto je co jakiś czas wymieniać) i pomogą zachować fason obuwia.

Zobacz video: Kowbojki - królowe jesiennych stylizacji

Kowbojki – królowe jesiennych stylizacji
Kowbojki – królowe jesiennych stylizacjiBotki kowbojki w ostatnim czasie wysokie kowbojki przeżywają prawdziwy renesans. Stały się one nieodłącznym elementem kobiecej garderoby i klasyką wśród damskiego obuwia.
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Yagi Studio / Getty Images

Pozostałe wiadomości