Porady stylistki

Dowiedz się, jak chodzić w szpilkach. Na co warto zwrócić uwagę, które buty wybrać, jakie ćwiczenia stosować?

Porady stylistki

Aktualizacja:
Royalty-free/Getty Images

Szpilki to jeden z głównych elementów garderoby niemal każdej kobiety. Dodają pewności siebie, poprawiają postawę, wysmuklają sylwetkę. Nie dla każdej kobiety jednak poruszanie w butach na obcasach jest łatwe i przyjemne. Jak nauczyć się chodzić w szpilkach?

Wbrew pozorom, chodzenie w szpilkach wymaga skoordynowania w jednym czasie wielu elementów. Mowa tu o właściwej postawie ciała, zachowaniu równowagi, układzie stóp. Nie mniej istotną kwestią jest dobór odpowiednich, wygodnych i dobrze wyprofilowanych butów. Oto przewodnik, dzięki któremu dowiesz się, jak chodzić w szpilkach .

Naukę chodzenia na szpilkach zacznij od wybrania dobrych butów

Zanim zechcesz zgłębiać wiedzę o tym, jak chodzić w szpilkach, powinnaś zaopatrzyć się w buty dobrej jakości. Dobrze wykonane szpilki nie tylko okażą się trwałe i wytrzymałe, ale również wygodniejsze i lepiej wyprofilowane niż przypadkowo dobrane buty na obcasie.

Jak chodzić w szpilkach? Pamiętaj o właściwej wysokości butów

Zanim rozpoczniesz naukę chodzenia na szpilkach, powinnaś sprawdzić, jaka jest wskazana dla Ciebie maksymalna wysokość obcasów. Każdy bowiem jest inny – różni się rozmiarem stopy, wzrostem i długością nogi. Jak zatem sprawdzić, czy możesz chodzić w wysokich szpilkach? Włóż wybrane przez siebie szpilki, stań następnie na twardej podłodze. Wyprostuj sylwetkę, postaraj się wspiąć na palcach. Jeśli nie jesteś w stanie, oznacza to, że wybrane przez Ciebie obcasy są zbyt wysokie, przez co będą niewygodne. Zalecaną wysokością dla początkujących jest obcas mający od 3,5 do 5 cm. Spędzenie w takich butach jednego dnia da Ci wgląd w to, jak wygląda poruszanie się na obcasach.

Jak nauczyć się chodzić na szpilkach? Pilnuj odpowiedniej postawy i chodu

Chodzenia w szpilkach wymaga utrzymywania odpowiedniej postawy i chodu. Pamiętaj przede wszystkim o tym, aby być wyprostowaną. W celu wypracowania odpowiedniej postawy może pomóc Ci noszenie książki na głowie.

Jednym z problemów, który należy wyeliminować, są niestabilne stawy skokowe. Dobrym ćwiczeniem, które może pomóc, jest naprzemienne stawanie na jednej nodze. Regularne ćwiczenie pomoże zachować właściwą postawę. Jak natomiast nauczyć się chodzić w szpilkach bez uczucia sztywności w kolanach? Jest to bardzo powszechny błąd – większość pań, zaczynających swoją przygodę ze szpilkami, stawia bardzo sztywne, ciężkie kroki. Nogi powinny być proste w kolanach, a krok swobodny. Rozluźnienie kolan i naturalny, łagodny chód jest bardzo istotny – należy o tym pamiętać przy stawianiu pierwszych kroków w szpilkach. W celu wyeliminowania tego zachowania stawiaj stopy w sposób równoległy – najpierw piętę, a następnie pozostałą część stopy. Pamiętaj o wyzbyciu się jeszcze jednej, typowej dla początkujących cechy, czyli chodzenia na czubkach palców. Tu również pomoże stawianie na pięcie, a następnie na palcach. Warto też stawiać jedną nogę przed drugą.

Nie zapominaj o regularnych ćwiczeniach chodu i postawy. Możesz próbować trenować na bieżni. Włóż swoje ulubione buty na obcasie, a następnie wejdź na bieżnię i włącz najwolniejszą prędkość. Kolejnym krokiem, o którym powinnaś pamiętać, jest próbowanie chodzenia w szpilkach na różnych powierzchniach – ćwicz w mieszkaniu, na schodach, chodząc po dywanie. Tego typu trening doda Ci pewności siebie.

Chcesz wiedzieć, jak właściwie chodzić w szpilkach? Przede wszystkim zachowaj równowagę

Ważnym elementem nauki chodzenia na szpilkach, jest nieodchylanie się do tyłu. Jak zatem dobrze chodzić w szpilkach, zachowując przy tym równowagę? Najistotniejszą kwestią jest aktywowanie mięśni brzucha. To ustabilizuje dolną część pleców. Wyprostuj swoją sylwetkę, odchyl ramiona do tyłu, wypchnij pierś do przodu. Pamiętaj, aby patrzeć przed siebie. Musisz przyzwyczaić się, że w szpilkach ciężar Twojego ciała zostaje przeniesiony na palce. Abyś mogła się do tego przywyknąć, ćwicz w domu, chodząc na palcach bez butów. Im więcej będziesz trenować, tym łatwiej przyzwyczaisz się do tej nietypowej dla ciała postawy.

Ćwiczenie przed lustrem – najlepsza nauka chodzenia w szpilkach

Jak nauczyć się poprawnie chodzić w szpilkach? Oczywiście ćwiczyć – to pewne. Jednak najlepiej jest, jeśli jesteśmy przez kogoś obserwowani i oceniani, ewentualnie korygowani – np. przez koleżankę. Jeśli nie masz takiej możliwości, zaopatrz się w duże lustro i ćwicz chód na szpilkach właśnie przed nim.

Nadal nie wiesz, jak poprawnie chodzić w szpilkach? Idź na kurs!

Jeśli nie chcesz czekać i zastanawiasz się, jak szybko nauczyć się chodzić na szpilkach – wybierz się na kurs. Okazuje się, że takich szkoleń jest całe mnóstwo. Nauka pod okiem instruktora w profesjonalnej szkole chodzenia z pewnością doda Ci pewności siebie oraz przyspieszy proces nauki.

Zobacz wideo: Szpilki - jak je nosić, by cieszyć się zdrowymi nogami? Dorota Gardias, Joanna Kurowska i lekarz dyskutują

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości