Jak i kiedy wyznać uczucie? Psycholożka: "Miłością nie jest samo powiedzenie, że się kogoś kocha"

Aktualizacja:
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocnoDzień Dobry TVN
wideo 2/12

20 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wyznawania Miłości. Z tej okazji przypominamy rozmowę z psycholożką, Magdaleną Chorzewską o tym, kiedy powiedzieć, że się kocha, czym różni się miłość od zakochania i dlaczego nie należy utożsamiać jej z seksem.

Kiedy miłość jest miłością?

Motyle w brzuchu, zajęte myśli i ciągłe rozmarzenie. Chyba każdy z nas kiedyś przez to przechodził. Są momenty, kiedy pod wpływem impulsu, którym może być na przykład Międzynarodowy Dzień Wyznawania Miłości, chcemy wyrzucić to z siebie, w końcu powiedzieć "kocham Cię". Jednak czy to zawsze jest dobry pomysł?

Nie zawsze jest dobrym pomysłem. Czasami ludzie wyznają miłość za wcześnie, stanowczo za wcześnie – wtedy, kiedy tej miłości de facto jeszcze nie ma

- tłumaczy Magdalena Chorzewska, psycholożka.
I dodaje, że często mylimy zakochanie z miłością, a między nimi jest długa droga. Możemy intensywnie myśleć i śnić o danej osobie, mieć nawet lekką obsesję na jej punkcie, ale to nie oznacza, że ją kochamy.

Miłość zaczyna się dopiero, kiedy spadają nam różowe okulary. Kiedy znamy cienie i blaski danej osoby, bo nie ma ludzi idealnych i to jest dopiero wartościowa miłość

- dodaje ekspertka.

Kiedy wyznać miłość?

Magdalena Chorzewska tłumaczy, że najważniejsze, to znaleźć złoty środek. Przede wszystkim miłość warto wyznać osobie, która uszanuje nasze uczucia i je przyjmie, a nie osobie, która nas odrzuci.

To jest bardzo ważne wyznanie i duże odsłonięcie się i wiąże się z pokazaniem tego, co czujemy, a zazwyczaj ludzie mają trudność z okazywaniem tego, co czują

- mówi.
I dodaje, żeby nie nadużywać zwrotu "kocham Cię". Te dwa słowa, mają niezwykła moc, jednak, kiedy powtarzane są zbyt często, tracą na wartości. Za nimi powinny iść czyny. Troska o drugą osobę, dbanie o nią, empatia, a także chęć samych dobrych rzeczy dla niej.

Miłością nie jest samo powiedzenie, że się kogoś kocha

- zaznacza psycholożka.
Część osób błędnie utożsamia seks z miłością. Oczywiście, często jest tak, że oba pojęcia się łączą, ale nie zawsze, jak zaznacza ekspertka.

Można mieć naprawdę świetny seks z kimś, kogo się nie kocha i można mieć beznadziejny z kimś, kogo się kocha, bo nam bardzo zależy na tej osobie

- tłumaczy Magdalena Chorzewska.

Międzynarodowy Dzień Miłości

Jednak Międzynarodowy Dzień Miłości nie jest tylko po to, aby uczcić miłość w związkach. To także idealna okazja, aby wyznać swoim bliskim uczucia - rodzicom, dziadkom, rodzeństwu i innym osobom, które są bliskie naszemu sercu.

Wyznania miłości według gwiazd

Jak ogłosić światu, że się kogoś kocha? Oczywiście, w dzisiejszych czasach przez social media. Wiedzą o tym doskonale gwiazdy, które swoimi uczuciami chętnie dzielą się w sieci. Wybraliśmy kilka najpiękniejszych. Niech posłużą jako inspiracja!
Piotr Starmowski opublikował na swoim Instagramowym profilu zdjęcie żony, Kasi Warnke i napisał:

Tak Cię widzę Kocie... Ta jedyna, nie do podrobienia, niezastąpiona, piękna i tak tajemnicza, że mógłbym czytać z Niej bez końca. Kocham Cię za to jaka jesteś, za to, że czasami Cię nie rozumiem, za Twoją radość, smutek, złość i szczęście. Wrrr! Love

Zosia Zborowska-Wrona niedawno świętowała pierwszą rocznicę ślubu z siatkarzem, Andrzejem Wroną. Wspominając ich wyjątkowy dzień napisała, że swojego męża kocha nad życie.
Michał Kwiatkowski niedawno pochwalił się zdjęciem z nowym partnerem, które romantycznie podpisał.

Jak wspaniałe jest moje życie, kiedy w nim jesteś

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
O tym, jak dbać o miłość, opowiedziała Agata Młynarska. Zobaczcie sami:
Zobacz także:
Autor: Anna Korytowska

Źródło zdjęcia głównego: leonovo/Getty Images

Pozostałe wiadomości