Ewa występuje z kołem Cyra. Co to takiego?

Widowiskowa dyscyplina: akrobatyka w kole Cyra
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewa Jankowska jest artystką cyrkową. Na scenie występuje z tzw. kołem Cyra. Jak zaczęła się jej przygoda z cyrkiem i dlaczego wybrała właśnie ten przedmiot? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Koło Cyra - co to takiego?

Ewa Jankowska jest instruktorką koła Cyra. Co sprawiło, że zainteresowała się sztuką cyrkową? - Sport towarzyszy mi od zawsze. Początkowo był taniec. To właśnie chęć połączenia sportu z wyrazem artystycznym naprowadziły mnie na cyrk. Tam odkryłam tę dziedzinę i poczułam, że mogę się w niej spełnić - mówiła w Dzień Dobry TVN Ewa Jankowska. Artystka wyznała, że gdyby jej kolega z sali treningowej nie zaczął się bawić kołem Cyra, to najpewniej nie zwróciłaby uwagi na ten przedmiot.

Przyrząd, z którym występuje Ewa Jankowska, spopularyzował Daniel Cyr. - To on je wynalazł i to dzięki niemu trafiło ono do sztuki cyrkowej - dodała. Warto dodać, że koło Ewy zostało zrobione ze stali (niektóre robione są także z aluminium) i waży aż osiemnaście kilogramów. - Wolę te cięższe, ponieważ w nich czuję bardziej stabilne - dodała artystka.

Sztuka cyrkowa - gdzie można się szkolić?

Ewa Jankowska sztuki cyrkowej uczyła się w Londynie - w jednej z najlepszych szkół cyrkowych na świecie. Dlaczego zdecydowała się na wyjazd? - Zawsze chciałam wyjechać z Polski. Kiedy zaczęłam szukać szkoły, to placówka w Londynie była pierwszą, na którą trafiłam i postanowiłam tam aplikować - opowiadała w Dzień Dobry TVN. Miała sporo wątpliwości, czy zdoła się tam w ogóle dostać, czy jej poziom jest dość wysoki. - Na szczęście okazało, że warto było spróbować. Informacja, że zostałam przyjęta, wywróciła moje życie do góry nogami - wyznała.

Przygodę z kołem Cyra może zacząć każdy, bez względu na umiejętności czy wcześniejsze doświadczenia ze sportem. - Sama prowadzę warsztaty dla ludzi, którzy nigdy nie mieli z tym do czynienia. Zaczynamy wtedy od drobnych manipulacji. Daję też takiej osobie czas na wyczucie ciężaru i rytmu koła. Bez tego nie da się z nim ćwiczyć - zaznaczyła nasza rozmówczyni.

Podczas wizyty w Dzień Dobry TVN Ewa Jankowska zaprezentowała próbkę swoich umiejętności. Jak wypadła? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Zobacz wideo: Widowiskowa dyscyplina: akrobatyka w kole Cyra

Widowiskowa dyscyplina: akrobatyka w kole Cyra
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości