Ruchy frykcyjne - co to takiego?

kobieta i mezczyzna leza na lozku caluja sie
PeopleImages / Getty Images
Ruchami frykcyjnymi nazywamy te, jakie wykonuje penis w pochwie w trakcie stosunku. Ich celem jest doprowadzenie współżyjącej pary do orgazmu.

Ruchy frykcyjne najczęściej wykonywane są przez mężczyznę podczas stosunku. Czasami mogą one występować poza aktem seksualnym i zazwyczaj nie jest to objaw patologiczny.

Ruch frykcyjny - charakterystyka

Ruchy frykcyjne (łac. frictio - tarcie) ruchy penisa w pochwie lub odbycie, które drażnią i pobudzają ścianki tych narządów, co w konsekwencji doprowadza do orgazmu obojga partnerów oraz wytrysku nasienia u mężczyzny. Są to ruchy posuwisto - zwrotne, wykonywane z różną intensywnością zazwyczaj przez mężczyznę. Mogą być jednak wykonywane zarówno przez bierną jak i aktywną stronę podczas stosunku, a także przez oboje partnerów jednocześnie. By wzmocnić doznania oprócz wsuwania i wysuwania penisa partner może wzbogacić ruchy - zakręcając, zmieniając głębokość wsuwania, intensywność pchnięć oraz modyfikująć kąt nachylenia penisa względem ścianek pochwy. Najważniejsze, by obserwować reakcje partnera i do tego dostosowywać pchnięcia. Każdy maindywidualne potrzeby i w sposób specyficzny reaguje na określone bodźce. Modyfikacja ruchów frykcyjnych pozwala również na intensywne doznania seksualne u partnerek mężczyzn z dużym członkiem. Ruchy penisa w pochwie nie muszą być jednostajne i monotonne. Bardzo ważna jest różnorodność i nieprzewidywalność, która pozwoli doprowadzić do podniecenia i ostatecznie do orgazmu. Dla kobiety uzyskanie orgazmu pochwowego jest bardzo trudne, dlatego włożenie wysiłku w modyfikacje ruchów frykcyjnych jest godne uwagi, u kobiet bowiem o wiele łatwiej uzyskać orgazm łechtaczkowy. Za pomocą pchnięć penisa w odpowiednich seksualnych pozycjach można także podrażniać łechtaczkę zmieniając kąt nachylenia i siłę tarcia po podbrzuszu kobiety. U mężczyzn sprawa wygląda prościej - zazwyczaj zwykłe pchnięcia przy osiągniętej erekcji wystarczą, by skończyć stosunek wytryskiem. Partnerzy, którzy mają problem z przedwczesną ejakulacją, mogą wydłużyć czas trwania stosunku przez zmiany intensywności ruchów penisa w pochwie . Warto zaznaczyć, że liczy się jakość, a nie ilość pchnięć.

Wskazana jest również aktywność kobiety - unoszenie bioder lub zmiana pozycji z misjonarskiej na jeźdźca może sprawić, że nad ruchami frykcyjnymi kontrolę przejmie kobieta.

Ruchy frykcyjne - nie tylko podczas stosunku

Nie zawsze ruchy frykcyjne następują podczas stosunku. Zdarza się, że mężczyzna wykonuje także ruchy frykcyjne przed aktem miłosnym lub po nim, ocierając się o leżącą partnerkę, poza jej ciałem. Jest to oznaka wysokiego libido. Często partner nie jest w stanie tego kontrolować- ruchy frykcyjne mogą się odbywać niemal odruchowo. Ruchy frykcyjne towarzyszą również masturbacji - przyspieszają dojście do orgazmu, pomagają napiąć mięśnie i skupić się na wykonywanej czynności. Zdarza się, że pojawiają się także w trakcie snu, zwłaszcza gdy towarzyszą temu erotyczne marzenia senne. W żadnym przypadku nie jest to objaw patologiczny.

Ruchy frykcyjne u małych dzieci

Rytmiczne poruszanie miednicą kojarzy nam się przede wszystkim z seksem lub czynnościami z nim związanymi. Ruchy frykcyjne natomiast nie pojawiają się tylko u nastolatków czy osób dorosłych, zdarza się, że również u dzieci. Zazwyczaj nie jest to objaw niepokojący. Związany jest z rozwojem dziecka i odkrywaniem swojego ciała, a także odkrywaniem uczucia, jakim jest pobudzenie i podniecenie. Popęd seksualny zaczyna budzić się do życia już we wczesnym okresie, dlatego dotykanie się dziecka w intymnych miejscach połączone z pchnięciami bioder nie powinno nas martwić. Jest to objaw całkowicie naturalny. Zdarza się jednak, że ruchy frykcyjne u małych dzieci są oznaką nadużyć seksualnych ze strony dorosłych, dlatego jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia (jest możliwość, że dziecko było molestowane lub zostało zgwałcone) należy niezwłocznie zainterweniować. Jeśli dodatkowo towarzyszy temu naśladowanie seksu oralnego, siadanie w wyzywających pozycjach lub inne zachowania seksualne sugerujące kontakt intymny z dorosłym, nie możemy ignorować takich zachowań i naszym obowiązkiem jest poszukiwanie źródła zaistniałego problemu.

Zobacz film: Edukacja seksualna. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości