Związki i seks

Co to jest zauroczenie? Od fascynacji do miłości

Związki i seks

Autor:
Adrian
Adamczyk
wróżby, katarzynki, przyszłość, para, miłość, zakochani

Zauroczenie to przede wszystkim fascynacja, pożądanie, niepewność. Czasem może być wstępem do głębokiego i długotrwałego uczucia, często jednak wygasa dość szybko. Jak odróżnić zauroczenie od miłości?

Zauroczenie to przede wszystkim reakcja fizyczna na drugą osobę – przyspieszone bicie serca, pożądanie, brak tchu. Zwykle przychodzi nagle i często psuje nam plany. Nierzadko mylimy je z prawdziwym uczuciem i nazywamy "miłością od pierwszego wejrzenia". Zauroczenie, owszem, może przerodzić się w miłość, nie powinno się jednak mylić tych dwóch stanów emocjonalnych. Jak zatem je rozpoznać?

Co to jest zauroczenie? Zauroczenie a zakochanie

Zauroczenie zwykle pojawia się niespodziewanie i jest gwałtownym, fizycznym odczuciem. Nasze ciało mocno reaguje na drugą osobę – mamy uderzenia gorąca, szybko się czerwienimy, nasze serce nagle zaczyna mocniej bić. Odczuwamy przy tym silną namiętność i wszystkie związane z nią gwałtowne emocje – zazdrość, pożądanie, fascynację i tęsknotę. Emocje towarzyszące zauroczeniu są na tyle silne i trudne do okiełznania, że codzienne obowiązki schodzą na dalszy plan i zaczynamy zaniedbywać pozostałe obszary naszego życia. Stan ten nie może więc trwać w nieskończoność.

Jak długo trwa zauroczenie? Objawy silnej fascynacji drugą osobą mogą utrzymywać się od jednego do kilku miesięcy. Potem zauroczenie albo przeistacza się w miłość, albo stopniowo słabnie, aż do momentu całkowitego zaniknięcia. Czy zauroczenie jest więc tożsame z zakochaniem? Każdy związek przechodzi przez pewne etapy. Zwykle na początku mamy do czynienia głównie z namiętnością i silnym wybuchem emocji – ten etap można nazwać zauroczeniem. Następnie namiętność słabnie i pojawia się intymność między partnerami. Etap intymności, związany często z idealizowaniem partnera i chęcią spędzania z nim każdej wolnej chwili, wielu psychologów utożsamia z zakochaniem. Kiedy więc mamy do czynienia z prawdziwą miłością?

Miłość a zauroczenie – jak rozpoznać prawdziwe uczucie?

Skąd wiadomo, czy uczucie, którego doświadczamy, to już miłość, czy tylko chwilowe zauroczenie? Definicja miłości nie jest łatwa do sformułowania – w prawdziwym, głębokim uczuciu nie może jednak zabraknąć takich wartości, jak szacunek, przyjaźń i zaufanie. Kiedy mija zauroczenie? Psychologia podpowiada, po czym możemy rozpoznać, że nasz związek wkroczył na poważniejszy etap. Kiedy zauroczenie przeradza się w miłość?

  • Miłość trwa – ile trwa zauroczenie? To kwestia kilku, najwyżej kilkunastu miesięcy. Namiętność jednak szybko przemija i albo związek kończy się, albo przechodzi w kolejną fazę. Czas jest więc istotnym weryfikatorem miłości.
  • Miłość daje siłę – zauroczenie to wieczna niepewność: oczekiwanie na kolejnego smsa, rozmowę, spotkanie. Nie jesteśmy pewni uczuć partnera, czujemy zazdrość, jesteśmy zaborczy. Miłość to pewność drugiej osoby i zaufanie, że chce ona dla nas jak najlepiej. Dzięki miłości czujemy się silniejsi i możemy być wsparciem dla drugiej osoby.
  • Miłość to pogłębiona przyjaźń – kiedy zauroczenie przeradza się w miłość, namiętność ustępuje miejsca prawdziwej, szczerej przyjaźni. Świadomość, że możemy zawsze liczyć na naszego partnera i mamy z nim wiele wspólnego daje nam poczucie bezpieczeństwa i stanowi ważny filar związku.
  • Miłość to odpowiedzialność – zauroczenie to nagły przypływ silnych emocji, gdy je przeżywamy, często podejmujemy nieprzemyślane decyzje, których potem możemy żałować. Prawdziwa miłość nie musi się spieszyć i jest cierpliwa, ponieważ opiera się na pełnym zaufaniu do partnera. Razem możemy podejmować odpowiedzialne decyzje, nie boimy się również brać na siebie poważnych zobowiązań.
  • Miłość to świadomość wyboru – zauroczenie daje często objawy podobne do odurzenia, gdy go doświadczamy, idealizujemy naszego partnera i wszystko, co z nim związane. Gdy zaczynamy dostrzegać wady partnera, nasz związek może się skończyć lub przejść do kolejnego etapu. Miłość wiąże się z akceptacją wad partnera i swoich – w szczerym związku opartym na wzajemnym zaufaniu jest miejsce również na nasze słabości.
  • Miłość to drobiazgi – zauroczenie potrzebuje wielkich słów i czynów: ciągłych prezentów, wycieczek, nowych doznań. W miłości też oczywiście jest miejsce na odrobinę szaleństwa, jednak o wiele cenniejsze są codzienne drobiazgi świadczące o oddaniu i przywiązaniu drugiej osoby. Może to być aromatyczna herbata, masaż stóp po ciężkim dniu w pracy lub zwykła codzienna czułość.

Zobacz wideo:

Taka miłość… jednak się zdarza
Taka miłość… jednak się zdarza Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości