Kim jest Człowiek Guma? "Klinika z RFN chciała kupić mój kręgosłup"

Dzień Dobry TVN

Krzystof Rojek to Człowiek Guma, którego kariera przypadła na czas PRL-u. Widzowie pamiętają go z takich filmów jak "Zygfryd" czy "C.K. Dezerterzy". Wystąpił też w "Dekalogu VIII" Krzysztofa Kieślowskiego. O swoim życiu i artystycznej karierze opowiedział wDzień Dobry TVN.

Krzystof Rojek - Człowiek Guma

Krzysztof Rojek ujął nie tylko reżyserów filmowych, ale także publiczność na całym świecie. Już jako nastolatek zyskał rozgłos i rzeszę fanów.

- Mając około 6-7 lat zobaczyłem w telewizji kobietę gumę. Poruszyło mnie to i pomyślałem, że mogę robić to samo. Od tego się zaczęło. W fazie początkowej każdy się naśmiewał ze mnie. Efekty przyszły po kilku latach. Jako 15-latek miałem poziom światowy. Stałem się artystą - wspomina Krzysztof Rojek.

- W latach 80-tych jedna z klinik Republiki Federalnej Niemiec chciała zakupić mój kręgosłup z chwilą mojego odejścia. To miał być ewenement. Włókna między kręgami są bardzo rozciągnięte. Miejscami były nawet ubytki dysków - opowiada artysta.

Poświęcenie w imię kariery

Krzysztof Rojek ukończył szkołę cyrkową. Pojawiał się na wielu scenach i estradach, czasem nawet po kilka razy dziennie. Szacuje, że ma na koncie nawet kilkanaście tysięcy występów.

- W trakcie występów czasami są niewyobrażalne bóle, a trzeba się uśmiechać. Tylko ja wiem, ile to mnie kosztowało - podkreślił artysta.

Krzysztof Rojek stracił wszystko

Kariera Krzysztofa załamała się, kiedy choroba dopadła jego najbliższych. Wrócił wówczas do rodzinnego domu i zrezygnował z występów. Po utracie brata i rodziców załamał się, został bez środków do życia. Od lat mieszka w domu pomocy społecznej.

- Widzę pana Krzysztofa często, jak ćwiczy przy pobliskim markecie. Myślałem, że to bezdomny, nie znałem jego przeszłości artystycznej. Od słowa do słowa doszło do tego, że nagrałem z nim film - powiedział Damian Stelmach, autor dokumentu o Krzysztofie Rojku.

- W latach PRL-u żyłem swobodnie i dogodnie. Jednakże pieniążki się rozchodziły, nawet jakbym miał wielką fortunę, to i tak bym to wszystko stracił - przyznał Człowiek Guma.

Zdrowe rozciąganie - jak ćwiczyć stretching

W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o sile rozciągania. Stretching to w ostatnim czasie modne ćwiczenia, na które decyduje się coraz więcej osób. Można się ich podjąć w domu, do czego zmusiła nas pandemia. Dzięki takiej aktywności fizycznej nie tylko przygotujemy się do wybranego treningu, ale również rozluźnimy ciało i zredukujemy stres.

- Ćwiczenia rozciągające są dla wszystkich, bo wszyscy jesteśmy spięci obecnym trybem życia. Wszyscy siedzimy, oglądamy telewizję - podkreślała Monika Stasiak, instruktorka stretchingu i pole dance. Towarzyszyła jej Osi Ugonoh , zwyciężczyni 4. edycji ,,Top Model”. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie