Technologia

Wystartowała Sonda Solar Orbiter, która będzie badać słońce. W projekcie wzięli udział Polacy

Technologia

SCIEPRO/SCIENCE PHOTO LIBRARY/ Getty Images

Zbadanie słabo widocznych z Ziemi biegunów Słońca - to cel europejskiej sondy Solar Orbiter. Wystartowała ona o 6:03 czasu polskiego z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Swój wkład w misję ESA i NASA mają również Polacy.

Sonda zbliży się do Słońca bardziej, niż było to dotychczas możliwe i zbada jego bieguny, które są niewidoczne z naszej planety. Dzięki tej misji dowiemy się więcej na temat naszej jedynej gwiazdy. Pozwoli to dokładniej przewidywać zmiany klimatyczne oraz rozumieć zachowania znacznie odleglejszych gwiazd a także mechanizm wytwarzania pole magnetycznego oraz powstawania wiatru słonecznego. Naukowcy mają nadzieję na rozwikłanie tych niewiadomych właśnie podczas misji.

Solar Orbiter bliżej niż dotychczas

Rakieta Atlas V 411, która wystartowała na Florydzie, wyniesie na orbitę ważącą 1,8 tony sondę Solar Orbiter. To obecnie najważniejsza misja słoneczna Europejskiej Agencji Kosmicznej i amerykańskiej NASA. Pierwsze dane eksperci mają zebrać w listopadzie 2021 roku, kiedy to sonda będzie zajmować pozycję około jednej trzeciej jednostki astronomicznej od Słońca. Misja składać się będzie z 22 podejść do gwiazdy. Podczas najbliższego spotkania sonda zbliży się na 42 miliony kilometrów.

Solar Orbiter zrobi niesamowite rzeczy. W połączeniu z innymi niedawno rozpoczętymi misjami NASA do badania Słońca zdobywamy nową wiedzę na temat naszej gwiazdy. Wraz z naszymi europejskimi partnerami wkraczamy w nową erę heliofizyki, która zmieni naukę o Słońcu i pomoże zwiększyć bezpieczeństwo astronautów podczas przyszłych podróży kosmicznych

- powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora NASA.

Polski akcent w przełomowych odkryciach

Na pokładzie statku znajduje się sześć instrumentów teledetekcyjnych. Jeden z nich to specjalny rodzaj teleskopu rentgenowskiego. Ma on zarejestrować rozbłyski, kiedy sonda zbliży się już do Słońca. Za jego budowę odpowiedzialni są między innymi naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, którzy współpracowali przy tym projekcie ze Szwajcarami, Czechami, Niemcami i Francuzami. Za jego analityczną stronę mają odpowiadać Austriacy, Włosi i Irlandczycy. Wkład finansowy Polski w projekt STIX szacuje się na około 2 miliony euro.

Zobacz też:

Autor: Bartosz Tomaszewski

Pozostałe wiadomości